USA: Archidiecezja Chicago pozywa za „schemat wymuszeń”, fałszywe oskarżenia o wykorzystywanie seksualne

3 dni temu

Archidiecezja Chicago złożyła pozew przeciwko grupie prawników, zarzucając im udział w schemacie wyłudzeń opartym na fałszywych oskarżeniach o nadużycia seksualne.

Archidiecezja twierdzi, iż była celem oszustwa mającego na celu uzyskanie odszkodowań za nieprawdziwe roszczenia.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Daniel Payne | CNA | 27 marca 2025 |
Photo credit: Edlane De Mattos/Shutterstock
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Archidiecezja Chicago wniosła w tym tygodniu pozew, w którym zarzuca grupie osób „działalność przestępczą”, która rzekomo złożyła fałszywe oskarżenia o nadużycia przeciwko byłemu księdzu, aby uzyskać odszkodowanie od tamtejszego Kościoła.

Archidiecezja poinformowała w oświadczeniu z poniedziałku , iż złożyła pozew w sądzie okręgowym hrabstwa Cook, „domagając się nakazu sądowego i odszkodowania od uczestników szeroko zakrojonego procederu wymuszeń”, który według doniesień obejmował „ponad tuzin” oszukańczych roszczeń o nadużycia przeciwko zhańbionemu byłemu księdzu Danielowi McCormackowi, który spędził ponad dekadę w więzieniu po przyznaniu się do winy w sprawie wykorzystywania małych dzieci.

Co twierdzi archidiecezja

Prawnicy diecezji nie odpowiedzieli na prośby o komentarz i kopię pozwu w środę rano. Diecezja stwierdziła w swoim komunikacie prasowym, iż niektórzy uczestnicy domniemanego procederu to „skazani przestępcy i znani członkowie gangu”, w tym rzekomo jeden skazany morderca.

Archidiecezja poinformowała, iż ​​domniemani oszuści są „powiązani z gangami, przyjaciółmi lub rodziną”, a spiskowcy rzekomo współpracują ze sobą, aby ustalić, „co powiedzieć, jak dochodzić fałszywych roszczeń, jak upiększać rzekome szkody i jak skontaktować się z prawnikami”.

Niektórzy z domniemanych oszustów podobno omawiali oszustwa podczas rozmów telefonicznych w więzieniu. Jeden z oskarżonych podobno powiedział koledze ze spisku, iż nie chodził do kościoła MCormacka i „nawet nie był” w żadnym programie z nim związanym, a mimo to otrzymał odszkodowanie.

To nie pierwsze fałszywe oskarżenie

Sąd okręgowy hrabstwa Cook wydał już orzeczenie w dwóch innych sprawach oszukańczego nadużycia, poinformowała archidiecezja. Wniesienie aktu „odzwierciedla skalę oszustwa i ma na celu ujawnienie spisku, który stał się przedsięwzięciem przestępczym dla osób zaangażowanych” – czytamy w oświadczeniu.

„Fałszywe roszczenia sprawiają, iż konieczne jest bardziej wnikliwe zbadanie wszystkich roszczeń, co nakłada większy ciężar na prawdziwych ocalałych” – powiedział prawnik archidiecezji James Geoly.

„Nasza uwaga skupia się na ocalałych, a nie na oszustach, którzy próbują zarobić finansowo na cierpieniu i bólu innych” – dodał.

McCormack przyznał się w 2007 r. do licznych zarzutów nadużyć. Odsiedział wyrok w więzieniu, a następnie został tymczasowo aresztowany w państwowym ośrodku dla przestępców seksualnych.

Został zwolniony z aresztu w 2021 r. i w tej chwili mieszka w Chicago, gdzie jest zarejestrowany jako przestępca seksualny. Biuro prokuratora generalnego stanu Illinois opisało go jako „jednego z najbardziej niesławnych pedofilów w całym stanie Illinois”.

słowa kluczowe: Archidiecezja Chicago, pozew, fałszywe oskarżenia, nadużycia, oszustwo,

Idź do oryginalnego materiału