W środę wieczorem posłowie głosowali nad zmianami w Kodeksie Pracy, dotyczącymi wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i hospitalizowanych po narodzinach.
Sejm, głosami 428 posłów, jednomyślnie – nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu – przyjął projekt nowelizacji. Przed głosowaniem przyjęto poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską. Teraz projekt trafi do Senatu.
ZOBACZ>>> Bliźniętom dawano „zero szans” na przeżycie. W pierwsze urodziny trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa
Urlop macierzyński. Jakie zmiany przegłosowano?
Według przegłosowanego projektu, rodzicom dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub ważących mniej niż 1000 gramów będzie przysługiwało maksymalnie dodatkowe 15 tygodni urlopu.
Natomiast rodzicom dzieci, które przyszły na świat przed 36. tygodniem ciąży lub tych, które wymagają hospitalizacji będzie przysługiwać maksymalnie do 8 tygodni urlopu.
Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie obliczany w oparciu o czas hospitalizacji dziecka, z możliwością sumowania wszystkich pobytów w szpitalu. Niepełny tydzień będzie zaokrąglany w górę do pełnego tygodnia.
Dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał zarówno rodzicom biologicznym, jak i prawnym opiekunom dziecka, rodzicom zastępczym i adopcyjnym.
Zmieni się również wysokość przyznawanego w tym okresie zasiłku macierzyńskiego. Ma on wynieść 100 procent podstawy zasiłku.
rmf24.pl, wp.wiadomosci.pl, pa/Stacja7
Źródło
atom