Uniwersytety Trzeciego Wieku zainaugurowały nowy rok akademicki

2 godzin temu
Zdjęcie: wieku


Uniwersytety Trzeciego Wieku, jeden działający przy Politechnice Częstochowskiej, drugi przy Uniwersytecie Jana Długosza i Stowarzyszenie Częstochowski UTW świętowały inaugurację nowego roku akademickiego.

Wieloletnia tradycja działania UTW i niesłabnące zainteresowanie seniorów potwierdzają, jak bardzo takie miejsca były i są w Częstochowie potrzebne. Zaproszeni na uroczyste inauguracje podkreślali, jak niezwykle istotną grupą społeczną są seniorzy. Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko wykłady, nie tylko trening umysłu, ale także integracja i wspólne spędzanie czasu, spotkania towarzyskie, wycieczki i koncerty.

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Politechnice Częstochowskiej funkcjonuje od 2004 roku. Jego inicjatorką była Leokadia Chrząstek. Podczas zajęć słuchaczki i słuchacze poszerzają wiedzę z zakresu literatury, sztuki, historii, zdrowia, prawa, astronomii, geografii czy muzyki. Ponadto mogą wziąć udział w zajęciach z obsługi komputera, nauczyć się języków czy obsługi telefona.

Z kolei w budynku UJD przy ul. Waszyngtona 10 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym na Uniwersytecie Jana Długosza, który jest jego 31. rokiem działalności. „Długoszowski” UTW realizuje ideę kształcenia przez całe życie – Life Long Learning, integrując, edukując, inspirując starsze pokolenie mieszkańców Częstochowy, zaspokajając potrzeby samokształcenia, samorozwoju, poszerzania wiedzy i umiejętności, przynależności do grupy, wypełnienia czasu wolnego, nawiązywania i utrzymywania więzi towarzyskich, a także stwarzając możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami rodzinnymi. Rok akademicki 2024/2025 na UTW przy UJD rozpoczęło 804 słuchaczy – w tym 145 nowych. Podczas immatrykulacji J.M. Rektor wręczył legitymacje nowym słuchaczom, a wykład inauguracyjny pt. „Neuroplastyczność – jak mózg się zmienia i adaptuje” wygłosił dr Zbigniew Wieczorek – prodziekan Wydziału Nauk Społecznych – uhonorowany już wcześniej tytułem Przyjaciela UTW.

Źródło: UM Częstochowy

Idź do oryginalnego materiału