Ukraina: Siostry zakonne niosą pokój i euforia pośród cierpienia i niepewnośc

17 godzin temu

Pośród codziennego zagrożenia wojną i alarmów przeciwlotniczych siostry Misjonarki Franciszkanki Maryi w ukraińskim Krzywym Rogu niosą mieszkańcom nadzieję, ciepły posiłek i duchowe wsparcie. Poprzez muzykę, katechezę i pomoc potrzebującym, stają się świadkami pokoju i euforii w czasie cierpienia.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Vatican Media
Photo credit: s. Jana Chop
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

W mieście Krzywy Róg, położonym w doświadczonym wojną regionie Dniepropietrowskim na wschodzie Ukrainy, Misjonarki Franciszkanki Maryi (FMM) niosą mieszkańcom pokój i radość. Pośród nieustannych alarmów przeciwlotniczych i codziennych trudów związanych z konfliktem, siostry niezmordowanie karmią ubogich, wspierają dzieci i tworzą chwile wytchnienia dzięki muzyce.

Pomimo trwającej wojny, franciszkanki wiernie realizują swoje charyzmatyczne powołanie do niesienia pokoju w warunkach zamętu i niesprawiedliwości. Codzienna niepewność, ciągłe zagrożenie i zmęczenie nie zniechęcają ich do posługi.

„Obecnie potrzeby są tu ogromne – od podstawowych po duchowe, emocjonalne i psychiczne. Zagrożenie życia, obecne nieustannie z powodu wojny, prowadzi do wielu braków wśród dzieci, młodzieży, żołnierzy i ich rodzin, osób starszych – i ta lista wciąż się wydłuża. To czas, by zaufać Bogu i nieść pokój konkretnym ludziom i miejscom”.

s. Jana Chop z Krzywego Rogu

Siostry FMM współpracują z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, prowadzoną przez Misjonarzy z La Salette. Dwa razy w tygodniu działa tam kuchnia dla potrzebujących, która wydaje gorące posiłki dla 150 osób.

„Ciepła zupa to często jedyny posiłek dnia dla wielu osób żyjących na ulicy” – dodaje s. Jana.

Poza pomocą materialną, siostry oferują wsparcie duchowe i psychologiczne osobom dotkniętym traumą wojenną. Organizują modlitwy, spotkania wspólnotowe i rozmowy indywidualne, niosąc ludziom nadzieję i poczucie bezpieczeństwa.

Posługują również w zakrystii, podczas liturgii oraz prowadzą katechezę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. „Dwa razy w tygodniu dzieci z parafii, z rodzin dysfunkcyjnych i uchodźczych, przychodzą do nas na wspólne zajęcia. To czas wspólnego posiłku, aktywności wspierających i katechezy, podczas której wspólnie poznajemy Boga” – relacjonuje s. Jana.

Muzyka w czasie wojny

Szczególną rolę odgrywa muzyka, która niesie nadzieję, pokój i duchowe ukojenie. Siostry są przekonane, iż pomaga ona przezwyciężać samotność, budować wspólnotę i odnajdywać wewnętrzny spokój w kryzysie.

„W trudnych warunkach wojny i biedy granie i śpiewanie stają się formą modlitwy i nadziei, przypomnieniem, iż dobro i piękno wciąż istnieją w codziennym życiu” – podkreślają siostry.

Inicjatywy muzyczne wykraczają poza lokalną wspólnotę – koncerty i wspólne śpiewy są nagrywane i udostępniane w mediach społecznościowych ukraińskiej prowincji zgromadzenia. W ten sposób docierają do osób, które nie mogą być obecne osobiście – zwłaszcza starszych, chorych i uchodźców rozsianych po Ukrainie i poza jej granicami.

„W czasach wojny takie transmisje dają duchowe wsparcie, wzmacniają poczucie wspólnoty i pozwalają ludziom pozostać w kontakcie z Kościołem i Ewangelią” – mówi s. Jana. „To proste, ale bardzo skuteczne narzędzie ewangelizacji i solidarności”.

Dla sióstr wielką euforią jest wspólne muzykowanie. „Cieszymy się z tego bardzo – to przynosi euforia nam i innym”.

Uśmiech, który niesie pokój

Siostry podkreślają, iż w codziennym życiu istnieje wiele okazji, by nieść innym pokój. Czasem wystarczy prosty gest – uśmiech – by rozjaśnić komuś dzień i dać nadzieję pośród zmęczenia i cierpienia.

„Codzienne zaufanie Jezusowi, który jest prawdziwym Pokojem, ma ogromną wartość” – podsumowują. „Tylko On może nas nauczyć, jak żyć, służyć w tym miejscu i być Jego świadkiem – Zmartwychwstałym Panem, który nie opuszcza swojego ludu, ale zawsze jest z nim”.

słowa kluczowe: siostry zakonne na Ukrainie; Krzywy Róg pomoc wojna; Misjonarki Franciszkanki Maryi; pomoc duchowa Ukraina; muzyka i nadzieja w czasie wojny; kuchnia dla ubogich Ukraina; katecheza dla dzieci uchodźców; wsparcie psychiczne wojna Ukraina

Idź do oryginalnego materiału