,,Ufność w Miłosierdzie Boże to najkrótsza droga do świętości” – Sympozjum Bożego Miłosierdzia

2 tygodni temu
Zdjęcie: sympozjum


W sobotę, 26 kwietnia w Dolinie Miłosierdzia odbyło się sympozjum, w tym roku poświęcone osobie bł. ks. Michała Sopoćki – spowiednika i kierownika duchowego św. Faustyny, którego 50. rocznica narodzin dla nieba miała miejsce 15 lutego. Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchali czterech prelekcji. Po wykładach odmówiona została koronka do Bożego Miłosierdzia, a zwieńczeniem była Msza św.

Ks. Mariusz Marszałek SAC podkreślił, iż bł. ks. Michał Sopoćko odegrał bardzo istotną rolę w rozpowszechnianiu kultu Bożego Miłosierdzia:

Duchowny wyjaśnił, jaki związek mają pallotyni z szerzeniem kultu Miłosierdzia Bożego:

Jedną z prelegentek była s. dr Teresa Szałkowska ZSJM, która wygłosiła prelekcję pt. „Bł. Michał Sopoćko Założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego”:

Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego powstały w Myśliborzu. S. Szałkowska zaznaczyła, iż to miejsce niemal od samego początku było uczęszczane przez pielgrzymów – nie bez powodu:

S. Szałkowska zdradziła, co spowodowało, iż zdecydowała się na wstąpienie do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego:

Częstochowa ma ścisły związek z początkami kultu Miłosierdzia Bożego. Na Jasną Górę kilkukrotnie pielgrzymowała s. Faustyna, miasto odwiedzał także bł. ks. Michał Sopoćko. Kierownikiem duchowym ks. Sopoćki był natomiast ks. kan. Stanisław Zawadzki, w latach 30 proboszcz Ostrej Bramy, przedtem długoletni ojciec duchowny Seminarium Duchownego w Wilnie. To właśnie on, jako pierwszy proboszcz zdecydował o tym, by umieścić obraz Jezusa Miłosiernego w świątyni, dokładnie podczas jubileuszu Zbawienia Świata.

Grób księdza znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Na przełomie lat 40 i 50 posługiwał bowiem w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W tej właśnie świątyni powstał najprawdopodobniej pierwszy witraż z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, co może mieć związek mieszkającym na terenie parafii ks. Zawadzkim i odwiedzającym go od czasów II wojny światowej ks. Michałem Sopoćko.

Idź do oryginalnego materiału