Pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę” wielkimi krokami zbliża się do dziesiątej, jubileuszowej edycji. Organizowane przez Księży Michalitów przed obliczem Czarnej Madonny nawiedzenie św. Michała Archanioła w znaku figury z roku na rok gromadzi coraz większe rzesze wiernych, którzy przybywają (nierzadko choćby spoza kraju!), by przed obliczami Matki Bożej i Księcia Wojsk Niebieskich składać swe błagania i podziękowania z prośbą o orędownictwo. Co roku również program wydarzenia staje się coraz bogatszy.
Najlepiej widać to po tradycyjnie rozpoczynającym pielgrzymkę spotkaniu w Auli o. Kordeckiego. Gdy w 2018 r. organizowaliśmy je po raz pierwszy, uczestniczył w nim jeden zaledwie gość specjalny – znany Wam doskonale z naszych łamów egzorcysta, ks. Zbigniew Baran CSMA. W obliczu rosnącego zainteresowania w ubiegłym roku rozszerzyliśmy formułę o obecność psychoterapeuty, ks. Grzegorza Kosakowskiego CSMA. W tym roku na pytania pątników odpowiadało już trzech kapłanów – do ww. dołączył bowiem nasz redaktor naczelny, ks. Mateusz Szerszeń CSMA, który dzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem zdobytym w roli kierownika duchowego.
W wiadomościach, które spłynęły od naszych widzów i czytelników, poruszonych zostało wiele niezwykle ważnych kwestii, jak np. depresja, problemy wychowawcze i rodzinne, zmagania z nałogami. Zapisy wideo rozmów na każdy z tych tematów publikujemy systematycznie na naszym kanale YouTube/Któż jak Bóg. Zagadnienia, których nie zdążyliśmy poruszyć na Jasnej Górze, będziemy zaś wyjaśniać w kolejnych numerach naszego dwumiesięcznika.
Pielgrzymuj po naszych sercach
W tym roku, wyjątkowo, Aula o. Kordeckiego gościła „archanielskich” pielgrzymów nieco dłużej. Z uwagi na trwającą równolegle 59. Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolstwa Chorych w sali tej odbyło się również nabożeństwo oczekiwania i wprowadzenie św. Michała Archanioła w znaku figury z Gargano. Jego momentem kulminacyjnym było zaś wspólne odmówienie przez wiernych Aktu Wielkiego Zawierzenia Świętemu Michałowi Archaniołowi, który w imieniu zgromadzonych wygłosił ks. Mateusz Szerszeń CSMA. Nagranie wideo z tego momentu również znajdziecie niebawem na naszym kanale YouTube.
W ramach nabożeństwa zebrani odmówili także modlitwę Anioł Pański oraz radosne tajemnice różańca (wszystko w przepięknej oprawie muzycznej). Samemu wprowadzeniu figury towarzyszyło zaś ogromne poruszenie wiernych, którzy tłumnie podchodzili, by dotknąć wizerunek Księcia Wojsk Niebieskich i złożyć u jego stóp swoje intencje. Niektórzy wyjmowali z portfeli zdjęcia swoich bliskich, a nawet… łączyli się z nimi w trybie wideokonferencji, by i ci nieobecni fizycznie na Jasnej Górze zaczerpnąć mogli z niezwykłej modlitewnej atmosfery miejsca.
– Dziękujemy, św. Michale, iż nas tu przyprowadziłeś. Dziękujemy, iż jesteś w naszym życiu; iż nie jesteś pamiątką przeszłości, niemą figurą. (…) Jako posłaniec Pana Boga dałeś nam się poznać. Witamy Cię z wielką radością. Dziękujemy za 13 lat pielgrzymowania po polskiej ziemi i po całym świecie. Pielgrzymuj i po naszych sercach w trakcie tych godzin modlitwy i czuwania – powiedział na powitanie Księcia Wojsk Niebieskich w znaku figury ks. Piotr Prusakiewicz CSMA.
Św. Michał ocali Kościół
Po nabożeństwie w Auli o. Kordeckiego nastąpiło, zgodnie z tradycją, procesyjne przeniesienie figury św. Michała Archanioła do jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu na czas Eucharystii (której retransmisję można obejrzeć na kanale YouTube Jasnej Góry). Wśród koncelebransów mszy świętej znalazł się kolejny gość specjalny pielgrzymki, autor kilkudziesięciu książek z dziedziny angelologii, również doskonale znany naszym czytelnikom ks. Marcello Stanzione, który wygłosił homilię.
– Św. Michał odegra bardzo istotną rolę w czasach ostatecznych. Objawi się jako wojownik Boży. (…) Bł. Anna Katarzyna Emmerich widziała św. Michała w krwistoczerwonym stroju, który stał na najwyższej kopule bazyliki św. Piotra. Widziała św. Michała trzymającego w ręku sztandar na znak zwycięstwa. Bronił Kościół przed atakami Złego. Wydawało się już, iż Kościół został pokonany, iż nie ma już szans, iż Kościół jest w dekadencji i upadku. Tych dobrych zostało niewielu, to była resztka i wydawało się, iż przegrają. (…) Św. Michał tej reszcie, która pozostała, przekazał odwagę, siłę i żarliwość do zmagań w tej ostatniej walce – przypomniał w kazaniu włoski kapłan (tekst całej homilii publikujemy na kolejnych stronach dwumiesięcznika).
Bezpośrednio po Eucharystii przed obliczem Matki Bożej swoje przyrzeczenia złożyli nowi Rycerze św. Michała Archanioła. Następnie wszyscy zgromadzeni wzięli odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Jako pierwsza powiedziała „Któż jak Bóg”
Mimo palącego słońca frekwencja dopisała nie tylko na Auli o. Kordeckiego i w Kaplicy Cudownego Obrazu, ale również na Wałach Jasnogórskich, gdzie po przerwie obiadowej odbyło się tradycyjne nabożeństwo z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem oraz modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie. Na jego rozpoczęcie, jak co roku, konferencję wygłosił ks. Piotr Prusakiewicz CSMA.
– To zawsze wyjątkowa wizyta św. Michała tu, na Jasnej Górze. Tak jak archanioł Gabriel przyszedł do Matki Bożej, tak tu przychodzi archanioł Michał. Mówi to samo: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. A Ona odpowiada: „Któż jak Bóg”. Jest pierwszą, która tak zawołała – przypomniał zebranym kapłan (całą konferencję wysłuchać można będzie niebawem na naszym kanale YouTube „Któż jak Bóg”).
Słowa ks. Piotra, a także błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i modlitwy w intencji chorych i zniewolonych wzbudziły łzy wzruszenia na twarzach pielgrzymów, którzy nierzadko powierzali tu swoich bliskich i dręczące ich problemy. Ponownie duża kolejka z takimi intencjami ustawiła się także do wyeksponowanej na ołtarzu polowym na szczycie Wałów figury św. Michała Archanioła. Obecność na nabożeństwie i przed obliczem Księcia Wojsk Niebieskich wiernych również z przeżywanej równolegle pielgrzymki chorych nakazuje nam przypomnieć sobie znane powiedzenie, iż przypadek to świeckie imię Ducha Świętego.
Pomnóż łaskę po dziesięciokroć
Zwieńczeniem IX Pielgrzymki „Ze św. Michałem na Jasną Górę” były prowadzony przez Księży Michalitów Apel Jasnogórski, a po nim całonocne czuwanie przed obliczem Czarnej Madonny, zorganizowane przez Rycerzy św. Michała Archanioła (do obejrzenia na kanale YT Jasnej Góry). – Wpatrując się, Maryjo, w Twoje oczy, widzimy w Twojej osobie duże podobieństwo do tego, co jest główną cechą naszego patrona, św. Michała Archanioła. Łączy Was pokora, pokorne trwanie przy Bogu. Nieustanna kontemplacja, wpatrywanie się w Jego oblicze i pokój serca. Bo o ile Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na adekwatnym miejscu – mówił w apelowym rozważaniu Przełożony Generalny michalitów, ks. Dariusz Wilk CSMA.
– Już za rok, jak Bóg pozwoli, spotkamy się na 10. jubileuszowej pielgrzymce i wszystko będzie razy dziesięć, począwszy od łaski Bożej – zapowiadał z kolei na rozpoczęcie jasnogórskiej pielgrzymki ks. Piotr Prusakiewicz CSMA. Nam zaś pozostaje prosić dobrego Pana, aby słowa te – o ile taka będzie Jego wola – ziściły się. Póki co, dziękujemy Ci Boże, za ogrom łask, które wylałeś na nas w trakcie tegorocznego pielgrzymkowego spotkania przed obliczami Matki Bożej i pierwszego pośród twych anielskich posłańców.
Karol Wojteczek