Tylko 7 kobiet na świecie może się pochwalić tym przywilejem. Sam papież wyraził zgodę

4 godzin temu
Inauguracja papieża Leona XIV odbyła się w niedzielę 18 maja 2025 roku. Na wydarzeniu pojawiło się mnóstwo polityków. Wiele osób zwróciło uwagę na ich stroje. Mało kto wie, iż tylko siedem kobiet doświadcza przywileju ubrania się na biało. O kogo chodzi?
18 maja o godzinie 10 na placu Świętego Piotra w Watykanie odbyła się msza inaugurująca pontyfikat papieża Leona XIV. Przybyło 156 oficjalnych delegacji, m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Wszystkich obowiązywały stroje w kolorze czarnym. Wyjątkiem była garstka kobiet.


REKLAMA


Zobacz wideo Plamy z podkładu na ubraniach to codzienność. Sprawdziliśmy, czy usuniemy je internetowymi trikami


Czym jest "przywilej bieli"? Żeby go uzyskać, trzeba spełnić pewien warunek
Zgodnie z tradycją, gdy ktoś przebywa w obecności papieża, ubiera się na czarno. Oznacza to pokorę i chęć pozostania niezauważonym. Panie muszą zakryć kolana, dekolt oraz ramiona. Tylko siedem kobiet doświadczyło "Le Privilège du Blanc", czyli przywileju bieli zatwierdzonego przez głowę Kościoła. Są to: królowa Hiszpanii Letizia, księżniczka Charlène z Monako, królowa Sofia z Hiszpanii, królowa Paola i królowa Matylda z Belgii, wielka księżna Maria Teresa z Luksemburga i księżniczka Marina z Neapolu. Ten temat postanowił poruszyć katolicki filozof dr Taylor Marshall na swoim profilu na portalu X. Poinformował, iż przywilej "jest przyznawany kobietom królewskim, o ile pozostają w dobrych stosunkach z Kościołem katolickim".


"Le Privilège du Blanc" obowiązuje od pontyfikatu Piusa XI. Nie jest obowiązkowy
Według eksperta to znak, iż Kościół ma wysokie standardy dotyczące ubioru świeckich i uznaje katolickich monarchów za integralną część chrześcijaństwa. "Le Privilège du Blanc" to nawiązanie do historii oraz wpływów. Czasami Prefektura Domu Papieskiego wydaje specjalne instrukcje, kiedy ten przywilej może zostać wykorzystany, właśnie np. mszy inaugurującej pontyfikat.


Biały strój nie jest jednak obowiązkowy. Kobieta, której przysługuje prawo do stylizacji w tym kolorze, jak najbardziej może też ubrać się na czarno. Nie sprawi to, iż w przyszłości straci przywilej bieli. Najczęściej panie korzystają z niego przy okazji najważniejszych wydarzeń w Watykanie.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału