Tradycja, która przyciąga młodych – „Ars Celebrandi” 2025 w Licheniu

6 godzin temu

W Licheniu ruszyła 12. edycja warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” – największego wydarzenia w Polsce poświęconego klasycznemu rycie rzymskiemu. Rekordowa liczba uczestników, rosnące zainteresowanie wśród młodzieży i powrót do dawnych tradycji liturgicznych pokazują, iż liturgia łacińska wciąż żyje i formuje kolejne pokolenia katolików.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Ars Celebrandi
Photo credit: Ars Celebrandi/Paweł Kucharski TRAVART
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Dwunasta edycja warsztatów „Ars Celebrandi” rozpoczęta w Licheniu

W czwartek 3 lipca 2025 r. w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ruszyła dwunasta edycja warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi”. Te jedyne w swoim rodzaju warsztaty, poświęcone tradycyjnej liturgii Kościoła rzymskokatolickiego, są przeznaczone dla kapłanów, ministrantów oraz śpiewaków kultywujących chorał gregoriański. Uczestnicy mogą opanować wszystkie umiejętności potrzebne do celebrowania Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim, a także godzin kanonicznych, nabożeństw, sakramentów i sakramentaliów.

Rekordowa frekwencja i młode pokolenie uczestników

Tegoroczne warsztaty gromadzą rekordową grupę około 235 osób z Polski i zagranicy (m.in. z Niemiec, Norwegii i Słowacji). Dominują młodzi mężczyźni uczestniczący w zajęciach dla ministrantów – ponad połowa urodziła się już w XXI wieku. „Grupa dla najbardziej zaawansowanych ministrantów, ceremoniarzy, tak się rozrosła, iż musieliśmy ją podzielić – zapisało się do niej 37 osób” – mówi Tomasz Olszyński, prezes Fundacji Ars Celebrandi.

Tradycyjna liturgia jako odpowiedź na duchowe potrzeby młodzieży

Zdaniem organizatorów młodzi ludzie poszukują dziś liturgii wymagającej, jasnej i konkretnej, która nie ucieka się do uproszczeń. Tradycyjna forma rytu rzymskiego staje się dla nich przestrzenią duchowego wzrostu, a zarazem przystępem do całego nauczania Kościoła – dogmatyki, moralności i społecznej nauki Kościoła.

Powrót do polskich tradycji liturgicznych

Charakterystycznym elementem „Ars Celebrandi” jest pielęgnowanie dawnych polskich zwyczajów liturgicznych, w tym tzw. „Mszy polskich” z dawnymi pieśniami nabożnymi. Codziennie rano są one celebrowane w kościele św. Doroty w sanktuarium licheńskim. Choć podstawą warsztatów jest klasyczny ceremoniał rzymski z początku XX wieku autorstwa Piusa Martinucciego, tam gdzie to możliwe, zachowywane są zwyczaje adekwatne dla dawnych diecezji polskich.

Codzienne Msze święte i chorał gregoriański

Uczestnicy warsztatów doskonalą zarówno służbę liturgiczną przy ołtarzu, jak i śpiew chorału gregoriańskiego – integralnego elementu liturgii tradycyjnej. Dzięki temu mogą w pełni uczestniczyć w pięknie klasycznego rytu i przygotować się do jego praktykowania w swoich wspólnotach.

Liturgia jako przestrzeń formacji i nauczania Kościoła

Warsztaty to nie tylko ćwiczenie ceremonii, ale również formacja intelektualna i duchowa. Przewidziano m.in. wykład Bartłomieja K. Krzycha pt. „Księgi ceremonii Kościoła rzymskiego – ceremoniał papieski i ceremoniał biskupów”. Duchowym centrum są rekolekcje prowadzone przez ks. kanonika Jarosława Powąskę, duszpasterza wiernych tradycji łacińskiej w diecezji kaliskiej.

Nadzieje związane z pontyfikatem Leona XIV

„Wiążemy wielkie nadzieje z pontyfikatem Leona XIV. Bardzo ujęły mnie jego słowa wypowiedziane podczas niedawnej uroczystości wręczenia paliuszy: «Ważne jest, aby nauczyć się żyć taką komunią, jako jednością w różnorodności, aby różnorodność darów, połączona wyznaniem jednej wiary, przyczyniała się do głoszenia Ewangelii» – mówi ks. Paweł Korupka z Duszpasterstwa Tradycji Liturgicznej w Szczecinie, kapelan warsztatów i kierownik warsztatu kapłańskiego. – Sądzę, iż papież Leon znajdzie w swoim sercu miejsce dla katolików tradycyjnych”.

Organizatorzy i patronat biskupa włocławskiego

Warsztaty potrwają do 10 lipca. Ich organizatorami są Fundacja Ars Celebrandi oraz Stowarzyszenie Una Voce Polonia, afiliowane do międzynarodowej federacji Foederatio Internationalis Una Voce. realizowane są za zgodą biskupa diecezji włocławskiej, ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego.

słowa kluczowe: Ars Celebrandi; Licheń 2025; liturgia łacińska; klasyczny ryt rzymski; chorał gregoriański; tradycja katolicka; młodzież w Kościele; Msza trydencka

Idź do oryginalnego materiału