
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 rano. Informację tę ogłosił kardynał Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe. Papież miał 88 lat. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.
Papież Franciszek nie żyje. „Miejsce jest już gotowe”
Franciszek jeszcze za swojego życia wskazał konkretnie, gdzie chciałby zostać pochowanym po swojej śmierci. — Jak zawsze obiecywałem Maryi, miejsce jest już gotowe, chcę być pochowany w Bazylice Matki Boskiej Śnieżnej — mówił podczas jednego z wywiadów w 2023 r.

Bazylika Matki Boskiej Śnieżnej
— Jestem bardzo oddany temu miejscu. Przychodziłem tam w każdą niedzielę, rano. Gdy tylko byłem w Rzymie, przychodziłem tam, chociaż na chwilę. Czuję się bardzo związany z tym miejscem — dodał.
Do miejsca swojego pochówku papież odniósł się także w swojej autobiografii „Nadzieja”. Jak tłumaczył w niej „Watykan jest miejscem mojej służby, a nie wiecznego spoczynku”. — Wybrałem pomieszczenie, gdzie w tej chwili przechowywane są kandelabry, obok marmurowej figury Regina Pacis, którą zawsze prosiłem o pomoc i której przez cały czas mojego pontyfikatu setki razy oddawałem się w opiekę — wskazywał Franciszek.
Jeśli wola papieża Franciszka zostanie spełniona, będzie to pierwszy przypadek od 120 lat, gdy głowa Kościoła spocznie poza Watykanem. Do tej pory ciała papieży były umieszczane w Grotach Watykańskich pod Bazyliką Św. Piotra w Watykanie. Franciszek nie będzie jednak pierwszym papieżem, który zostanie pochowany w tej bazylice. Spoczywają tam już szczątki siedmiu innych papieży.
Budowę bazyliki zapoczątkował sen i śnieg w środku lata
Bazylika Matki Boskiej Śnieżnej położona jest na wzgórzu Eskwilin w Rzymie. Jej inna nazwa to Bazylika Matki Bożej Większej i została poświęcona św. Marii z Nazaretu. Razem z bazylikami św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami należy do tzw. bazylik papieskich Rzymu i Watykanu.

Wnętrze Bazyli Matki Boskiej Śnieżnej
Jej początek sięga 352 r. To wtedy papież Liberiusz oraz rzymianin Jan mieli ujrzeć we śnie Matkę Bożą, którą powiedziała im, iż w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. W nocy z 4 na 5 sierpnia wzgórze eskwilińskie zasypał śnieg, co przekonało papieża Liberiusza, aby w tym miejscu wyznaczyć zarys przyszłej budowli. Budowa rozpoczęła się jednak dopiero w 432 r.