Papież Franciszek, mimo problemów zdrowotnych, spotkał się z wiceprezydentem USA J.D. Vance'em w Wielkanocną Niedzielę. To spotkanie miało szczególne znaczenie, ponieważ nie było pewności, czy w ogóle do niego dojdzie.
– Wiem, iż Jego Świątobliwość nie czuje się najlepiej, ale miło cię widzieć w lepszym stanie – usłyszał papież J.D. Vance'a.
Franciszek od kilku tygodni zmagał się z poważnym zapaleniem płuc, co zmusiło go do unikania spotkań z politykami. Jednak mimo trudności zdrowotnych, chciał kontynuować swoje obowiązki. Papież podarował wiceprezydentowi USA trzy duże czekoladowe jajka dla trójki jego dzieci, a także krawat watykański i różańce. Wizyta ta, choć trwała zaledwie parę minut – była jednym z ostatnich publicznych spotkań Franciszka.
Różnice poglądów między Papieżem Franciszkiem a J.D. Vance'em
W lutym papież Franciszek, który od początku swojego pontyfikatu kładł duży nacisk na pomoc migrantom, wyraził swoje zaniepokojenie polityką administracji Donalda Trumpa. Ostrzegł, iż masowe deportacje i inne kontrowersyjne działania prowadzą do "poważnego kryzysu", który "niszczy godność ludzi".
W swoim liście do amerykańskich biskupów papież również odniósł się do krytyki, którą wyraził J.D. Vance, twierdząc, iż katolicka doktryna usprawiedliwia takie polityki. Vance mimo przyznania się do błędnego użycia doktryny zapewnił, iż przez cały czas będzie bronił swoich poglądów.
Papież Franciszek nie żyje. Jorge Mario Bergoglio miał 88 lat
Jorge Mario Bergoglio zmarł w wieku 88 lat. Pochodził z Argentyny, był pierwszym w historii papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej, a także pierwszym spoza Europy od czasu Grzegorza III (pontyfikat 731-741). Franciszek był ponadto pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu Grzegorza XVI (pontyfikat 1831-1846).
Kolegium kardynalskie wybrało go 266. papieżem 13 marca 2013. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z tej funkcji. Od początku pontyfikatu przypisywano mu mniej formalne podejście do papiestwa niż jego poprzednikom.