To była jedna z ostatnich decyzji papieża Franciszka. Specjalna misja papamobile

5 dni temu
Papamobile, pojazd, którym papież Franciszek poruszał się, gdy w 2014 roku odwiedził Zachodni Brzeg, zyska nową rolę. Zgodnie z jego wolą pojazd będzie przekształcony w mobilną klinikę i zostanie wysłany do Strefy Gazy.
Nowa rola papamobile
W 2014 roku papież Franciszek odwiedził Betlejem w okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. Poruszał się wówczas specjalnie przygotowanym papamobilem - przerobionym pojazdem marki Mitsubishi. Samochód został podarowany przez prezydenta Mahmuda Abbasa z Autonomii Palestyńskiej i po zakończonej wizycie przekazy zakonowi franciszkanów. Potem trafił do Caritasu. Później pojawił się pomysł, aby pojazd przekształcić w mobilną klinikę, która pomagałaby rannym i chorym dzieciom w Strefie Gazy. Inicjatywa wyszła od liderów Caritasu. Z pomysłem zwrócono się do papieża Franciszka, który w ostatnich miesiącach życia wyraził zgodę i zabiegał, aby sprawę doprowadzić do końca.


REKLAMA


Szczegóły inicjatywy
Anton Asfar, sekretarz generalny Caritas Jerusalem, przekazał teraz, iż papamobile będzie obsługiwany przez lekarza i pielęgniarkę. Zostanie też wyposażony w niezbędne narzędzia medyczne, w tym szybkie testy na infekcję, zestawy do szycia itd. Wszystko po to, aby nieść szybką pomoc w atakowanej od miesięcy Strefie Gazy. Asfar dodał, iż przygotowanie pojazdu potrwa około trzech tygodni. W planach jest m.in. zamontowanie kuloodpornych szyb. Caritas zamierza też zwrócić się do władz izraelskich z prośbą o dostarczenie auta do Strefy Gazy - pisze "The New York Times". Nie wiadomo jeszcze, czy taką zgodę otrzyma - Izrael blokuje bowiem dostawy pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.


Zobacz wideo Nowego papieża wybiorą ludzie zmarłego Franciszka


Jakie to ma znaczenie?
"Przekazanie papamobile to bardzo konkretny znak, iż papież Franciszek jest zaniepokojony cierpieniem dzieci w Strefie Gazy. choćby po swojej śmierci" - przekazał kard. Anders Arborelius, biskup Sztokholmu, któremu papież powierzył patronat nad inicjatywą, w mailu do redakcji "NYT". "To będzie symboliczne przesłanie nadziei i solidarności, ale też konkretna pomoc" - mówił z kolei szef szwedzkiego Caritasu Peter Brune.
Papież Franciszek nawoływał do zawieszenia broni w Strefie Gazy. Domagał się też, aby Izrael zezwolił na dostarczanie pomocy humanitarnej. Często prowadził rozmowy wideo z chrześcijanami, którzy schronili się w kościele w Gazie. - Wczoraj dzieci zginęły w bombardowaniu - to nie jest wojna, to jest okrucieństwo - mówił Franciszek w grudniu 2024 roku. Spotkał się także z krewnymi zakładników przetrzymywanych przez Hamas i potępił atak z października 2023 roku.


Przeczytaj także: Watykan przedstawił niepublikowany wcześniej wywiad z papieżem. Franciszek mówił o pieniądzach KościołaŹródła: IAR, "The New York Times"
Idź do oryginalnego materiału