Początek maja to od lat czerwona kartka w polskich kalendarzach. Świętami narodowymi mają miejsce 1 i 3 maja. Jednak jakie święta dokładnie obchodzimy w tych dniach? Wiele osób może nie pamiętać zwłaszcza o uroczystościach religijnych.
1 maja – co to za święto? Okazuje się, iż nie tylko komunistyczne
1 maja ze względu na naszą historię kojarzy nam się głównie z komunizmem. Zgodnie z tradycją w całym kraju urządzane były wówczas pochody pierwszomajowe, w których udział brali pracownicy zakładów produkcyjnych, ale i uczniowie. Udział w nich był bardziej niż wskazany.
Warto jednak pamiętać, iż Święto Pracy przypadające 1 maja nie jest wymysłem komunistycznym. Tego samego dnia to samo święto obchodzi się w Polsce, Ukrainie, na Litwie, ale i w Niemczech, Francji, na Islandii, w Kuwejcie, na Kubie, Islandii, albo w Korei Północnej.
Genezy tej daty są co najmniej dwie. W większości przypadków jest to pamiątka po strajkach, które w pierwszych dniach maja 1886 roku miały miejsce w Chicago. Wówczas ludzie sprzeciwili się fatalnym warunkom zatrudnienia, niskim płacom, ale przede wszystkim konieczności pracy przez 12 godzin. Strajkujący domagali się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Przy dzisiejszych głosach o 6-godzinnym systemie pracy tamte realia brzmią jak abstrakcja.
Protest został stłumiony przez policję. W tłumie wybuchła bomba, a funkcjonariusze zaczęli strzelać do robotników. Nie podano oficjalnej liczby ofiar. I to właśnie na pamiątkę tamtych wydarzeń 1 maja od ponad 100 lat także w Polsce jest Świętem Pracy.
Równocześnie jednak w kościele wspomina się wtedy św. Józefa Rzemieślnika, patrona ludzi pracy. Warto jednak podkreślić, iż nie jest to święto nakazane, dlatego nie trzeba wtedy iść na mszę.
3 maja – co to za święto? O jednym Polacy już dawno zapomnieli
Ciekawie wygląda również świętowanie 3 maja. Jest to przede wszystkim święto państwowe, będące pamiątką po uchwaleniu pierwszej polskiej konstytucji 3 maja 1791 roku. Ta nigdy nie miała szansy wejść w życie z powodu rozbiorów. Nie można jednak zapomnieć, iż była to druga konstytucja na świecie (po amerykańskiej) i pierwsza spisana w Europie. Wyprzedziliśmy Francuzów.
Równocześnie jednak 3 maja w kościele obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to pamiątka po oddaniu naszego kraju pod opiekę Maryi po obronie Jasnej Góry w katedrze lwowskiej przez króla Jan Kazimierza. Oficjalnie Maryja królową Polski została w 1962 roku za sprawą decyzji ogłoszonej przez papieża Jana XXIII. To ten sam papież, który został ogłoszony świętym w tym samym dniu co Jan Paweł II.
I choć święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest ważne z perspektywy tradycji i historii, to nie jest ono świętem nakazanym. Udział w mszy jest wtedy zalecany, ale jeżeli tego nie zrobicie, nie będziecie mieli grzechu ciężkiego.