Co do zasady post obowiązuje wszystkich wierzących w wieku 14-60 lat w każdy piątek, chyba iż akurat wypada wtedy święto. Od tych zasad nie ma żadnych wyjątków. Jednak z zakazu spożywania mięsa i napoi alkoholowych na terenie swojej diecezji wiernych może zwolnić biskup, wydając dyspensę. W Polsce na taką możliwość zdecydowało się wielu dostojników kościoła, ale nie wszyscy.
Dyspensa w piątek 27 grudnia podzieliła Polskę niemalże idealnie na dwie części
O dyspensie lub jej braku większość biskupów poinformowała m.in. w specjalnych komunikatach opublikowanych na stronach diecezji. Jednak niektórzy nie zajęli stanowiska w tej sprawie. Żadnego komunikatu nie doczekali się parafianie w diecezjach rzeszowskiej, przemyskiej i sandomierskiej, więc automatycznie musieli oni uznać, iż z dojadania świątecznych resztek w postaci mięsa w piątek raczej nic nie będzie.
Portal Misyjne.pl opracował specjalną mapkę, na której kolorem czerwonym oznaczył diecezje, gdzie w piątek 27 grudnia postu nie ma. Biały kolor został przeznaczony dla tych, którzy o dyspensie muszą zapomnieć.
Patrząc na mapkę widać wyraźnie, iż biskupi niemalże idealnie podzielili Polskę na dwie części. Dyspensa w piątek 27 grudnia obowiązuje we wszystkich diecezjach w północnej części kraju. Natomiast na południu postu nie ma wyłącznie w diecezjach: legnickiej, opolskiej, gliwickiej, katowickiej i bielsko-żywieckiej.
Dodajmy, iż w przypadku dyspensy liczy się nie to, w której diecezji znajduje się nasza parafia, a to, na terenie jakiej diecezji przebywamy. Tzn. wierni z diecezji siedleckiej przebywający na terenie diecezji warszawskiej mogą jeść mięso. Natomiast w odwrotnej sytuacji, czyli wierni z Warszawy w Siedlcach mogą się tylko obejść smakiem.
Post w piątek 27 grudnia. Mięso można jeść tylko po spełnieniu warunków
Wydając decyzję o wprowadzeniu dyspensy na terenie swoich diecezji, biskupi często zastrzegli, iż można z niej korzystać jedynie pod pewnymi warunkami. Najczęściej w zamian za zgodę na zjedzenie mięsa wierni zobowiązani są do dodatkowej modlitwy.
Abp Józef Guzdek z Białegostoku swoim wiernym zalecił odmówienie różańca w intencji pokoju na świecie lub pomoc potrzebującym. Metropolita warszawski abp Adrian Galbas wspomniał natomiast o modlitwie "zgodnie z intencją papieża lub dowolnej formie uczynków miłości, takich jak jałmużna".
Jeżeli więc jesteście na terenie, na którym nie obowiązuje dyspensa, odwiedźcie stronę kurii, aby wiedzieć, jakie zalecenia wydał konkretny biskup. W innym przypadku możecie mieć na sumieniu grzech, z którego będzie trzeba się wyspowiadać.