15 grudnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Teatrze Nowym przy ul. Brzezińskiej 57/59 w Częstochowie (w Domu Oczami Brata) odbędą się dwa pokazy warsztatowe pt. „Reflektory, pasja, scena – Teatr z Błeszna znów ożywa!” oraz „Smaki życia” przygotowane przez uczestników, miłośników teatru przy profesjonalnym wsparciu aktorów i trenerów: Agnieszki Łopackiej, Małgorzaty Grabary, Pauliny Kajdanowicz i Krzysztofa Berendta.
Wstęp na oba pokazy jest wolny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc: tel. 533-947-664, biuro@teatrnowy.art
Teatr na Błesznie ma swoje korzenie w dwudziestoleciu międzywojennym, a jego założycielem jest Eugeniusz Żychliński. Amatorski zespół teatralny działał na częstochowskim Błesznie przed II wojną światową. Błeszno, z jego specyficznym charakterem i klimatem, stało się naturalnym tłem dla twórczości, która zyskała dużą popularność wśród lokalnej społeczności. Eugeniusz Żychliński, zafascynowany kulturą, teatrem i ogromną potrzebą wyrażania siebie, stworzył miejsce, w którym mieszkańcy Błeszna, pasjonaci sztuki, mogli rozwijać swoje talenty i spełniać marzenia o teatrze.
„Koło Amatorskie w Błesznie” swoją siedzibę miało w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Długiej i przez wiele lat funkcjonowało jako przestrzeń twórczości amatorskiej, w której zrodziło się wiele spektakli, które zyskiwały uznanie zarówno wśród publiczności, jak też w środowisku artystycznym. To miejsce, które łączyło pokolenia, dając szansę na realizację pasji i marzeń o sztuce. Nawiązując do tej tradycji, znowu zebrała się grupa pasjonatów, którzy chcą razem pracować i tak powstały warsztaty „Teatr na Błesznie” wznowione przez Pawła Bilskiego.
Teatr Nowy w Częstochowie to z kolei ważna instytucja kulturalna, która stanowi istotny punkt na artystycznej mapie miasta. Teatr Nowy w Częstochowie to dynamicznie rozwijająca się instytucja kulturalna, której założycielem jest Paweł Bilski. Jest to przestrzeń dla nowatorskiego i odważnego teatru, otwartego na eksperymenty artystyczne oraz dialog z widownią. Teatr Nowy od samego początku swojego istnienia wyróżnia się odważnym repertuarem, w którym przedstawia się nie tylko komedie, ale także tematy trudne. To miejsce otwarte na różnorodność form i tematów, które nie boi się poruszać trudnych i aktualnych kwestii społecznych oraz kulturowych. Teatr jest przestrzenią dla młodych twórców oraz miejscem, gdzie mogą się rozwijać zarówno profesjonalni artyści, jak i amatorzy.
Uczestnicy warsztatów realizowanych w ramach projektu „Teatr na Błesznie” zaprezentują dwa spektakle.
Spektakl grupy prowadzonej przez Agnieszkę Łopacką i Krzysztofa Berendta nosi tytuł: „Reflektory, pasja, scena – Teatr z Błeszna znów ożywa!”
Uczestnicy zaprezentują przygotowane wcześniej sceny, w których wykorzystają różnorodne techniki teatralne. W programie znajdą się zarówno klasyczne fragmenty polskiej literatury, jak i utwory współczesnych autorów, które zostaną zinterpretowane w nowoczesny, eksperymentalny sposób. W spektaklu pojawią się elementy tańca, muzyki i sztuki performatywnej, które stworzą dynamiczną całość.
Natomiast grupa prowadzona przez Małgorzatę Grabarę I Paulinę Kajdanowcz zaprezentuje spektaklu pt. „Smaki życia”.
W programie kabaretowym zostaną zaprezentowane: europejskie teksty klasyczne tj. fragmenty „Skąpca” Moliera, uznane polskie teksty kultury np. sceny z Teatrzyku Zielona Gęś czy wiersz Andrzeja Waligórskiego, a także autorskie teksty opracowane podczas warsztatów. Podczas warsztatów uczestnicy poznali: ćwiczenia relaksacyjne, ćwiczenia aparatu mowy, wstęp do różnych technik aktorskich. Ponadto pod okiem prowadzących warsztatowicze pracowali nad autorskimi pomysłami scenicznymi, a także poznali i weszli bardzo mocno w proces budowania roli.
Źródło: Fundacja Oczami Brata