Tajemnicza kobieta z Ewangelii. Kim była Maria Magdalena?

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Choć faktów mówiących o Marii Magdalenie jest niewiele, zdecydowanie wskazują one, iż była znaczącą postacią. To ją Jezus uzdrowił od siedmiu złych duchów. To ona jako pierwsza spotkała Zmartwychwstałego, przez co nazywana jest apostołką Apostołów.


Maria Magdalena według Ewangelii była kobietą żyjącą w I wieku. Pochodziła z miejscowości na zachodnim brzegu Jeziora Tyberiadzkiego o nazwie Magdala, a dzisiejszej - Migdal, co z języka hebrajskiego oznacza: "zamek", "twierdza" lub “wieża". Miasto w czasach Marii Magdaleny było ważnym ośrodkiem rybołówstwa.


Biblia nie mówi o niej za wiele


Choć o Marii Magdalenie wspominają wszyscy czterej ewangeliści, Pismo Święte kilka nam o niej mówi - zresztą jak o wielu innych postaciach biblijnych. Ewangelista Łukasz wymienia ją jako pierwszy, pisząc o kilku kobietach uwolnionych od złych duchów. Maria Magdalena została uwolniona aż od siedmiu! Po tym, wraz z innymi apostołami i kobietami poszła za Jezusem, towarzysząc Mu podczas publicznej działalności. Reklama


W pozostałych Ewangeliach jej postać pojawia się dopiero pod koniec historii Zbawienia. Mała ona ogromne znaczenie w misterium paschalnym śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Św. Marek wspomina o niej, mówiąc o pustym grobie, który odnalazły "Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Salome". U św. Jana, kiedy Maria Magdalena ujrzała odsunięty z grobu kamień, przeraziła się, iż Żydzi mogli zbezcześcić ciało Jezusa. Pobiegła więc do uczniów i poinformowała ich o tym. Później powróciła do miejsca, gdzie znajdował się Grób Pański - tam ukazał się jej Jezus, informując o swoim Zmartwychwstaniu. To właśnie Maria Magdalena jako pierwsza się o tym dowiedziała! Dlatego nazywana jest często “apostołką Apostołów".


Była powszechnie mylona z dwoma innymi kobietami


To jedyne wątki w Biblii, kiedy pojawia się ta święta. Jednak ze względu na niezwykłość jej postaci, już w starożytności próbowano jakkolwiek uzupełnić wiedzę i informacje na temat Marii Magdaleny. Początkowo utożsamiano ją z jawnogrzesznicą, o której wspomina w swej Ewangelii św. Łukasz, ale i z Marią, siostrą Łazarza, która obmywała wonnościami stopy Pana Jezusa. Współcześni bibliści rozróżniają jednak te trzy postacie, podkreślając, iż wszystkie trzy Marie... nie miały ze sobą bliższego związku.


Od niedawna ma swoje święto


Kult Marii Magdaleny jest powszechnie znany w Kościele, zarówno na Zachodzie jak i Wschodzie. W czerwcu 2026 roku papież Franciszek postanowił jej wspomnienie podnieść do rangi święta. Decyzja ta miała podkreślić znaczenie pierwszej Apostołki Zmartwychwstania, która przecież jako pierwsza poznała Radosną Nowinę i przekazała ją pozostałym uczniom. To także istotny gest zwracający uwagę na aspekt godności kobiety i jej roli w głoszeniu Ewangelii. Święto to obchodzimy 22 lipca.
Maria Magdalena ma także swoje sanktuaria, do których od wieków pielgrzymują wierni. Na czele tych miejsc znajduje się bazylika Sainte Marie-Madeleine w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume we Francji, gdzie znajduje się jej alabastrowy grobowiec.
W pobliżu miejscowości La Sainte Baume znajduje się pieczara pustelnia Marii Magdaleny, gdzie według legendy miała mieszkać przez 30 lat jako pustelnica i pokutnica. Miało to się stać po tym jak statek, którym podróżowała, rozbił się u wybrzeży ówczesnej Galii, a dzisiejszej Francji. W tym miejscu miała umrzeć. W XIII wieku odnaleziono tam jej domniemane doczesne szczątki.


Patronka wielu kobiet i nie tylko


Maria Magdalena patronuje między innymi zakonom kobiecym w: Prowansji, Neapolu czy Sycylii. Jest patronką kobiet szczerze pokutujących, osób kuszonych, więźniów, fryzjerów, ogrodników, właścicieli winnic, sprzedawców wina, ołowników, bednarzy, tkaczy, rękawiczników, a także... producentów perfum i pudru! Jest wzywana także jako patronka dzieci mających trudności z chodzeniem.
Artykuł powstał w ramach współpracy z redakcją Stacja7
Idź do oryginalnego materiału