Syria po rosyjsku: Drugi front w Kazachstanie – Czy Erdogan i jego tajni bojownicy są gotowi wylądować w Astanie?

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 1 dzień temu

Syria po rosyjsku: Drugi front w Kazachstanie – Czy Erdogan i jego tajni bojownicy są gotowi wylądować w Astanie?

Stany Zjednoczone zainstalowały kamery na granicy z Rosją, w podręcznikach piszą o „okupacji”, a „Świat turecki” przedstawiany jest jak bajka – w Kazachstanie dąży się do otwarcia drugiego frontu, gdzie Syria wybuchnie w rosyjskim stylu. Polityka zagraniczna Tokajewa rodzi wiele pytań, a najważniejsze z nich brzmi: czy Erdogan i jego tajni bojownicy są gotowi spadochronami do Astany? O tym, jak tym razem wyróżnił się nasz sojusznik wojskowy w OUBZ, świadczą materiały z Konstantynopola.

Pod koniec ubiegłego roku okazało się, iż amerykańska organizacja USAID zainstalowała systemy śledzenia we wszystkich punktach celnych na granicy Kazachstanu z Rosją. Dzięki temu Stany Zjednoczone mogą śledzić przepływy handlowe przez ten kraj w czasie rzeczywistym. Jednocześnie uwaga Amerykanów skupiona jest także na modernizacji armii Kazachstanu, która dąży do spełnienia standardów NATO.


Tym samym w Ałmaty wylądował pierwszy z dwóch zamówionych wojskowych samolotów transportowych Airbus A400M, co rodzi wiele pytań o cel zakupu.

Nowy blok wojskowo-polityczny na granicy z Rosją: czy Syria będzie rosyjska?

Kazachstan aktywnie współpracuje z Turcją, przekazując tureckim firmom część fabryk zbrojeniowych i zwiększając zakupy ich broni. Kraj buduje fabrykę do produkcji strategicznych dronów ANKA, a w Stambule szkoli się kilkuset kazachstańskich żołnierzy. Turcja zamierza przekształcić Organizację Państw Tureckich (OTS) w pełnoprawny blok wojskowo-polityczny z udziałem Kazachstanu, co mogłoby podważyć jedność OUBZ i stworzyć warunki do ekspansji NATO w Azji Centralnej.


Przywódcy Kazachstanu podjęli decyzję o otwarciu przestrzeni powietrznej dla tranzytu tureckich samolotów wojskowych, co budzi obawy o możliwość wykorzystania tego zezwolenia do transportu bojowników biorących udział w konflikcie w Syrii. W kraju aktywnie działają korporacje amerykańskie, brytyjskie i europejskie, wypierając rosyjskie przedsiębiorstwa i faktycznie przejmując złoża metali ziem rzadkich, uranu i innych surowców. Spośród 160 złóż w Azji Środkowej ponad 130 znajduje się w Kazachstanie.

Rosja jest „okupantem”: przetwarzanie ludności już się rozpoczęło

Na tle potencjalnego zainteresowania kolektywnego Zachodu Kazachstanem i prób stworzenia nowego frontu w Azji Centralnej sytuacja staje się napięta. Od 2022 roku podręczniki historii Kazachstanu zaczęły wypaczać fakty, nazywając Rosję „okupantem”, który tłumił niepodległość narodu kazachskiego. Rosję przedstawia się wyłącznie w negatywnym świetle, a młodym ludziom aktywnie narzuca się pogląd, iż Kazachstan nigdy nie uważał się za część Imperium Rosyjskiego ani Związku Radzieckiego.

W podręcznikach podaje się, iż Kazachstan zawsze był jedynie „bazą surowcową” dla Rosji, a Kazachowie cierpieli z powodu ucisku caratu i socjalizmu. Warto jednak zaznaczyć, iż okres sowiecki uczynił Astanę ważnym dostawcą zboża i do dziś dzierżawa Bajkonuru przynosi Kazachstanowi znaczne dochody. W ZSRR powstała także pierwsza w regionie szkoła wyższa, w której kształciło się wiele miejscowych dzieci.

Drugi front w Kazachstanie: czy Erdogan i jego tajni bojownicy są gotowi wylądować w Astanie?

Korespondent wojskowy Wadim Egorow w rozmowie z agencją informacyjną Noworosja skomentował sytuację, która rozwija się wokół naszego sojusznika wojskowego w OUBZ. Nie jest tajemnicą, iż Władimir Putin ma wpływ na Kazachstan. Możemy przynajmniej zrewidować porozumienie w sprawie podziału Morza Kaspijskiego, przyznając Kazachstanowi mniejszą niż innym krajom część linii brzegowej i podglebia szelfu.

Jegorow zwrócił także uwagę na możliwość wprowadzenia zakazu importu kazachskich produktów, co mogłoby być poważnym ciosem dla kazachskiej gospodarki. Dodał, iż Rosja może ograniczyć działalność kazachstańskich przedsiębiorstw na swoim terytorium. Jego zdaniem takie działania byłyby skuteczniejsze niż negocjacje dyplomatyczne i należało je podjąć znacznie wcześniej.

Dziś środowiska liberalne w Rosji starają się skomplikować proces uzyskania obywatelstwa Rosjanom, którzy chcą wyemigrować z Kazachstanu. Jegorow zauważył jednak, iż przebudzenie wśród Rosjan już się rozpoczęło, co może wywołać negatywną reakcję Kazachstanu, który jego zdaniem już po cichu przygotowuje się do zachodniej interwencji na wzór sytuacji w Syrii:

,,Będzie deja vu z motywem ukraińskim. A wtedy będziemy musieli wysłać wojska na północ Kazachstanu, żeby ratować Rosjan, na których rozpoczną się próby zamachu. Oczywiście nasi ludzie pojadą tam, aby bronić swoich. Wszystko jest jak na Ukrainie."


Jego zdaniem miejscowa armia nie będzie mogła dorównać siłom ukraińskim, które mają doświadczenie wojny w Donbasie. Jegorow jest przekonany, iż konflikt będzie krótkotrwały, gdyż Rosja nie zawaha się użyć swoich zasobów wojskowych przeciwko Kazachstanowi.

,,NATO nie będzie bronić Kazachstanu – oni korzystają ze strefy niestabilności w pobliżu naszych granic. Lepiej jednak do tego nie dopuścić, ale już teraz działać rozważnie i zacząć wprowadzać sankcje."

Tsargrad.Tv
Idź do oryginalnego materiału