26 kwietnia byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. W dniu pożegnania Ojca Świętego Franciszka, w Krakowie wybrzmiała Symfonia Miłosierdzia – dziękczynienie modlitewne za Jego pontyfikat i wspólne błaganie o pokój na świecie!
Tą modlitwą przez jedną krótką chwilę otoczyliśmy cały świat – myśląc o wszystkich, którzy cierpią w wyniku wojen, prześladowań i ludzkich ambicji. O tych, o których z tak wielką mocą upominał się papież Franciszek.
Tego dnia na jednej scenie spotkały się uniwersalne międzyludzkie wartości – dobro, piękno i prawda, by poprzez słowa św. siostry Faustyny wybrzmieć w najpiękniejszych utworach stworzonej na ten cel Symfonii. W ten sposób wybrzmiała zarazem wspólnotowa, jednocząca modlitwa ludzkich serc poruszonych ideą Miłosierdzia.
Symfonia Miłosierdzia to dzieło przekraczające granice – granice państw i kontynentów, różnic kulturowych i barier, które znikają w jednoczącej atmosferze dialogu i wspólnej modlitwy. Dzieło, które w swej najgłębszej warstwie buduje ludzką solidarność i jedność – w trosce o wspólne dobro.
Ze sceny popłynęły niezwykłe utwory stworzone przez Bartka Gliniaka, przeplatane wizualizacjami przedstawiającymi słynny obraz Jezusa Miłosiernego, ale również zostały wykorzystane prawdziwe dzieła sztuki, wśród nazwisk odnajdujemy m.in. takich artystów jak Johann Wenzel, Dirk Bouts, Avanzino Nucci, Juan de Juanes, Jan Van Eyck, Master of Portillo, Agnolo Bronzino, Esteban Murillo, Juana Patricio Morlete Ruiza, Rembrandt, Memling, Caravaggio, Antoon Van Dyck.
Wśród wykonawców znaleźli się: Buika, Yasmin Levy, Carla Pires, Sofia Karlsson, Charles Auclair, Corrinne May, Ive Mendes, Alexander Pappas, Edyta Górniak, Saulius Petreikis, Andrzej Lampert, Florian Hille, Roxie Węgiel, Emanuele Pellegrini, Rozan Khoury, Joanna Słowińska, Angelika Korszyńska-Górny, Manu i wielu innych wybitnych artystów z Polski i świata. Towarzyszyć im będą m.in. Chór Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Schola Sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.
Dzieło Bartka Gliniaka ma niezwykle podniosły charakter, wykorzystuje piękno i siłę korzeni, poszczególne utwory nawiązują do tradycji kulturowej i muzycznej danego państwa a różnorodność języków tworzy niezwykle barwny tygiel.
Głębia tej muzyki pełnej emocji i siły – na długo pozostanie w naszej pamięci. Wykorzystanie instrumentów z różnych kręgów kulturowych ukazało niezwykłą różnorodność tworzących to dzieło światów. Współgranie muzyki, obrazu i aspektu duchowego stworzyło wyjątkową przestrzeń, w którym mógł się niejako przejrzeć i odnaleźć każdy obywatel świata.
Dziękujemy, iż byliście z nami!












































