Święty Jan Chrzciciel, wzór wierności i proroczej misji – refleksje abp. Adriana Galbasa na spotkaniu opłatkowym w Sejmie

2 tygodni temu

Święty Jan Chrzciciel, ostatni prorok Starego Testamentu i poprzednik Chrystusa, stał się głównym bohaterem refleksji abp. Adriana Galbasa podczas spotkania opłatkowego w Sejmie RP. Arcybiskup podkreślił jego odwagę, wierność i pokorę, wskazując, iż jego misja prorocka jest inspiracją dla współczesnych chrześcijan, szczególnie tych zaangażowanych w życie społeczne i polityczne.

Piotr M. Pietrus, źródło: Archidiecezja Warszawska | 22 grudnia 2024 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Abp Adrian Galbas podczas spotkania opłatkowego w Sejmie RP wygłosił refleksję, której centralnym punktem była postać świętego Jana Chrzciciela. Zainspirowany fragmentem Ewangelii o zwiastowaniu narodzin Jana, arcybiskup podkreślił wyjątkową rolę tego proroka w historii zbawienia, zestawiając jego misję z zadaniami współczesnych chrześcijan – zarówno duchownych, jak i świeckich.

Jan Chrzciciel – głos i znak wskazujący na Chrystusa

Abp Galbas przypomniał, iż Jan Chrzciciel był ostatnim z proroków Starego Testamentu i bezpośrednim poprzednikiem Chrystusa. Jan, będąc „głosem na pustyni”, wskazywał na Jezusa i przygotowywał Mu drogę, nie przysłaniając Jego obecności, ale ją odsłaniając. Był jak „przystawka przed głównym daniem” – wzbudzał zainteresowanie i smak na spotkanie z Mesjaszem. Arcybiskup podkreślił, iż Jan sprawiał, iż Chrystus był bardziej widoczny, umniejszając samego siebie.

W swoim kazaniu abp Galbas przypomniał trzy najważniejsze spotkania Jana i Jezusa, o których wspomina Ewangelia. Pierwsze miało miejsce jeszcze przed narodzinami obu postaci, gdy Jan „podskoczył z radości” w łonie Elżbiety na widok Maryi, co doprowadziło do pięknego hymnu Magnificat. Drugie spotkanie miało miejsce podczas chrztu Jezusa w Jordanie, kiedy Jan zapowiadał publiczną działalność Chrystusa. Trzecie – poprzez uczniów – ukazało odwagę Jana, który, choćby będąc w więzieniu, nie bał się mówić prawdy o niemoralnym życiu Heroda.

Wierność i odwaga jako cechy proroka

Arcybiskup zwrócił uwagę na niezłomność Jana w głoszeniu prawdy, choćby w obliczu zagrożenia życia. Jan Chrzciciel był gotów zapłacić najwyższą cenę za wierność Bogu, prawdzie i swojej misji prorockiej. Ta wierność – zarówno w wielkich, jak i drobnych sprawach – stała się wzorem do naśladowania dla wszystkich chrześcijanina.

Arcybiskup podkreślił, iż wierność w codziennych obowiązkach, złożonych przyrzeczeniach i zobowiązaniach jest kluczowym świadectwem chrześcijańskiego życia. Jak zaznaczył, „wielka solidność idzie z tej powszedniej, codziennej i zwykłej wierności”.

Misja prorocka świeckich i Kościoła w świecie

W swoim wystąpieniu abp Galbas odniósł misję Jana Chrzciciela do współczesnych wyzwań, przed którymi stoją chrześcijanie. Przypomniał, iż na mocy chrztu wszyscy wierzący są powołani do prorockiej misji – zarówno poprzez świadectwo życia, jak i głoszenie Chrystusa słowem. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego, arcybiskup zauważył, iż świeccy pełnią szczególną rolę w ewangelizacji, ponieważ dokonuje się ona w codziennych warunkach życia.

Arcybiskup zwrócił uwagę na znaczenie zaangażowania chrześcijan w życie społeczne i polityczne. Podkreślił, iż Kościół ma prawo być obecny w przestrzeni publicznej i angażować się w politykę – nie jako narzędzie wpływu, ale z pasją i odpowiedzialnością. Wezwał świeckich katolików, w tym parlamentarzystów, do odważnego stawania w obronie wartości chrześcijańskich, zarówno w miejscach pracy, w rodzinie, jak i w parlamencie.

Przesłanie na spotkaniu opłatkowym w Sejmie

Podczas spotkania opłatkowego, które tradycyjnie odbywa się przed świętami Bożego Narodzenia, abp Galbas złożył parlamentarzystom życzenia, by „klimat obecny w tym gmachu był dla innych przykładem, jak – mimo różnic – można się spotkać w imię dobra wspólnego, a nie tylko frakcyjnego”. Zachęcał, by prawo stanowione w Sejmie przyczyniało się do budowania pokoju społecznego, a nie wzmagania napięć.

Spotkanie w holu głównym Sejmu RP zgromadziło przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich oraz parlamentarzystów, którzy wspólnie przełamali się opłatkiem. Wśród obecnych byli również metropolita warszawski, bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.

Inspiracja dla współczesnych chrześcijan

Na zakończenie abp Galbas zwrócił uwagę, iż postać Jana Chrzciciela uczy nas odwagi, wierności i pokory. Te cechy są szczególnie istotne w dzisiejszym świecie, gdzie prawda i wartości chrześcijańskie często spotykają się z oporem. Misja Jana, jak podkreślił arcybiskup, powinna inspirować każdego wierzącego do życia zgodnego z Ewangelią i do odważnego świadczenia o Chrystusie.

Niech postać świętego Jana Chrzciciela, jak życzył abp Galbas, będzie dla nas wszystkich przypomnieniem, iż „Bóg jest łaskawy”, a wierność codziennym obowiązkom i misji chrześcijańskiej przynosi prawdziwą euforia i pokój.

Wysłuchaj całej homilii:

Dziękujemy, iż przeczytałeś ten artykuł. Zapraszamy do zapisania się do newslettera. Wesprzyj naszą misję, przekaż nam darowiznę. Wspólnie możemy zmieniać świat. Dobro, Prawda i Piękno zwyciężą!

#ŚwiętyJanChrzciciel #OdwagaWiary #WiernośćChrystusowi #AbpGalbas #Ewangelizacja #MisjaChrześcijańska #ŚwiętaBożegoNarodzenia #OpłatekSejmowy #DobroWspólne #KatolicyzmWPraktyce

Idź do oryginalnego materiału