Święty Gaudenty, Biskup (22 Stycznia)

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 3 godzin temu




24-go Października.

Święty Gaudenty, biskup.

„Każde dobre drzewo rodzi dobry owoc."

Mat. 7, 17.

Święty Gaudenty urodził się po połowie IV -go wieku w Brescyi w Lombardyi i był uczniem św. Filastrego, biskupa swego miasta rodzinnego. Jego świątobliwość i uczoność zjednały mu powszechną cześć i szacunek, która go jednakże nie uczyniła samolubnym, ale przeciwnie, pokorniejszym. Podjął się podróży na Wschód, ażeby zwiedzić miejsca święte i ujść zaszczytom ze strony współobywateli swoich. Ale Bóg, starający się wynieść pokornych, nie dopuścił do tego, ażeby we Włoszech o nim zapomniano. W tym czasie, kiedy św. Gaudenty przebywał u miejsc świętych, umarł św. Filastry. Duchowieństwo i mieszkańcy Brescyi nie znali godniejszego zastępcy nad św. Gaudentego, więc pragnęli go na biskupa i oznajmili mu życzenie to przez wysłańców. W pokorze swej starał się Gaudenty wymówić od takiego wywyższenia i dopiero z posłuszeństwa względem św. Ambrożego i innych biskupów prowincyi dał się nakłonić do przyjęcia tej godności. W roku 387 przybył z wysłańcami do Brescyi, zostawszy pomazany na biskupa, a w dniu konsekracyi przemówił do Wiernych słowami pełnemi namaszczenia i świętej pokory. Jako biskup był niestrudzonym w wypełnianiu swoich ciężkich obowiązków; ze świętą gorliwością ogłaszał słowo Boże i pouczał lud i młodzież w nauce Ewangelii św. z niezrównaną miłością i łagodnością. Z największą starannością czuwał nad zwyczajami ludu swego i dokładał wszelkich starań, ażeby oddalać niebezpieczeństwa od swej ukochanej trzody, a szerzyć wszędzie chrześcijańskie cnoty i obyczaje. Z polecenia Ojca św. Innocentego został wraz z dwoma innymi biskupami wysłany do Konstantynopola, ażeby bronić niewinności św. Chryzostoma i musiał z tego powodu znosić wiele cieipień 1 utrapień, tak, iż św. Chryzostom napisał do niego list pełen wysokich uznań dla jego trudów, położonych około Wiary świętej. W kilka lat później, w roku 427 umarł św. biskup Gaudenty, aby w niebie osiągnąć nagrodę wieczną.

Modlitwa.

Użycz nam, o Boże, na prośby św. Gaudentego łaski, abyśmy wszystkie nasze
myśli, pragnienia, słowa i czyny podług Twych przykazań urządzali i nieśli obfite plony
zbawienia. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Rozmyślanie.

1) Chrześcijanin jest podobnym do drzewa, zasadzonego w ogrodzie Bożym. Aby niósł owoce, potrzebuje deszczu niebiańskiego i promieni słońca sprawiedliwości, którem jest Jezus Chrystus. Bez łaski niebios nie może to drzewo rość i przynosić płodów. Konary drzewa muszą być częściej ocinane, bo inaczej nie wyda drzewo owoców. I tak też czym Bóg z tobą, o ile cię doświadcza. Obcina On ci wszystko, co ci może przeszkadzać w uświęcaniu się i okazuje ci przez to, iż Cię nie opuścił. Dlatego też bądź mu wdzięcznym za Jego miłość, korzystaj z niej i nie narzekaj.

2) Każde dobre drzewo niesie dobre owoce, inaczej byłoby wycięte i w ogień wrzucone. Nie wystarczy mówić piękne słowa, które są tylko pustymi liśćmi, lub dobre pragnienia, które podobne są kwiatu, ale trzeba koniecznie dobrych uczynków, i tych Bóg od ciebie wymaga. Bóg potępia nie tylko dlatego, iż się czyniło złe, ale też i dlatego, iż się zaniedbywało dobre i nie pełniło uczynków miłosierdzia. A jakież to uczynki dla nieba ty posiadasz? I czem się wykażesz przed Bogiem po śmierci, aby zyskać wieczną nagrodę, której pragniesz?

3) Należy nie tylko nieść owoce, ale muszą to być owoce dobre i obfita, ich ilość być musi. A czyż nie plami próżność i pycha twych najlepszych uczynków? Czy pracujesz ustawicznie dla Boga? O n daje ci z miłości tyle łask, a wymaga również wiele czynów dla chwały Swojej. Bacz więc, bo Bóg chce od ciebie pokuty. Już topór przyłożony do drzew a i drzewo pozostanie już na zawsze w tym stanie, w jakim zostało ścięte. O d ciebie zależy, czy chcesz być złem drzewem i wrzuconem do ognia, lub czy dobrem drzewem, które niesie obfite płody dla żywota wiecznego. Wybieraj zatem!


Ksiądz Ojciec Grozes T.J ,,Żywoty Świętych Pańskich", str. 792-794

Idź do oryginalnego materiału