Święto Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej. W programie m.in. koncert Małej Armii Janosika

stacja7.pl 3 godzin temu

Już 11 listopada będziemy obchodzić po raz 106. Narodowe Święto Niepodległości. To dzień szczególny, w którym wspominamy odzyskanie w 1918 roku przez Polskę wolności po 123 latach zaborów. Z tej okazji w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczyste obchody, na które zaproszeni są wszyscy Polacy.

Podczas uroczystości zostanie odmówiony Akt Dziękczynienia Polski, rozpoczynający się od słów: „Boże w Trójcy jedyny, pełen majestatu i miłosierdzia, Opatrzności nasza, wielbimy Ciebie i dziękujemy za wszystkie znaki Twojej troski o nas i o naszą Ojczyznę – Polskę”. Powstające sanktuarium jest bowiem spełnieniem marzenia wielu pokoleń Polaków: jego wzniesienie zaplanowano jeszcze przed rozbiorami jako wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. To właśnie tutaj Polacy jednoczą się we wspólnym dziękczynieniu za wolność Ojczyzny i zawierzeniu jej losów Bogu.

PRZECZYTAJ>>> “Doczekaliśmy się!” Jak Polacy przeżywali odzyskanie niepodległości w 1918 roku

Msza św. za Ojczyznę

Centralnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie Msza Święta w intencji Ojczyzny sprawowana o godz. 10.00 pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, w której weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Podczas Eucharystii, w historycznym geście nawiązującym do roku 1920, Prezydent zapali Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez Piusa IX w 1867 roku. Papież pragnął, by zapłonęła ona w wolnej Polsce.

Msza św. dla Darczyńców i przyjaciół Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona także o godz. 12.00.

W Świątyni Opatrzności Bożej zapłonie Świeca Niepodległości

Po raz pierwszy Świeca Piusowa zajaśniała już dwa lata po odzyskaniu niepodległości. W Warszawie powitał ją m.in. marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński. Dzięki Opatrzności, cudem odzyskaliśmy wolność. Nowa era, w którą wchodzimy, zapowiada nam nowy okres zwycięstwa chrystianizmu – zaczął, ale w tej samej chwili zasłabł ze wzruszenia. Świecę uroczyście przeniesiono do Archikatedry Warszawskiej. 78-letni bp Józef Sebastian Pelczar w podniosłym kazaniu prosił, by odtąd z każdej polskiej piersi płynęło ciągle „Te Deum”: Ojcze wielkiego miłosierdzia, przebacz nam i błogosław Polsce, aby była potężną, światłą, szczęśliwą, a przede wszystkiem wierną Tobie, wierną swej Królowej Niebieskiej, wierną Matce Kościołowi i Stolicy Apostolskiej – powiedział kaznodzieja. Radujmy się ze wskrzeszenia ojczyzny, ale trwóżmy o jej przyszłe losy. Błagać trzeba Pana, aby nie opuszczał Polski, aż do końca wieków – dodał.

Świeca cudem przetrwała zburzenie w czasie II wojny światowej Archikatedry Warszawskiej. Opatrznościowo przeniesiona została wcześniej do kaplicy, a później kościoła warszawskiego seminarium duchownego. Stąd w 2018 r. trafiła po konserwacji do Świątyni Opatrzności Bożej.

ZOBACZ>>> Niezwykła historia Świecy Niepodległości

Zapal świece w swoim domu!

Świeca Niepodległości nie jest jedynie symbolem wysłuchanych próśb poprzednich pokoleń Polaków, tęskniących za wolną Ojczyzną. Po Eucharystii, która rozpocznie się o symbolicznej godzinie 19.18, każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą światło wolności, rozpalone od Świecy Niepodległości na jej miniaturze, którą można zamówić na stronie centrumopatrznosci.pl/swieca/ lub zakupić podczas obchodów 11 listopada. Tego dnia o symbolicznej godzinie 19.18 miniatury tej świecy zapłoną w tysiącach polskich domów w całym kraju i w różnych zakątkach świata, towarzysząc modlitwie za Ojczyznę.

Niech ten symboliczny płomień zagości w naszych domach 11 listopada, przypominając o doniosłej historii i aktualnych wyzwaniach stojących przed Polską – zachęca kustosz Sanktuarium Opatrzności Bożej, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, zapraszając do wspólnej modlitwy w intencji Polski i zapalenia Świecy Niepodległości w naszych rodzinach.

ZOBACZ>>> Pieśń „Czarna Madonna” na Placu św. Piotra! Niezwykłe wykonanie Małej Armii Janosika [WIDEO]

Mała Armia Janosika wystąpi na koncercie patriotycznym

Ważnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie także koncert w wykonaniu zespołu Mała Armia Janosika z Podhala, prowadzonego przez Damiana Pałasza. Niezwykłe muzyczne wydarzenie pt. „Z Polskich Gór ku Wolności” rozpocznie się o godzinie 17.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Zabrzmią także fragmenty oratorium „Nieszpory Wilanowskie” Pawła Muzyki, którego całość zostanie zaprezentowana w przyszłym roku. Będą to dwie pieśni sławiące imię Maryi: „Już byłaś przed wiekami” na sopran i orkiestrę oraz „Maryjo wybacz mi” – na głos męski i orkiestrę. Niespodzianką dla publiczności będzie młodziutka wokalistka z południa Polski, Karolina Jasińska, która zaśpiewa pieśń „Matka Boska Częstochowska”.

Podczas koncertu „Z Polskich Gór ku Wolności” usłyszymy Chór i Orkiestrę Archikatedry Warszawskiej, a wśród solistów: Karolinę Leszko, Marcina Wortmanna i Karolinę Jasińską. Koncert zwieńczy wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych wraz z Chórem i Orkiestrą Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. Wszyscy artyści wraz z publicznością wykonają między innymi: „Rotę”, „Legiony” czy „Modlitwę obozową”.

Darmowe bilety na wydarzenie można pobrać >>>TUTAJ>>>. E-zaproszenie zostanie wysłane na podany adres e-mail. Wystarczy je wydrukować lub okazać na ekranie telefonu. Przekażmy zaproszenia bliskim i znajomym, zwłaszcza mieszkającym na terenie Mazowsza – zachęcają organizatorzy.

Świątynia Opatrzności Bożej to miejsce pamięci Wielkich Polaków

Tego dnia można będzie zwiedzić także Świątynię wraz z Panteonem Wielkich Polaków, w którym spoczywają zasłużeni dla Ojczyzny i Kościoła: społecznicy, ludzie sztuki i duchowni. Warto zobaczyć także Izbę Pamięci, którą otwarto podczas uroczystego pochówku w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie szczątków: Władysława Raczkiewicza (1885-1947), Augusta Zaleskiego (1883-1972) i Stanisława Ostrowskiego (1892-1982). Już wcześniej w Panteonie spoczął także ostatni prezydent RP na Uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. Są tu także symboliczne groby pozostałych prezydentów: Kazimierza Sabbata (pochowanego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie) oraz Edwarda Raczyńskiego (spoczywającego w rodowym mauzoleum w Rogalinie). Tego dnia wyjątkowo będzie otwarte także Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Serdecznie zapraszamy do Świątyni Opatrzności Bożej na wspólne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości. Niech ten dzień będzie dla nas wszystkich okazją do zjednoczenia się w modlitwie i muzycznej refleksji nad historią i przyszłością Polski – zapraszają organizatorzy.

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej:

  • 10.00-11.00 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny z uroczystym zapaleniem Świecy Niepodległości
  • 10.00-17.00 (ostatnie wejście godz. 16.00) Zwiedzanie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
  • 11.00-16.00 Możliwość zwiedzania Świątyni, Panteonu Wielkich Polaków oraz Ruchomego Teatru XXI Wieku dla Dzieci
  • 12.00-13.00 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny
  • 17.00-18.00 Koncert patriotyczny pt. „Z Polskich Gór ku Wolności” w wykonaniu zespołu Mała Armia Janosika z Podhala oraz Chóru i Orkiestry Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego
  • 19.18 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny. Rozesłanie wiernych ze światłem wolności. Zapalenie Świec Niepodległości w naszych domach i odmówienie Aktu Dziękczynienia Polski na zakończenie obchodów.

materiały prasowe, pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału