ORTHODOX
Święto kaplicy pw. Świętej Trójcy w Warszawie
Drugiego dnia Święta Zesłania Świętego Ducha na apostołów Cerkiew prawosławna w sposób szczególny oddaje cześć i wychwala Świętego Ducha – Trzecią Osobę Trójcy Świętej. Dzień ten uroczyście obchodzono 1 czerwca br. w kaplicy Świętej Trójcy na Podwalu w Warszawie. Świętą Liturgię celebrował Jego Ekscelencja arcybiskup Grzegorz w asyście miejscowego duchowieństwa oraz przybyłych gości. Śpiewał chór prowadzony przez Łukasza Hajduczenia.
Po odczytaniu Ewangelii do wiernych zwrócił się ks. prot. Arkadiusz Aleksiejuk, podkreślając znaczenie adekwatnego wychwalania Boga Jedynego w Trójcy. Duchowny wskazał na potrzebę poszukiwania Prawdy, którą jest Chrystus, zgodnie z Jego słowami: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14,6). Człowiek powinien poszukiwać tej Prawdy i żyć nią, co jest możliwe jedynie przy udziale Świętego Ducha. Albowiem „nikt nie może nazwać Chrystusa Panem, chyba iż w Świętym Duchu” (1 Kor 12,3).
Podczas świątecznych uroczystości słowo do zgromadzonych skierował również arcybiskup Grzegorz, podkreślając wyjątkowość wydarzenia, jakim było Zesłanie Świętego Ducha na apostołów. Jak zaznaczył hierarcha, przed otrzymaniem Świętego Ducha serca apostołów przepełniała bojaźń. Do tego stopnia, iż w chwili pojmania Chrystusa opuścili Go. Gdy jednak otrzymali Świętego Ducha, odważnie ruszyli w świat, głosząc Ewangelię i często oddając życie za Chrystusa.
Święty Duch zstąpił na apostołów pod postacią ognistych języków. Ogień oczyszcza, daje światło i ciepło. Jest on symbolem światła prawdziwej wiary oraz ciepła prawdziwej miłości, które każdy chrześcijanin powinien pielęgnować w swoim sercu. Prawdziwa wiara i bycie prawosławnym są wielkim darem, ale także zobowiązaniem i odpowiedzialnością. Na przestrzeni wieków, od czasów apostolskich, prawosławie zachowało niezmienioną wiarę w Prawdziwego Boga w Świętej Trójcy. Tę wiarę i naukę winniśmy ukazywać każdemu. Niezbędne jest przy tym życie w czystości oraz w Świętym Duchu. Zwieńczeniem wszystkiego i ostatecznym celem jest św. Eucharystia – pokarm nieśmiertelności i życia.
Na zakończenie arcybiskup Grzegorz przekazał wiernym błogosławieństwo, życzenia oraz wyrazy arcypasterskiej troski Jego Eminencji metropolity Sawy.
Uroczystości świąteczne zakończyły się śpiewem mnogoletstwija oraz wspólną agapą.
ks. Andrzej Baczyński
zdjęcia: Beata Betlejko
-
05.06.2026
Uroczystości 75-lecia powołania Seminarium Duchownego w Warszawie
Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Continue reading...
-
05.06.2026Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w strukturach Cerkiew prawosławnej
Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej -
04.06.2026Spotkanie matuszek w Siemiatyczach
Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
-
03.06.2026Uroczystości ku czci Świętej Trójcy na „Krynoczce”
Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
-
02.06.2026Święto kaplicy pw. Świętej Trójcy w Warszawie
Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
-
01.06.2026Dzień Świętego Ducha w Kodniu
Aktualności Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
-
01.06.2026Święto gorlickiej katedry
Aktualności Aktualności Diecezji Przemysko-Gorlickiej
-
01.06.2026Piesza pielgrzymka Białystok-Jabłeczna
Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
-
01.06.2026Dzień Świętego Ducha w Czarnej Cerkiewnej
Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
-
31.05.2026Święto Zesłania Świętego Ducha na apostołów w warszawskiej katedrze
Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej

![Czy Kościół powinien zmienić nauczanie dotyczące antykoncepcji? [KOMENTARZ]](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2020/12/thoughtful-man-woman-colleagues-hold-chins-being-concentrated-solving-problem-look-directly.jpg)














