Święto kaplicy pw. Świętej Trójcy w Warszawie​

orthodox.pl 3 tygodni temu
ORTHODOX

Święto kaplicy pw. Świętej Trójcy w Warszawie

Drugiego dnia Święta Zesłania Świętego Ducha na apostołów Cerkiew prawosławna w sposób szczególny oddaje cześć i wychwala Świętego Ducha – Trzecią Osobę Trójcy Świętej. Dzień ten uroczyście obchodzono 1 czerwca br. w kaplicy Świętej Trójcy na Podwalu w Warszawie. Świętą Liturgię celebrował Jego Ekscelencja arcybiskup Grzegorz w asyście miejscowego duchowieństwa oraz przybyłych gości. Śpiewał chór prowadzony przez Łukasza Hajduczenia.

Po odczytaniu Ewangelii do wiernych zwrócił się ks. prot. Arkadiusz Aleksiejuk, podkreślając znaczenie adekwatnego wychwalania Boga Jedynego w Trójcy. Duchowny wskazał na potrzebę poszukiwania Prawdy, którą jest Chrystus, zgodnie z Jego słowami: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14,6). Człowiek powinien poszukiwać tej Prawdy i żyć nią, co jest możliwe jedynie przy udziale Świętego Ducha. Albowiem „nikt nie może nazwać Chrystusa Panem, chyba iż w Świętym Duchu” (1 Kor 12,3).

Podczas świątecznych uroczystości słowo do zgromadzonych skierował również arcybiskup Grzegorz, podkreślając wyjątkowość wydarzenia, jakim było Zesłanie Świętego Ducha na apostołów. Jak zaznaczył hierarcha, przed otrzymaniem Świętego Ducha serca apostołów przepełniała bojaźń. Do tego stopnia, iż w chwili pojmania Chrystusa opuścili Go. Gdy jednak otrzymali Świętego Ducha, odważnie ruszyli w świat, głosząc Ewangelię i często oddając życie za Chrystusa.

Święty Duch zstąpił na apostołów pod postacią ognistych języków. Ogień oczyszcza, daje światło i ciepło. Jest on symbolem światła prawdziwej wiary oraz ciepła prawdziwej miłości, które każdy chrześcijanin powinien pielęgnować w swoim sercu. Prawdziwa wiara i bycie prawosławnym są wielkim darem, ale także zobowiązaniem i odpowiedzialnością. Na przestrzeni wieków, od czasów apostolskich, prawosławie zachowało niezmienioną wiarę w Prawdziwego Boga w Świętej Trójcy. Tę wiarę i naukę winniśmy ukazywać każdemu. Niezbędne jest przy tym życie w czystości oraz w Świętym Duchu. Zwieńczeniem wszystkiego i ostatecznym celem jest św. Eucharystia – pokarm nieśmiertelności i życia.

Na zakończenie arcybiskup Grzegorz przekazał wiernym błogosławieństwo, życzenia oraz wyrazy arcypasterskiej troski Jego Eminencji metropolity Sawy.

Uroczystości świąteczne zakończyły się śpiewem mnogoletstwija oraz wspólną agapą.

ks. Andrzej Baczyński

zdjęcia: Beata Betlejko

  • 05.06.2026
    Uroczystości 75-lecia powołania Seminarium Duchownego w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Continue reading...
  • 05.06.2026
    Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w strukturach Cerkiew prawosławnej
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 04.06.2026
    Spotkanie matuszek w Siemiatyczach

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 03.06.2026
    Uroczystości ku czci Świętej Trójcy na „Krynoczce”
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 02.06.2026
    Święto kaplicy pw. Świętej Trójcy w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 01.06.2026
    Dzień Świętego Ducha w Kodniu

    Aktualności Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
  • 01.06.2026
    Święto gorlickiej katedry

    Aktualności Aktualności Diecezji Przemysko-Gorlickiej
  • 01.06.2026
    Piesza pielgrzymka Białystok-Jabłeczna

    Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 01.06.2026
    Dzień Świętego Ducha w Czarnej Cerkiewnej

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 31.05.2026
    Święto Zesłania Świętego Ducha na apostołów w warszawskiej katedrze
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
Idź do oryginalnego materiału