Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej​​

orthodox.pl 2 tygodni temu
ORTHODOX

Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej

W niedzielę 7 czerwca miało miejsce podniosłe wydarzenie dla mieszkańców Bielska Podlaskiego. W tym dniu całe miasto wypełniło się modlitwą do Bogurodzicy ze względu na święto poświęcone Jej Bielskiej Ikonie. Ta największa świętość miasta od wieków przyciągała wielu pielgrzymów chcący oddać pokłon i pomodlić się przed cudotwórczą ikoną.

Z inicjatywy Jego Eminencji Wielce Błogosławionego metropolity Sawy po raz jedenasty obchody święta realizowane są w dwóch świątyniach miasta.

Tradycyjnie uroczystości poświęcone Bielskiej Ikonie Matki Bożej rozpoczęły się w sobotę całonocnym czuwaniem w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim, gdzie na co dzień przebywa ikona. Wieczornemu nabożeństwu przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz w asyście biskupa hajnowskiego Pawła i duchowieństwa. Hierarchowie u wejścia do świątyni zostali przywitani przez dzieci, młodzież, starostę cerkiewnego oraz proboszcza parafii ks. mitrata Jerzego Bogacewicza. Śpiewały chóry: parafii Narodzenia Bogurodzicy, z Rumunii i Bułgarii, które przybyły, aby wystąpić w towarzyszącym świętu Festiwalu „Pod Opieką Bogurodzicy”.

W sam dzień święta, wierni z bielskich parafii wyruszyli w procesjach w kierunku cerkwi Narodzenia Bogurodzicy, aby o godzinie 9.00, z ikoną i modlitwą przejść ulicami miasta do cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego. Tu, przed godziną 10, rozpoczęły się główne uroczystości, którym przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz w asyście biskupa hajnowskiego Pawła i biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza,

Przed rozpoczęciem św. Liturgii do zebranych zwrócił się arcybiskup Grzegorz, podkreślając ważność życia eucharystycznego: „W dzisiejszych czasach, kiedy tak dużo jest nam dane, kiedy drzwi do świątyni mamy otwarte, a my sami je zamykamy. Źle zinterpretowana wolność często jest przyczyną tego, ze nie odnajdujemy drogi do Cerkwi. Prawdziwą wolność możemy poczuć, oddając swe życie Bożej Opatrzności, uczestnicząc w nabożeństwach, bo komu Cerkiew jest Matką, wówczas Bóg będzie Ojcem”

Sprawowanej w ołtarzu polowym św. Liturgii towarzyszył śpiew chórów parafii: Zmartwychwstania Pańskiego pod dyrekcją Ewy Tarasiuk i parafii Narodzenia Bogurodzicy pod dyrekcją Marty Zinkiewicz. Po czytaniu ewangelicznym do zebranych ze słowem pouczenia zwrócił się ks. prot. Paweł Zabrocki, który podkreślił, iż wspólna modlitwa przed ikoną Matki Bożej powinna być nie tylko dziękczynieniem za to, co mamy, ale „przede wszystkim prośbą o to, aby pomogła nam trwać w wierze, wierze naszych przodków i umieć w tym duchu wychować kolejne pokolenia”.

Kończąc świąteczne uroczystości proboszcz parafii ks. mitrat Andrzej Mińko podziękował hierarchom, duchowieństwu, chórom oraz wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, po czym ikona uroczyście została odniesiona do cerkwi Narodzenia Bogurodzicy.

ks. Tomasz Kosiński

zdjęcia za: „Oczami Prawosławia”

  • 14.06.2026
    Zakończenie roku akademickiego tegorocznych absolwentów seminarium duchownego
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Continue reading...
  • 10.06.2026
    Nabożeństwo w intencji Służby Więziennej


    Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej Aktualności Diecezji Łódzko-Poznańskiej Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Aktualności Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej
  • 09.06.2026
    10. edycja Festiwalu „Pod Opieką Bogurodzicy”

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 08.06.2026
    Świąteczne uroczystości i poświęcenie dzwonów w Chełmie

    Aktualności Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
  • 08.06.2026
    Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 05.06.2026
    Uroczystości 75-lecia powołania Seminarium Duchownego w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 05.06.2026
    Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w strukturach Cerkiew prawosławnej
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 04.06.2026
    Spotkanie matuszek w Siemiatyczach

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 03.06.2026
    Uroczystości ku czci Świętej Trójcy na „Krynoczce”
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 02.06.2026
    Święto kaplicy pw. Świętej Trójcy w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
Idź do oryginalnego materiału