Żałoba po śmierci papieża Franciszka: Prezydent Argentyny Javier Milei ogłosił siedmiodniową żałobę narodową po śmierci papieża Franciszka - poinformował dziennik "Corriere della Sera". Podobne kroki podjął rząd Hiszpanii, który przeznaczył na oddanie czci duchownemu trzy dni. Ponadto flagi Włoch i Unii Europejskiej zostały opuszczone do połowy masztu w Palazzo Chigi (siedzibie włoskiego rządu). Na znak szacunku wszystkie publiczne wydarzenia w stolicy Rzymu, które były zaplanowane na poniedziałek i wtorek, zostały odwołane. Wśród nich są także mecze. Na placu Świętego Piotra rozbrzmiały również dzwony upamiętniające papieża Franciszka.
REKLAMA
Byli prezydenci USA o Franciszku: Były prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wspomina zmarłego papieża Franciszka. Pochwalił jego historię walki o pokój i równość. "Był inny niż wszyscy, którzy byli przed nim" - napisał Joe Biden w mediach społecznościowych. "Papież Franciszek będzie zapamiętany jako jeden z najważniejszych przywódców naszych czasów, znajomość z nim uczyniła mnie lepszym" - dodał były prezydent USA, który jest katolikiem. Joe Biden dołączył do wpisu archiwalne zdjęcie ze spotkania z papieżem w Watykanie. Śmierć papieża skomentował także Barack Obama. Papież Franciszek był rzadkim przywódcą, który sprawił, iż chcieliśmy być lepszymi ludźmi - wspomina zmarłego biskupa Rzymu były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. "W swojej pokorze i gestach, które były jednocześnie proste i głębokie - obejmując chorych, posługując bezdomnym, obmywając stopy młodym więźniom - wytrącił nas z samozadowolenia i przypomniał nam, iż wszyscy jesteśmy związani moralnymi zobowiązaniami wobec Boga i siebie nawzajem" - napisał w mediach społecznościowych. Barack Obama dodał, iż on i jego żona Michelle opłakują papieża wraz ze wszystkimi na świecie - zarówno wierzącymi, jak i niewierzącymi - którzy czerpali siłę i inspirację z przykładu papieża.
Politycy żegnają papieża: "Jestem głęboko zasmucony śmiercią papieża Franciszka. Rzym, Włochy i świat opłakują niezwykłego człowieka, pokornego i odważnego pasterza, który potrafił przemówić do serca każdego" - napisał burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri. - Odszedł od nas wspaniały człowiek i wielki pastor. Miałam przywilej cieszyć się jego przyjaźnią, jego radami i naukami, które nigdy mnie nie zawiodły, choćby w chwilach próby i cierpienia - powiedziała premierka Włoch Giorgia Meloni. - Papież Franciszek chciał, aby Kościół przynosił euforia i nadzieję najuboższym - stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron. "Międzynarodowa społeczność katolicka żegna przywódcę, który dostrzegł i uświadomił palące problemy naszych czasów. Dzięki swojemu stonowanemu stylowi życia, aktom służby i współczuciu papież Franciszek stał się wzorem dla wielu, zarówno katolików, jak i niekatolików" - ocenił premier Holandii Dick Schoof.
Zobacz wideo Papież przerwał czytanie homilii. "Mam trudności z oddychaniem"
Śmierć papieża: Papież zmarł w poniedziałek 21 kwietnia w wieku 88 lat. Według doniesień CNN jego ciało zostanie złożone w trumnie o godzinie 20 czasu lokalnego. Uroczystość odbędzie się w Domu Świętej Marty i wezmą w niej udział wysocy rangą urzędnicy watykańscy oraz rodzina papieża. Wydarzeniu przewodniczyć będzie kardynał Kevin Farrell, który po śmierci papieża Franciszka przejął jego obowiązki jako kamerling. Osoba znajdująca się na tym stanowisku zajmuje się bowiem między innymi organizacją uroczystości pogrzebowych w razie śmierci głowy Kościoła.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: "Kamerling przejmuje obowiązki w Watykanie. Najpierw niszczy papieski pierścień".Źródła: Corriere della Sera, CNN, IAR