Tradycja przedstawień bożonarodzeniowych jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze i historii. Ten rodzaj sztuki rozważa dzieje Jezusa, Maryi i Józefa.
Istnieją różne formy artystycznego przekazu na temat Bożego Narodzenia. Jedną z nich jest odgrywanie scenek związanych z przyjściem Boga na świat. Według przekazu ewangelicznego historia narodzin Jezusa wyglądała następująco:
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło.Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: „Bóg z nami”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus (zob. Mt 1, 18-25).
Co roku osoby odpowiedzialne za przygotowanie przedstawień sięgają po nowe pomysły. Nauczyciele inspirując się Ewangeliami ukazują w piękny sposób ten fragment Bożej historii. Pośród wielu pomysłów można zobaczyć: teatr cieni, przedstawienia z akcentami historycznymi czy wprowadzające w tamtejsze kulturę i czasy.
Takie przedstawienie przygotowali uczniowie z Suwałk, którzy wyróżniali się pięknymi strojami, kolędami i pastorałkami oraz przygotowanym scenariuszem.
Tradycje polskie są piękne i różnorodne – jedną z piękniejszych są te związane z jasełkami.
Brak tagów dla tego posta.
Powiązane posty:
- Brak powiązanych postów.