🔉ŚRODA VIII TYGODNIA PO ZESŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO. Rozmyślanie. Życie zakonników jest podobniejsze do Życia Pana Jezusa.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Przenajświętszego sakramentu ,zbawienie dusz,Maryja,dusze oziębłe,zbliżamy się do śmierci ,Jezus,okazje do grzechu,o nabożeństwie,grzech niewdzięczności,doskonałość,łaski bożej,zmartwychwstanie ciał,g


Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

TOM II.

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bo­wiem jest to, co dotąd uczyniłem.

„Których przejrzał i przeznaczył, aby byli podobni obrazo­wi Syna Jego” — (Rzym. 8, 29).

PRZYGOTOWANIE. — Bądźmy przekonani, iż zakonnicy, byleby tylko zachowywali Regułę, są najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi. Oni bowiem bardziej niż inni naśladują Życie Pana Jezusa. Ludzie światowi uważają ich w tej chwili za szalonych. Na dolinie jednak Jozafata poznają, iż oni to właśnie byli szalonymi, iż zbłądzili z drogi prawdy i wsku­tek tego zgubili się na zawsze. Dziękujmy więc Panu Bogu, iż nas powołał do życia zakonnego i staraj­my się, abyśmy byli zawsze wierni swemu święte­mu powołaniu. Jakże bylibyśmy nieszczęśliwi, gdybyśmy je utracili!

I. — Ojciec Przedwieczny, jak mówi Św. Pa­weł, przeznaczył tych tylko do Królestwa Niebie­skiego, których życie jest podobne do Życia Pana Je­zusa. „Których przejrzał i przeznaczył, aby byli po­dobni obrazowi Syna Jego”. Jakże więc zakonnicy winni być szczęśliwi, jak pewni tego, iż Niebo osią­gną, skoro widzą, iż Pan Bóg ich powołał do życia, które jest podobniejsze do Życia Pana Jezusa!

Pan Jezus chciał żyć na ziemi w ubóstwie, jako zwykły uczeń rzemieślniczy, w ubogim domu. Ubo­gie szaty Go okrywały, ubogim był Jego posiłek. „Dla was stał się ubogim, będąc bogatym”. — Po to więc obrał Sobie Życie pełne cierpień, dalekie od jakichkolwiek przyjemności, któremu od kolebki do grobu zawsze towarzyszył smutek. Toteż Iza­jasz nazwał Pana Jezusa „Mężem boleści”. Sam zre­sztą Pan Jezus to zaznaczył, żądając od Swych Ucz­niów, aby Go naśladowali w życiu zaparcia się i ofiary. „Jeśli kto chce za Mną iść, niech sam siebie zaprze i weźmie krzyż swój, a naśladuje Mnie”.

Idąc za przykładem i wezwaniem Pana Jezusa, Święci, aby iść śladem swego ukochanego Pana, wyrzekali się wszelkich dóbr ziemskich i przyj­mowali ochotnie cierpienia i w ogóle wszelkie krzy­że. Tak postąpił Św. Benedykt, który będąc po­tomkiem możnego rodu w Nursji, wyrzekł się przyjemności i bogactw świata i jako młodzienia­szek żył w jaskini na górze Subiaco. — Św. Fran­ciszek z Asyżu wyrzekł się wobec ojca należnej mu części majątku, szat nawet, i oddał się całkowi­cie Panu Jezusowi i żył w ubóstwie, i umartwieniu. — Św. Franciszek Borgiasz, książę Gandii, i Św. Alojzy Gonzaga, pan na Castiglione, opuścili bo­gactwa, ojczyznę, dom, rodzinę i wstąpili do zako­nu, by żyć w ubóstwie. — Podobnież postąpiło tylu innych, choćby książąt z królewskiego rodu. Do samego tylko Zakonu Benedyktynów wstąpiło ok. 75 członków królewskich rodów; żyli w nim w ubóstwie, umartwieniu, przez świat zapomniani, aby bardziej upodobnić się do Pana Jezusa.

II. — Bądźmy przekonani, iż nie wielcy tego świata, ale zakonnicy, byleby tylko wiernie za­chowywali Regułę, są prawdziwie szczęśliwi. Oni bowiem bardziej, niż kto inny, są naśladow­cami Bożymi, jako synowie najmilsi. Ludzie światowi uważają ich w tej chwili za szaleń­ców, ale na dolinie Jozafata poznają, iż oni to właśnie byli szalonymi. Skoro ujrzą wówczas Świętych na ich tronach, ukoronowanych przez Pana Boga, będą mówić z płaczem i rozpaczą: „Oto ci są, których niegdyś wyśmiewaliśmy i obsypywa­liśmy szyderstwami. My głupi mieliśmy życie ich za szaleństwo i za sromotny ich koniec. Oto jako policzeni są między synów Bożych i między świę­tymi udział Ich jest…. Cóż nam pomogła pycha?

Modlitwa.

O Jezu, mój Mistrzu i Odkupicielu! Należę więc do liczby tych szczęśliwych, których powoła­łeś, by szli za Tobą! Mój Panie, składam Ci za to dzięki! Wszystko opuszczam, a chciałbym mieć jeszcze więcej, co bym mógł opuścić, aby iść za To­bą, mój Królu i Boże, któryś z Miłości ku mnie wy­brał Życie tak ubogie, pełne cierpień, aby przez Swój Przykład dodać mi zachęty. Idź najpierw, Panie, a ja pójdę za Tobą. Wybierz dla mnie krzyż, jaki Ci się spodoba i dopomóż mi, bym mógł go nieść wytrwale, z miłością. Boleję nad tym, iż w przeszłości Cię opuszczałem, by iść za swymi upodobaniami i marnością świata. ale odtąd nie chcę już więcej Cię opuścić. Przywiąż mnie do Swego Krzyża, a jeślibym kiedy opierał Ci się z po­wodu swej nędzy, pociągnij mnie ku Sobie słodkimi więzami Twej Miłości. Nie dozwól, bym miał jeszcze kiedy oddalić się od Ciebie.

Tak, mój Jezu, wyrzekam się wszelkich ziem­skich przyjemności; jedyną mą euforią będzie dążenie za Tobą, kochanie Cię i znoszenie wszel­kich cierpień, jakie Ci się spodoba zesłać na mnie. Spodziewam się, iż kiedyś dostanę się do Twego Królestwa. Kocham Cię, mój Boże, moje wszystko i zawsze kochać Cię będę. Najświętsza Panno Maryo, Tyś była najpodobniejszą do Jezusa, toteż teraz wszystkie Łaski możesz u Niego uprosić. Otocz mnie więc Swą Opieką. Amen.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa w miesiącu Lipcu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo lipcowe do Najdroższej Krwi Pana Jezusa – dzień 17
  2. uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa poprzez nabożeństwo: Nabożeństwo ku czci Przenajdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału