Spowiedź to „duchowa przemoc”? Tak twierdzą skrajnie lewicowi działacze. Niskie poparcie zakazu spowiedzi dzieci

2 dni temu

Do Sejmu wpłynęła skandaliczna petycja wzywająca do zakazu spowiedzi osób niepełnoletnich.

Inicjatywa ta zyskała poparcie kilku kontrowersyjnych posłów z rządzącej koalicji.

Pod petycją podpisało się 12,6 tys. osób. Dla porównania, obywatelska inicjatywa ustawodawcza wymagałaby poparcia ponad ośmiokrotnie większej liczby obywateli.

Źródło: EWTN Polska | 20 grudnia 2024 |
Photo credit: Envato.com
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Temat zakazu spowiedzi nieletnich pojawił się w kontekście postulatów niektórych organizacji lewicowych i osób publicznie walczących z Kościołem. Pod petycją podpisało się 12 tys. osób.

Skandaliczną petycję złożył Rafał Betlejewski, znany z antykościelnych działań performer. Krytykuje w niej spowiedź dzieci jako formę „psychicznej przemocy”. W petycji podkreśla się, iż żadna dorosła osoba, w tym spowiednik, nie powinna rozmawiać z dzieckiem bez nadzoru opiekunów lub psychologów. Autor zwraca też uwagę, iż księża żyjący w celibacie nie mają odpowiedniego przygotowania psychologicznego.

Petycja po raz pierwszy trafiła do Sejmu w 2023 roku, ale została odrzucona. Ponownie złożono ją w październiku 2024 roku i skierowano do komisji, która ma trzy miesiące na rozpatrzenie. Inicjatywę poparli m.in. Klaudia Jachira (Zieloni, część rządzącej koalicji) oraz Marcin Józefaciuk z KO określający się jako neopoganin.

W Polsce sakrament spowiedzi jest głęboko zakorzenioną tradycją religijną, a możliwość przystępowania do niego od wczesnych lat jest postrzegana jako istotny element duchowego rozwoju dzieci i młodzieży. Episkopat Polski oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego bronią prawa dzieci i młodzieży do spowiedzi, wskazując na jej rolę w kształtowaniu sumienia i osobistej odpowiedzialności. W obliczu niskiego poparcia dla zakazu, temat ten wydaje się pozostawać na marginesie publicznej dyskusji.

słowa kluczowe: spowiedź dzieci, petycja Betlejewskiego, zakaz spowiedzi, Kościół katolicki, duchowy rozwój,

Idź do oryginalnego materiału