Spotkanie opłatkowe Fundacji Vide et Crede – refleksje z kazania Bpa Siemieniewskiego

2 tygodni temu

Podczas uroczystej Mszy dziękczynnej za dzieła Fundacji Vide et Crede, w tym Telewizji EWTN i Festiwalu Maksymiliany, bp Andrzej Siemieniewski przypomniał o głębokim znaczeniu Bożych obietnic. Jego kazanie, pełne odniesień do Pisma Świętego, było wezwaniem do odnowienia zaufania w Boże Słowo, które prowadzi wiernych ku zbawieniu i inspiruje do głoszenia Dobrej Nowiny w codziennym życiu.

Piotr M. Pietrus | EWTN Polska | 21 grudnia 2024 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Podczas uroczystej Mszy dziękczynnej za dzieła Fundacji Vide et Crede, za cały rok 2024 roku, bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki i prezydent fundacji wygłosił kazanie, które stanowiło głęboką refleksję nad znaczeniem Bożych obietnic w życiu chrześcijańskim. Msza Święta była podziękowaniem za dzieła Fundacji Vide et Crede, w szczególności za Telewizję EWTN oraz Festiwal Maksymiliany, a także prośbą o dalsze błogosławieństwo i łaski na kolejny rok 2025. Poniżej przedstawiamy najważniejsze myśli płynące z homilii.

Boże obietnice – fundament wiary chrześcijańskiej
Biskup podkreślił, iż całe Pismo Święte jest wielką księgą obietnic, które prowadzą wiernych ku Bożemu błogosławieństwu. Od pierwszych słów w Księdze Rodzaju, gdzie Bóg obiecał zwycięstwo potomstwa niewiasty nad szatanem, aż po ostatnie obietnice w Apokalipsie św. Jana, widzimy ciągłość Bożego planu zbawienia.

Przypomniał również scenę z Księgi Rodzaju, w której Bóg rzekł do Abrahama: „Wyjdź z namiotu, podnieś wzrok ku niebu i policz gwiazdy, jeżeli zdołasz. Tak liczne będzie twoje potomstwo”. To wezwanie do uwierzenia w Boże obietnice jest nie tylko historycznym wydarzeniem, ale też zaproszeniem dla wszystkich z nas do zaufania Bogu.

Cztery wielkie obietnice Chrystusa
Centralnym punktem kazania było przypomnienie czterech wielkich obietnic Pana Jezusa, które spełniają się podczas liturgii i codziennego życia chrześcijan:

  1. „Gdzie dwóch lub trzech zgromadzi się w imię moje, tam jestem pośród nich”
    Biskup zwrócił uwagę, iż liturgia jest miejscem szczególnej obecności Chrystusa. Wspólna modlitwa, zgromadzenie wiernych i celebracja Mszy Świętej są wyrazem tej obietnicy.
  2. „Ci, którzy słuchają Mojego Słowa i wypełniają je, są moją matką i braćmi”
    Obietnica ta przypomina, iż każdy, kto wiernie słucha i żyje według Słowa Bożego, staje się członkiem Bożej rodziny. To podkreślenie uniwersalizmu wiary i bliskości Boga w życiu wierzących.
  3. „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne”
    Eucharystia jest spełnieniem tej wielkiej obietnicy. To w niej wierni uczestniczą w życiu Chrystusa, realizowane są w Nim i zyskują pewność życia wiecznego.
  4. „Oto jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”
    Na zakończenie każdej liturgii przypominamy sobie, iż Chrystus nie opuszcza swoich wiernych. Jego obecność towarzyszy nam w codziennym życiu i w każdym wyzwaniu.

Znak rozgwieżdżonego nieba
W kazaniu biskup zwrócił uwagę na symbolikę rozgwieżdżonego nieba, która pojawia się w architekturze wielu kościołów, w tym odnowionej katedry w Goerlitz (Zgorzelec). To znak przypominający o Bożych obietnicach danym Abrahamowi. Rozgwieżdżone niebo wzywa wiernych do spojrzenia ku górze, do zaufania Bogu, który wypełnia swoje obietnice.

Wieczne Słowo jako sztandar wiary
Biskup nawiązał także do roli Wiecznego Słowa – Pisma Świętego – które jest drogowskazem dla Bożego Ludu. Biblia, od pierwszej księgi Rodzaju po Apokalipsę, ukazuje ciągłość Bożego planu zbawienia. Dzieła, takie jak Telewizja EWTN czy Festiwal Maksymiliany, są wyrazem tej misji – głoszenia Wiecznego Słowa i wskazywania drogi ku Bogu.

Zobacz i uwierz – inspiracja dla współczesnych wiernych
Na zakończenie biskup przywołał postawę Abrahama, który „zobaczył i uwierzył”. To przesłanie odnosi się do każdego z nas – byśmy, na wzór Abrahama, potrafili zaufać Bogu i przyjąć Jego obietnice. Wiara w Boże obietnice jest fundamentem życia chrześcijańskiego, a Boże błogosławieństwo spływa na tych, którzy wierzą i wypełniają Jego Słowo.

Podsumowanie
Kazanie biskupa Andrzeja Siemieniewskiego było głęboką refleksją nad Bożymi obietnicami, które wypełniają się w życiu wiernych. Przywołanie obietnic Abrahama, obecności Chrystusa w liturgii oraz roli Wiecznego Słowa podkreśliło wagę wdzięczności za dzieła Fundacji Vide et Crede, które pomagają głosić Dobrą Nowinę. Uroczysta Msza Święta była nie tylko dziękczynieniem, ale także przypomnieniem o misji każdego chrześcijanina – być świadkiem Bożych obietnic i głosić je całemu światu.

Dziękujemy, iż przeczytałeś ten artykuł. Zapraszamy do zapisania się do newslettera. Wesprzyj naszą misję, przekaż nam darowiznę. Wspólnie możemy zmieniać świat. Dobro, Prawda i Piękno zwyciężą!
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

#FundacjaVideEtCrede #TelewizjaEWTN #FestiwalMaksymiliany #BożeObietnice #WieczneSłowo #WiaraINadzieja #Chrześcijaństwo #Wdzięczność #Ewangelia #KatolickaTelewizja #RazemWBogu

Idź do oryginalnego materiału