🔉SOBOTA W OKTAWIE ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO. Rozmyślanie. Najświętsza Panna Marya Wzorem czystości

salveregina.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Przenajświętszego sakramentu ,zbawienie dusz,Maryja,dusze oziębłe,zbliżamy się do śmierci ,Jezus,okazje do grzechu,o nabożeństwie,grzech niewdzięczności,doskonałość,łaski bożej,zmartwychwstanie ciał,g


5 myśli ze Świętych Nauk:
  1. Św. Tomasz z Akwinu: „Piękność Maryi napełnia wszystkich umiłowaniem czystości, a sam jej widok udziela najczystszych myśli i uczuć” (Summa Theologica, III, q.27, a.1).
  2. Św. Sofroniusz: „Słowo Boże obrało sobie Maryję za Matkę, aby stała się wzorem czystości dla wszystkich ludzi” (Homiliae).
  3. Św. Bernard z Clairvaux: „Grzech nieczystości prawie cały świat ciągnie na potępienie, ale Marya jest schronieniem dla tych, którzy pragną zachować czystość” (Sermones super Cantica Canticorum).
  4. Św. Ambroży: „Marya niesie chorągiew dziewictwa, wskazując drogę tym, którzy pragną żyć w czystości” (De virginibus).
  5. Św. Albert Wielki: „Marya jest wzorem czystości, a jej dziewictwo otwiera nam drogę do życia w Łasce” (De laudibus Mariae).

5 wskazówek od wielkich duchowych mistrzów:

  1. Św. Ignacy Loyola: „Rozmyślanie nad czystością Maryi prowadzi duszę do głębszego zjednoczenia z Bogiem” (Ćwiczenia duchowe).
  2. Św. Jan Bosco: „Rozważanie Życia Chrystusa i Maryi prowadzi do świętości – naśladuj Ich postawy, a będziesz bliżej Boga” (Listy duchowe).
  3. Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort: „Oddanie się Maryi w pełni jest drogą do zachowania czystości i świętości” (Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny).
  4. Św. Teresa z Ávili: „Czystość duszy jest owocem modlitwy i rozmyślania nad życiem Maryi” (Twierdza wewnętrzna).
  5. O. Maksymilian Maria Kolbe: „Niech każda chwila modlitwy będzie ucieczką do serca Maryi, która chroni przed pokusami” (Pisma).

Niech te myśli i wskazówki pobudzają nas do gorliwego rozmyślania, abyśmy wzrastali w wierze, czystości i miłości do Pana Boga.

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bo­wiem jest to, co dotąd uczyniłem.

Wysłuchaj rozmyślania:

„Jako lilia między cierniem, tak przyjaciółka moja między cór­kami adamowymi” — (Pieśń 2, 2).

PRZYGOTOWANIE. — Czystość Najświętszej Dzie­wicy była tak wielka, iż właśnie z jej powodu Sło­wo Boże wybrało Sobie Maryę za Matkę, aby stała się wzorem czystości dla wszystkich ludzi. W na­grodę za swe niewysłowione Dziewictwo, Marya otrzymała przywilej chronić swych czcicieli od upadku i podnosić ich, gdy tego potrzeba. Koniecz­nie jednak ze swej strony powinniśmy używać środków do zachowania tej cnoty, szczególniej zaś unikać okazji do grzechu i modlić się codziennie rano i wieczór, oddać Maryi siebie całkowicie w Opiekę i często wzywać Jej Imienia, gdy wróg pie­kielny naciera.

I. — Po upadku Adama, gdy zmysły zbunto­wały się przeciw rozumowi, cnota czystości jest najtrudniejsza do zachowania. Niech jednak zaw­sze będzie Pan Bóg uwielbiony, iż w Maryi dał nam wielki przykład tej cnoty. Św. Albert Wielki powiada, iż Marya słusznie jest nazywana „Królową dziewic”; Ona bowiem pierwsza, bez rady i przykładu innych, ofiarowała Swe Dziewictwo Panu Bogu i dała Mu wszystkie dziewice, jakie wstąpiły w Jej ślady, jak to przepowiedział Dawid: „Przywiodą do Króla panny za nią”. Święty Sofroniusz po­wiada, iż dlatego Słowo Boże obrało Sobie Maryę za Matkę, aby stała się wzorem czystości dla wszystkich ludzi. Święty Ambroży pięknie powiedział o Maryi, iż Ona niesie chorągiew dziewictwa.

Z powodu czystości Najświętszej Dziewicy Duch Święty nazwał Ją gołębicą: „Gołębico moja, piękna moja”. Z tejże przyczyny otrzymała nazwę lilii: „Jako lilia między cierniem…”. Co do tego Dionizy Kartuz zauważa, iż gdy wszystkie inne dziewice były cierniami dla siebie i dla innych, Najświętsza Marya Panna nigdy cierniem ani dla siebie ani też dla innych nie była; Jej piękność bowiem, jak mówi Święty Tomasz, napełniała wszystkich umiło­waniem czystości i sam Jej widok najczystszych myśli i uczuć wszystkim się udzielał.

Pewien autor powiada, iż Najświętsza Marya Panna tak kochała tę cnotę, iż dla jej zachowania była goto­wa wyrzec się godności Matki Bożej. Wynika to też z odpowiedzi, jaką dała Archaniołowi; dopie­ro wtedy powiedziała: „Niechaj mi się sta­nie według słowa Twego”, gdy Archanioł Ją zapewnił, iż stanie się Matką nie inaczej, jak za sprawą Ducha Świętego.

II. — Czyści staną się Aniołami według słów Pana Jezusa: Będą jako Aniołowie Boży, nieczyści zaś jakby szatani będą obmierzli Panu Bo­gu. Iluż z powodu nieczystości codziennie się po­tępia! Według Św. Bernarda ten grzech prawie cały świat ciągnie na potępienie.

Najświętsza Dziewica w nagrodę za Swą szczegól­niejszą czystość otrzymała od Pana Jezusa Łaskę, iż Swych czcicieli może pod tym względem chronić od upadku i podnosić ich, gdyby upadli. Chce Ona jednak, byśmy używali tychże środków, ja­kich Sama używała, choć to nie było Jej potrzebne. Oto trzy owe środki: Umartwienie zmy­słów, szczególniej zaś smaku i oczu; unika­nie okazji, modlitwa.

Nadzwyczajnie pomaga do zachowania świę­tej czystości piękny zwyczaj odmawiania codzien­nie rano i wieczór trzech Zdrowaś Marya z twarzą ku ziemi i całkowitego oddania się w Opiekę Tej Bożej Matce; gdy zaś pokusy na nas uderzą, uciekajmy się do Niej z ufnością, pamię­tając, iż jesteśmy Jej dziećmi i wzywajmy Naj­słodszych Imion Jezusa i Maryi, póki trwa pokusa. Ileż dusz jest w Niebie, a nie w piekle, gdyż tak postępowały! I przeciwnie, jakże wiele dusz, które w tej chwili gorzą w piekle, dostąpiłoby wielkiej świę­tości i zasłużyło na Niebo, gdyby tak czyniły!

Modlitwa.

O Pani moja i Matko moja, ofiaruję Ci sie­bie całego i w dowód swego dla Ciebie nabożeń­stwa oddaję Ci swe oczy, swoje uszy, me usta, moje serce, siebie całego. A ponieważ całkowicie do Ciebie należę, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń, jako rzeczy i własności Swojej! (*) — O Pani moja i Matko moja, pamiętaj, iż jestem Twoim (**); ratuj mnie i broń mnie, jako własności Swojej. Amen.

100 dni odp. za odmawianie rano i wieczór jednego „Zdrowaś Marya” i powyższej modlitwy; odpusr zupełny raz na miesiąc.

Za każde odmówienie tego aktu 40 dni odpustu.

Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

Zobacz imprimatur

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

TOM I.

Idź do oryginalnego materiału