🔉SOBOTA IX TYGODNIA PO ZESŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO. Rozmyślanie. Najświętsza Panna Marya Ucieczką grzeszników.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Przenajświętszego sakramentu ,zbawienie dusz,Maryja,dusze oziębłe,zbliżamy się do śmierci ,Jezus,okazje do grzechu,o nabożeństwie,grzech niewdzięczności,doskonałość,łaski bożej,zmartwychwstanie ciał,g


Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

TOM II.

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bo­wiem jest to, co dotąd uczyniłem.

„Zejdźcie się, a wejdziemy do miasta obronnego, a milczmy tam” — (Ks. Jer. 8, 14).

PRZYGOTOWANIE. — W starożytnych mia­stach ucieczki nie wszyscy winowajcy znajdowali ocalenie, ani też za wszelkie występki. Jednakże pod płaszczem Maryi znajduje schronienie i zbawienie każdy winowajca, jakąkolwiek popełniłby winę. Tak Pan Bóg postanowił, mianując Najświętszą Pannę Maryę Ucieczką grzeszników. Nie traćmy więc ufności, ale w jakimkolwiek stanie jest nasze sumienie, wzywajmy Matki Bożej na pomoc, a zobaczymy, iż Ona zawsze jest gotowa nas wspierać we wszystkich naszych potrzebach. Wzywajmy Jej szcze­gólniej pod tak drogim dla Niej imieniem Ma­tki Nieustającej Pomocy.

I. — Jednym z tytułów, jakim Kościół Święty każe nam wzywać Matkę Bożą i który szczegól­niej dodaje odwagi biednym grzesznikom, jest we­zwanie „Ucieczko grzeszników”. Dawnymi czasy były w Judei miasta ucieczki, w których winowajcy, jeżeli się do nich schronili, byli wolni od kar zasłużonych. w tej chwili nie ma tych miast ucieczki, jak wówczas, ale jest jedno tylko, a jest nim Marya, o Której powiedziano: „Sławne rzeczy po­wiedziano o Tobie, Miasto Boże”. Ta jednak za­chodzi różnica, iż w owych starodawnych mia­stach ucieczki nie wszyscy winowajcy znajdowali schronienie, ani też za wszelkie występki, pod pła­szczem zaś Maryi wszyscy grzesznicy znajdują ra­tunek, bez względu na to, jakiej dopuścili się wi­ny. Wystarczy, iż się ktoś do Niej ucieka, by został ocalony. Toteż Św. Jan Chryzostom takie słowa wkłada w Usta Najświętszej Dziewicy: „Jestem Miastem Ucieczki dla wszystkich, którzy się do Mnie uciekają”. Św. Albert Wielki stosuje do Niej słowa Jeremiasza: „Zejdźcie się, a wejdziemy do miasta obronnego”.

Skoro kto wejdzie do tego mistycznego mia­sta, zaraz odzyskuje Łaskę Bożą, a choćby nie potrzeba, aby przypominał, iż chce być zbawiony. „A milczmy tam”. Tak, ponieważ Marya, ta Łaska­wa Królowa, widząc, iż nie mamy odwagi prosić Pana Boga, Sama to czyni i tak skutecznie, że, jak Pan Jezus objawił Św. Brygidzie, otrzymałaby prze­baczenie dla samego lucyfera, gdyby, co zresztą jest niemożliwe, ów duch pyszny upokorzył się przed Maryą i prosił Ją o wstawiennictwo.

Toteż powiada Św. Bernard, iż Marya nie brzydzi się żadnym grzesznikiem, choćby był jak najbardziej splamiony grzechami i wstrętny, byleby tylko do Niej się uciekał i prosił Ją o po­moc. Potrafi bowiem Ona, będąc Ucieczką grzesz­ników, wyciągnąć Rękę i wydobyć go z głębin roz­paczy. — Wielbijmy więc zawsze Pana Boga i dziękujmy Mu za to, iż dał nam Matkę tak łaskawą i słodką.

Maryo, nieszczęśliwy, kto Cię nie kocha! Nieszczę­śliwy, kto się do Ciebie nie ucieka, w Tobie ufno­ści nie pokłada!

II. — Jakikolwiek jest stan twej duszy, po­słuchaj Św. Bazylego, który dodaje ci otuchy. „Nie trać odwagi, mówi, ale we wszystkich swych po­trzebach uciekaj się do Maryi. Wzywaj Jej Pomocy, a zobaczysz, iż Ona zawsze gotowa ci pomagać, taką jest bowiem Wola Boża, aby Najświętsza Panna poma­gała nam we wszystkich naszych potrzebach”.

Wzywajmy Jej szczególniej pod tym tak drogim dla Niej Imieniem Matki Nieustającej Po­mocy. — Ta Matka Miłosierdzia tak pragnie rato­wać najnieszczęśliwszych grzeszników, iż sama szuka do tego sposobności. Gubi się, kto nie ucieka się do Maryi.

Czyż zgubił się kiedykolwiek, kto uciekał się do Matki Bożej i w Niej złożył swą nadzieję?

Modlitwa.

O Matko Nieustającej Pomocy! Oto u Nóg Twoich nędzny grzesznik, który do Ciebie się ucie­ka i całą nadzieję w Tobie pokłada. O Matko Miło­sierdzia, zlituj się nade mną! Słyszę, iż wszyscy Cię zowią Ucieczką i Nadzieją grzeszników. Bądźże i dla mnie Ucieczką i Nadzieją. Wspomóż mnie dla Miłości Jezusa Chrystusa; podaj Rękę nędznemu grzesznikowi, który się Tobie poleca i oddaje na zawsze na Twoją Służbę. Błogosławię Boga i dzięki Mu składam, iż w Swoim Miłosierdziu natchnął mnie wielką ufnością ku Tobie; tę ufność poczy­tuję sobie za rękojmię swego wiecznego zbawienia. Wyznaję, iż o ile tak często w przeszłości grze­szyłem, to dlatego, iż nie uciekałem się do Ciebie. Wiem, iż za Twoją Pomocą zwyciężę, wiem, iż mnie wspomożesz, jeżeli się Tobie polecę. Obawiam się tylko, bym w okazjach do grzechu nie zaniechał Cię wzywać i przez to się nie zgubił. Proszę Cię więc, i jak tylko mogę, błagam, abym we wszystkich zasadzkach piekła zawsze do Ciebie się uciekał i wołał: Maryo, ratuj mnie, Matko Nieustającej Pomocy, nie dozwól, abym utracił Boga swego! Amen.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa w miesiącu Lipcu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo lipcowe do Najdroższej Krwi Pana Jezusa – dzień 27
  2. uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa poprzez nabożeństwo: Nabożeństwo ku czci Przenajdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału