Śniadanie wielkanocne. Jakie potrawy i o której je zjeść? Są ścisłe zasady

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Wielkanoc to szczególny czas dla katolików. Jego kulminacją jest Niedziela Wielkanocna, której najważniejszym punktem jest uroczyste śniadanie w gronie rodziny. Jakie obrzędy obowiązują wiernych podczas Zmartwychwstania Pańskiego? Sprawdź, kiedy powinno się jeść śniadanie wielkanocne oraz co musi znaleźć się na wielkanocnym stole.


Kiedy sie je śniadanie wielkanocne?


Spożywanie śniadania wielkanocnego jest ściśle związane z rezurekcją. Jest to procesja w Kościele katolickim, podczas której ogłaszane jest zmartwychwstanie Jezusa.
Msza święta rezurekcyjna odbywa się rankiem w Wielką Niedzielę i trwa zwykle od 70 do 90 minut, w zależności od kościoła.


Zwyczajowo śniadanie wielkanocne powinno się spożywać właśnie po powrocie z rezurekcji. W większości parafii w Polsce msza święta rezurekcyjna odbywa się o godzinie szóstej rano, więc do uroczystego śniadanie wielkanocnego powinniśmy zaczynać między godziną ósmą a dziewiątą.Reklama


Co jest obowiązkowe na śniadaniu wielkanocnym?


Stół podczas śniadania wielkanocnego powinien zostać udekorowany delikatnie i elegancko. Najlepiej postawić na biel, która jest symbolem odnowy życia duchowego. Można również wpleść do dekoracji elementy zieleni - koloru uzdrowienia i nadziei. Uzupełnieniem dekoracji powinna być odświętna zastawa i srebrne sztućce.
Warto również postawić na akcenty roślinne takie jak bukszpan, rzeżucha, owies, żonkile czy palemki i bazie.


Zgodnie z tradycją podczas śniadania wielkanocnego powinniśmy spożyć wszystkie produkty, które poświęciliśmy w Wielką Sobotę.
Na stole wielkanocnym trzeba postawić święconkę, muszą tam znaleźć się jajka. Są one bowiem symbolem zmartwychwstania i tryumfu życia nad śmiercią. Najczęściej podawane są jako faszerowane lub jako składnik sałatek - np. śledziowej czy jarzynowej.
Oprócz jajek, na stole powinien pojawić się chleb, chrzan, sól czy wędlina.
W polskich domach na wielkanocnych stołach znajdziemy również takie potrawy jak babka wielkanocna, baranek (symbol Jezusa), kiełbasa (przypomina o zwycięstwie życia nad śmiercią) czy żurek (symbolizuje zakończenie Wielkiego Postu).


Życzenia wielkanocne. Czego sobie życzyć przy wielkanocnym stole?


Przed śniadaniem wielkanocnym tradycyjnie dzielimy się poświęconym jajkiem pokrojonym na ćwiartki. W tej samej chwili składamy sobie również życzenia wielkanocne.
Czego powinniśmy życzyć sobie przy wielkanocnym stole? Ze względu na charakter Wielkanocy najczęściej składamy życzenia radości, pokoju i życzliwości.
Pamiętajmy także o tym, iż zmartwychwstanie Chrystusa ma być źródłem wzmocnienia ducha na nadchodzące dni.


Jakie modlitwy odmawiać przy wielkanocnym stole?


W czasie śniadania wielkanocnego powinniśmy odmówić dwie krótkie modlitwy. Zanim usiądziemy do stołu dziękujemy Bogu słowami:
Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i euforią ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Natomiast po zakończeniu ucztowania przy wielkanocnym stole powinniśmy podziękować, wymawiając słowa modlitwy:
Za ten posiłek i wszystkie dary Twojej dobroci chwalimy Ciebie Boże. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwy przy stole wielkanocnym nie muszą być długie, co odpowiada słowom w Ewangelii św. Mateusza: "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie".
Czytaj również:
Idź do oryginalnego materiału