Śmierć papieża. Ks. Boniecki: Są tacy, którzy choćby nie znoszą wspomnień o Franciszku

2 tygodni temu
- On rozpoczął rzeczy, które nie były tak rozpoczęte do tej pory przez nikogo - ocenił pontyfikat papieża Franciszka ks. Adam Boniecki. Duchowny przyznał także, iż są tacy, "którzy choćby nie znoszą wspomnień o Franciszku" i tacy, "których on uskrzydlał". Na co jeszcze zwrócił uwagę ks. Boniecki?
Papieżowi "wszystko się udało": 21 kwietnia gościem programu "Fakty po Faktach" w TVN24 był ks. Adam Boniecki. Redaktor Senior "Tygodnika Powszechnego" mówił o pontyfikacie zmarłego papieża i swoim spotkaniu z głową Kościoła. Jego zdaniem duchowny był "bardzo ludzki", a jego pontyfikat ocenił jako "przełomowy". Zdaniem duchownego "wielkość Franciszka polegała na tym, iż on wcale nie dążył do tego, żeby wszystko zmienić", "tylko on robił to, co jest do zrobienia". Jednocześnie jego zdaniem nikt przed nim "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło obecne w Kościele. Stwierdził również, iż papieżowi "wszystko się udało, w sensie takim, jakim on to rozumiał". - On nie uważał, iż papież, czy jakiś człowiek, musi załatwić sprawę do końca, doprowadzić ją do rozwiązania, tylko musi zacząć i liczyć, iż Pan Bóg to poprowadzi dalej. (...) I on rozpoczął rzeczy, które nie były tak rozpoczęte do tej pory przez nikogo - ocenił duchowny.


REKLAMA


Zobacz wideo Wyborcy Sławomira Mentzena skręcają w stronę Zandberga


Boniecki o przeciwnikach papieża: Zdaniem ks. Adama Bonieckiego "Franciszek jest takim rozdziałem historii Kościoła, który rozbudza w człowieku wiarę, iż rzeczy niemożliwe są możliwe, iż czeka nas bardzo ostre oczyszczenie Kościoła". Dodał również, iż "są tacy, którzy choćby nie znoszą wspomnień o Franciszku" i "cały jego pontyfikat go nie znosili" oraz tacy, "których on uskrzydlał".


Dalsze działania Kościoła: W związku ze śmiercią papieża na 22 kwietnia na godz. 9.00 zwołano do Watykanu wszystkich kardynałów. Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re w nocie z 21 kwietnia napisał, iż wzywa purpuratów, zgodnie z konstytucją apostolską Universi Dominici gregis o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego z 1996 roku. Spotkanie zaplanowane na wtorek będzie pierwszym i odbędzie się w watykańskiej Auli Synodu. Na spotkanie zaproszono nie tylko kardynałów elektorów, którzy nie ukończyli 80. roku życia, ale i tych starszych. Konstytucja apostolska, promulgowana przez Jana Pawła II reguluje czynności przeprowadzane po śmierci papieża, związane z jego pogrzebem i określa zasady, na jakich przeprowadza się konklawe. Do wyboru papieża potrzeba dwóch trzecich głosów elektorów, czyli kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Prymas Polak wspominał Franciszka. Nagle przerwał wypowiedź. 'Trochę się wzruszyłem'".Źródła: TVN24, IAR
Idź do oryginalnego materiału