Śmierć papieża Franciszka wpłynie na kampanię prezydencką w Polsce? Politycy mają znacznie mniej czasu

4 godzin temu
Śmierć papieża Franciszka może wpłynąć na kształt kampanii wyborczej w Polsce. Opinia publiczna skupiona będzie na wydarzeniach w Watykanie, co znacznie skróci czas kandydatów na działania - zauważa "Rzeczpospolita".
O co chodzi: Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia w wieku 88 lat. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące. Jak zauważają media, śmierć papieża będzie miała znaczący wpływ na kampanię prezydencką w Polsce - znacznie mniej czasu zostanie na prowadzenie znaczących działań politycznych - zauważyła "Rzeczpospolita".


REKLAMA


Zobacz wideo Jak nas urządzą? Mieszkania w kampanii | Program Polityczny/Co to będzie w Belwederze [Wydanie specjalne Co to będzie]


Co z kampanią prezydencką? Z rozmów z przedstawicielami sztabów wyborczych wynika, iż w tej chwili analizują sytuację i będą musiały dostosować się do tego, co w najbliższych dniach będzie się działo w przestrzeni publicznej. Do dnia pogrzebu papieża Franciszka kampania wyborcza może się uspokoić. Wydarzenia z nią związane prawdopodobnie będą się odbywać, jednak ich format może ulec zmianie. Media będą też bardziej skupione na tym, co dzieje się w Watykanie, zatem aktywność polityków może być mniej zauważalna. Trudniej będzie też sztabom wyborczym czy samym kandydatom zwracać uwagę na wybrane przez siebie tematy. "W praktyce oznacza to, iż pełnowymiarowa kampania prezydencka może wrócić dopiero po majówce" - zauważyła "Rzeczpospolita". Zatem politycy będą mieli czas zaledwie od 5 do 18 maja, by przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców i podejmować konkretne działania przed pierwszą turą wyborów.


Pogrzeb papieża Franciszka: Rano 22 kwietnia odbędzie się pierwsza Kongregacja Generalna Kardynałów, podczas której może zostać ustalona data pogrzebu Franciszka. Prawdopodobnie pogrzeb będzie w piątek lub sobotę. W środę trumna z ciałem papieża zostanie przeniesiona do Bazyliki Świętego Piotra, gdzie wierni przez kilka dni będą mogli oddawać hołd zmarłemu. Papież opisał w testamencie szczegóły dotyczące pochówku. Chciał być pogrzebany w ziemi, a jego grób ma się znaleźć obok kaplicy paulińskiej. Znajduje się tam ikona Maryi Salus Populi Romani, która matczyną troską otacza lud rzymski. Na grobie ma być tylko łacińska inskrypcja "Franciscus". Napisał również, iż cierpienie, jakiego doświadczył w ostatnim okresie swego życia, ofiarowuje w intencji pokoju i braterstwa narodów. Papież podpisał testament 29 czerwca 2022 roku.


Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: "Tegoroczne konklawe będzie inne. Benedykt XVI wprowadził kilka zmian".Źródła: "Rzeczpospolita", IAR
Idź do oryginalnego materiału