Pogrzeb papieża: Biuro prasowe Watykanu poinformowało, iż pogrzeb Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą. Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak jeszcze nie została podjęta. "Zgodnie z normami Universi Dominici Gregis, pogrzeb papieża powinien odbyć się między czwartym a szóstym dniem po jego śmierci, a więc między piątkiem 25 kwietnia a niedzielą 27 kwietnia. Decyzja w sprawie daty powinna zostać podjęta na pierwszej Kongregacji Kardynałów" - opisała włoska agencja informacyjna ANSA. Papież przed śmiercią wydał dyspozycję, aby pochowano go poza Watykanem - w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.
REKLAMA
Kto pojawi się na uroczystości: W mediach pojawiają się pierwsze informacje, kto pojawi się na pogrzebie Ojca Świętego. Brazylijski rząd ogłosił, iż w uroczystości weźmie udział prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i jego małżonka Janja Lula da Silva. Prezydent USA Donald Trump również przekazał w mediach społecznościowych, iż weźmie udział w pogrzebie. Jak dodał, towarzyszyć mu będzie żona Melania. Podobną chęć wyraził również prezydent Argentyny Javier Milei, który miał napięte stosunki z pochodzącym z Argentyny papieżem. Pojawiają się również pierwsze doniesienia, iż król Karol prawdopodobnie nie będzie obecny na pogrzebie. Wiele doniesień sugeruje, iż będzie to książę William. Przypomnijmy, iż w 2005 roku Karol, jako ówczesny książę udał się na pogrzeb papieża Jana Pawła II.
Pogrzeb Jana Pawła II: Przypomnijmy, iż uroczystość pogrzebowa papieża Polaka odbyła się 8 kwietnia 2005 roku i była jednym z największych zgromadzeń światowych przywódców w historii. We mszy świętej wzięło udział 10 władców, 80 byłych i ówczesnych głów państw, 75 szefów rządów i liczni dygnitarze z 18 organizacji wielostronnych, 15 religii i 112 krajów. W sumie szacuje się, iż w pogrzebie wzięło udział 300 tysięcy żałobników. Polskę reprezentował ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski z żoną Jolantą, były prezydent Lech Wałęsa z żoną Danutą, ówczesny premier Marek Belka, ówczesny marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz, ówczesny marszałek Senatu Longin Pastusiak, ówczesna ambasadorka RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, były premier Tadeusz Mazowiecki oraz były marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski. Z kolei poprzednik Franciszka, Benedykt XVI zmarł w 2022 roku. Jednak ze względu na to, iż abdykował w 2013 roku, jego ostatnie pożegnanie różniło się od ostatniej drogi między innymi Jana Pawła II. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pod tym linkiem.
Zobacz wideo Papież przerwał czytanie homilii. "Mam trudności z oddychaniem"
Zwołano Kolegium Kardynalskie: W związku ze śmiercią papieża Franciszka we wtorek na godzinę 9 rano do Watykanu zwołano wszystkich kardynałów. Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re w poniedziałkowej nocie napisał, iż wzywa purpuratów, zgodnie z konstytucją apostolską Universi Dominici Gregis o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego z 1996 roku. Wtorkowe spotkanie będzie pierwszym i odbędzie się w watykańskiej Auli Synodu. Na spotkanie zaproszono nie tylko kardynałów elektorów, którzy nie ukończyli 80. roku życia, ale i tych starszych, chociaż zgodnie ze wspomnianą konstytucją nie ciąży na nich obowiązek stawienia się. Konstytucja apostolska, promulgowana przez Jana Pawła II reguluje czynności przeprowadzane po śmierci papieża, związane z jego pogrzebem i określa zasady, na jakich przeprowadza się konklawe. Do wyboru papieża potrzeba dwóch trzecich głosów elektorów, czyli kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Przeczytaj również: "'NYT' wskazuje możliwych następców Franciszka. Jeden z nich 'może być uważany za zbyt młodego'".Źródła: Politico, CBC, IAR, PAP