Słowo Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych na wspomnienie św. Cecylii (22 listopada)

2 godzin temu
Zdjęcie: muzyków


We wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych, 22 listopada br., w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, o godz. 18.30 będzie sprawowana Msza św. za Muzyków Kościelnych w Polsce. Podczas Mszy św. grać i śpiewać będą: Zespół Solidaris Brass, Schola Domine Jesu oraz Chór męski Pochodnia. Po Mszy św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 19.30 odbędzie się koncert ku czci św. Cecylii w wykonaniu Zespołu Solidaris Brass.

Pełny tekst Słowa Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski:

Święto Muzyki Kościelnej 2024 r.
„Jak to dobrze jest grać naszemu Bogu, jak miło jest nucić pieśń pochwalną” (Ps. 147, 1)

Czcigodni Współbracia w Kapłaństwie!
Kochani Bracia i Siostry Muzycy Kościelni!
Przyjmijcie serdeczne pozdrowienia od Tronu Jasnogórskiej Pani.

Św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka muzyki i śpiewu kościelnego, jest dla nas wzorem wiary, jasnym drogowskazem do naśladowania Chrystusa i wypełnienia Jego woli. W pielgrzymce do Domu Ojca patronuje nam całym sercem i za nami oręduje, dodając nam odwagi, abyśmy walczyli w obronie wiary i w Niebie wysławiali Boże zwycięstwo. Każdego roku z euforią przeżywamy Jej liturgiczne wspomnienie. Z tej okazji Duszpasterze Muzyków Kościelnych zapraszają nas i zachęcają, abyśmy ten czas przeżywali na wspólnotowych rekolekcjach, dniach skupienia, warsztatach liturgiczno-muzycznych, sympozjach i kongresach. Organizujmy liczne koncerty, które z pewnością przyczynią się do podniesienia poziomu wykonawczego naszych chórów i zespołów wokalno-instrumentalnych, stwarzając okazję do uwielbienia Boga, Stwórcy wszelkiego piękna i dobra. Kościół zaprasza nas do refleksji i pogłębienia naszej wiary, która rodzi się ze słuchania Słowa Bożego, przeżywania Liturgii Pokutnej w której Bóg odpowiada na nasze grzechy swoim przebaczeniem, abyśmy dziękując za dar powołania muzyka kościelnego mieli tę radość, iż to właśnie na nas spełnią się słowa Chrystusa; „A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeżeli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec (J 12,26 ). Podczas uroczystej Eucharystii pragniemy dziękować Panu Bogu za piękno posługi muzyka kościelnego.

Pogłębiajmy naszą osobistą relację z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, bo od niej zależy kształt naszego chrześcijańskiego życia i posługiwania w Kościele.

Kościół św. wciąż i nieustannie zaprasza nas do odważnego wyznawania wiary. Posłuchajmy jeszcze raz słów Elżbiety w świetle Magnificat Maryi: „Błogosławiona [ jest], która uwierzyła”. Pierwszym i podstawowym warunkiem, żeby stać się mieszkaniem Boga i w ten sposób odnaleźć ostateczne szczęście, jest wiara, jest wierzyć, w Boga, tego Boga, który się ukazał w Jezusie Chrystusie i którego głos słyszymy w słowie Bożym Pisma Świętego. Wierzyć nie znaczy dołączyć jeszcze jedną opinię do innych. A przekonanie, wiara, iż Bóg istnieje, nie jest informacją jak inne. Jest wiele informacji, których prawdziwość bądź fałszywość nas nie interesuje, bo nie zmieniają naszego życia. Jednak jeżeli Boga nie ma życie jest puste i przyszłość jest pusta. A jeżeli Bóg jest, wszystko się zmienia, życie jest światłem, nasza przyszłość jest światłem, mamy też wskazówki, jak żyć. Wiara stanowi zatem zasadnicze ukierunkowanie naszego życia. Wiara, stwierdzenie: „Tak wierzę, iż jesteś Bogiem, wierzę, iż w Synu, który stał się człowiekiem, jesteś obecny pośród nas”, nadaje kierunek mojemu życiu, każe mi przylgnąć do Boga, zjednoczyć się z Bogiem i w ten sposób znaleźć swoje miejsce, w którym mam żyć, i odkryć jak mam żyć ( Benedykt XVI).

Życzę wszystkim duszpasterzom oraz Muzykom kościelnym silnej wiary, głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, podążania drogą Miłości, która na Krzyżu zajaśniała swym blaskiem objawiając swą moc i w zmartwychwstaniu przywróciła nam życie wieczne.

Dnia 22 listopada 2024 r.w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 18.30 będziemy się modlić podczas Mszy św. za wszystkich drogich Muzyków Kościelnych w Polsce. Podczas Mszy św. grać i śpiewać będą: Zespół Solidaris Brass, Schola Domine Jesu oraz Chór męski Pochodnia.

Po Mszy św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 19.30 odbędzie się koncert ku czci św. Cecylii w wykonaniu Zespołu Solidaris Brass.

Rok 2025 to Rok Święty

Wraz z Duszpasterzami Muzyków Kościelnych, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych, Federacją Caecilianum, Polską Federacją Pueri Cantores zapraszamy Was na XVI Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych /organistów, dyrygentów, chórów, scholi liturgicznych, kantorów i zespołów instrumentalnych/ na Jasną Górę dnia 8 listopada 2025 r. Pielgrzymkę rozpoczniemy o godz. 10.00 Liturgią Pokutną w sali Papieskiej, następnie konferencja, agapa, przygotowanie liturgii, oraz uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem ks bpa Piotra Gregera, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Po Eucharystii odbędzie się uroczysty koncert. Śpiewy oraz liturgię z euforią przygotują Muzycy kościelni Archidiecezji Krakowskiej.

Niech Jasnogórska Królowa Polski ogarnia nas wszystkich płaszczem swojej opieki!

O. dr Nikodem Kilnar OSPPE
Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

źródło: BP KEP

Idź do oryginalnego materiału