Skrzywdzeni w Kościele o Franciszku: - Dzięki papieżowi Franciszkowi żyliśmy nadzieją, iż zmiana nadejdzie, iż dla ofiar nadużyć w Kościele zmiana jest możliwa - powiedział belgijskiej gazecie "De Standaard" Emmanuel Henckens. Mężczyzna jest jedną z osób wykorzystanych seksualnie w Kościele, które spotkały się z papieżem Franciszkiem podczas jego wizyty w Belgii w ubiegłym roku. "De Standaard" relacjonuje, iż w trakcie spotkania papież mówił o konieczności wypłat odszkodowań osobom wykorzystanym seksualnie oraz potrzebie walki z nadużyciami. Część ofiar pozytywnie odniosła się do rozmów z Franciszkiem. Krytycznie w artykule gazety ocenił je Jean-Marc Turine. - Kiedy zapytałem go o odpowiedzialność Kościoła, papież odpowiedział: "Kim jest Kościół? To ty, to ja, to wszyscy". On unika wszelkiej odpowiedzialności - ocenił Turine. Rik Deville, założyciel organizacji Prawa Człowieka w Kościele ocenia, iż "emocjonalnie papież może stanął po stronie ofiar, ale w rzeczywistości kilka się zmieniło". - Pozostawił ofiary ofiarami - ocenił. Jego zdaniem, "dopóki archiwa całego Kościoła nie zostaną otwarte, nic się nie zmieni". Jak ocenił, w praktyce prawo kanoniczne nie uległo zmianie.
REKLAMA
Uroczystości pogrzebowe: Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę o dziesiątej. W środę o godzinie 9:00 trumna z ciałem Franciszka zostanie przeniesiona z kaplicy Domu świętej Marty do Bazyliki Świętego Piotra. Informację tę podano w komunikacie prasowym Biura ds. Celebracji Liturgicznych. Po modlitwie kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Kevina Farrella procesja przejdzie przez plac świętej Marty i plac Pierwszych Rzymskich Męczenników, spod łuku Dzwonów wejdzie na plac świętego Piotra i potem przez centralne drzwi - do Bazyliki Watykańskiej. Przy Ołtarzu Konfesji Bazyliki kardynał Kamerling będzie przewodniczył liturgii słowa, po której wierni będą mogli wejść do świątyni i pożegnać papieża Franciszka. W pierwszym dniu Novendiali - dziewięciodniowej żałoby - w sobotę o dziesiątej, przed Bazyliką Świętego Piotra dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re odprawi mszę żałobną za papieża Franciszka.
Zobacz wideo Aktywistka Lewicy deklaruje w sprawie imigrantów. "Wspaniałe osoby"
Kondolencje: Papież Franciszek zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci był udar mózgu i nieodwracalna niewydolność serca. Tuż przed śmiercią hierarcha zapadł w śpiączkę. Jego pontyfikat trwał 12 lat i 4 miesiące. Z całego świata płyną do Watykanu kondolencje. Składają je politycy oraz przywódcy duchowi. Prezydent Andrzej Duda napisał, iż papież Franciszek był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata. "Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - tak z kolei napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Do wpisu dołączył swoje zdjęcie z papieżem.
Przeczytaj też artykuł "Śmierć papieża Franciszka wpłynie na kampanię prezydencką w Polsce? Politycy mają znacznie mniej czasu"
Źródła: "De Standaard", IAR