RZYM: Kontrowersje wokół planowanego LGBT Jubilee Day. Organizatorzy unikają dyskusji

1 tydzień temu

Organizatorzy i zwolennicy planowanego „LGBT Jubilee Day” w Rzymie są niechętni do publicznych dyskusji na temat tego wydarzenia, które wzbudza kontrowersje w Kościele katolickim.

Niektórzy krytycy twierdzą, iż takie wydarzenie może podważać tradycyjne nauki Kościoła, jednak organizatorzy utrzymują, iż to inicjatywa mająca na celu włączenie wszystkich osób w życie Kościoła.

Czas czytania: około 3-4 minuty.

Źródło: Edward Pentin| National Catholic Register | 11 grudnia 2024 |
Photo credit: Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Włoskie stowarzyszenie chrześcijan LGBT poinformowało, iż otrzymało oficjalną zgodę Watykanu na zorganizowanie pielgrzymki na przyszłoroczny jubileusz w Rzymie, jednak organizatorzy watykańskiego jubileuszu twierdzą, iż nie popierają ani nie sprzeciwiają się temu wydarzeniu, a osoby stojące za nim odmawiają komentarza.

Stowarzyszenie La Tenda di Gionata („Namiot Jonathana”) poprosiło swoich członków o „zarezerwowanie daty” — 6 września 2025 r. o godzinie 15:00 — i zaprosiło „wszystkie stowarzyszenia i grupy poświęcone wspieraniu osób LGBT+ i ich rodzin do dołączenia do nas podczas oficjalnego przekroczenia Drzwi Świętych jubileuszu w Bazylice Świętego Piotra”.

Wieczorem pielgrzymi LGBT, ich rodzice i pracownicy duszpasterscy zostali zaproszeni na Mszę w jezuickim kościele Gesù, historycznym barokowym kościele w centrum Rzymu, celebrowaną przez wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch, Monsignora Francesco Savino. Gesù zorganizuje również czuwanie modlitewne dla pielgrzymów poprzedniego wieczoru.

Oczekuje się, iż Jubileusz 2025, który rozpocznie się otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra 24 grudnia i potrwa do 6 stycznia 2026 r., przyciągnie do Rzymu 32 miliony pielgrzymów z całego świata, którzy będą mogli uzyskać odpust zupełny i wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach duchowych i kulturalnych.

Agnese Palmucci, oficjalna rzeczniczka jubileuszu, powiedziała National Catholic Register, siostrzanemu partnerowi informacyjnemu CNA, iż stowarzyszenie La Tenda di Gionata zaproponowało zorganizowanie pielgrzymki do Drzwi Świętych, dlatego też „została ona uwzględniona w ogólnym kalendarzu jako pielgrzymka, wraz ze wszystkimi innymi pielgrzymkami, które zorganizują inne diecezje”.

„To nie jest wydarzenie jubileuszowe sponsorowane lub organizowane przez nas” – kontynuowała Palmucci. „To pielgrzymka zorganizowana przez to stowarzyszenie, które, podobnie jak inne diecezje, ciała i stowarzyszenia, odbędzie pielgrzymkę tak, jak sobie tego życzą”.

ABSOLUTNA NOWOŚĆ, NIE DO POMYŚLENIA WCZEŚNIEJ

Włoski dziennik Il Messaggero nazwał planowane wydarzenie „absolutną nowością, nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu, owocem duszpasterstwa obejmującego grupy zwykle uważane za marginalne”.

Francis DeBernardo, redaktor witryny internetowej New Ways Ministry, zajmującej się obroną praw LGBT, powiedział, iż wiadomość ta „głęboko” poruszyła jego serce, ponieważ przypomniał sobie opór wobec homoseksualizmu w Rzymie podczas jubileuszu 2000 roku. „Chociaż wydarzenie z 2025 roku może wydawać się małym krokiem, w porównaniu z tym, jak Watykan zareagował na obecność osób homoseksualnych w Rzymie w 2000 roku, możemy zobaczyć, jak ogromna zmiana nastąpiła w zakresie reagowania na osoby LGBTQ+” — napisał na stronie internetowej New Ways. „Ten rozwój nie nastąpił z dnia na dzień, ale składa się z wielu małych kroków, które utorowały mu drogę”. New Ways zostało potępione zarówno przez konferencję biskupów USA, jak i biuro doktrynalne Watykanu za powodowanie zamieszania na temat moralności seksualnej wśród wiernych Kościoła katolickiego.

LGBT+ W BAZYLICE ŚW. PIOTRA

Luisella Scrosati w artykule w katolickim dzienniku „La Nuova Bussola Quotidiana” nazwała planowane wydarzenia „porażką nie tylko doktryny moralnej Kościoła, ale także jego działalności duszpasterskiej” i zauważyła, iż ​​stowarzyszenia, które promują homoseksualizm jako tożsamość i nie tolerują krytyki, „wejdą do Bazyliki św. Piotra”.

Scrosati zauważyła ponadto, iż członkowie tych stowarzyszeń „zostali stworzeni przez Boga jako mężczyźni lub kobiety”, ale „wmawia się im wielkie kłamstwo, iż ich tendencje, całkowicie nieharmonijne z tym, co wyraża ich ciało, nie są zaburzone”.

Il Messaggero donosi, iż propozycja ta spotkała się z „wewnętrznym oporem”, ale papież Franciszek „zaakceptował pomysł ojca Pino Pivy, jezuity z Bolonii, który zawsze był oddany światu tęczy”.

UNIKANIE ODPOWIEDZI

Dziennik „The Register” zwrócił się z pytaniem do rzecznika Watykanu Matteo Bruniego, czy papież popiera planowane przez stowarzyszenie wydarzenia, ale ten nie udzielił odpowiedzi.

Włoskie media poinformowały również, iż inicjatywę poparli kardynał Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Bolonii i zwierzchnik włoskiego episkopatu, arcybiskup Rino Fisichella, organizator Roku Świętego, a także przełożony generalny jezuitów, ojciec Arturo Sosa.

Zapytany przez Register e-mailem o potwierdzenie, iż popiera wydarzenie i czy obawia się, iż jeszcze bardziej pogłębi ono podziały w Kościele, Zuppi powiedział: „To pytanie należy skierować do organizatorów jubileuszu w Stolicy Apostolskiej”. Gdy ponownie zapytano go, czy popiera inicjatywę, nie odpowiedział.

Proboszcz kościoła Gesù również został poproszony o komentarz, ale powiedział, iż nie będzie udzielał wywiadów przez telefon. The Register wysłał mu wtedy e-mailem zestaw pytań, na które nie odpowiedział.

La Tenda di Gionata nie odpowiedziała również na ogólne pytania dotyczące wydarzenia, w tym na pilne pytanie, czy pary tej samej płci będą mogły udzielać pozaliturgicznych błogosławieństw w kościele Gesù, co jest dozwolone na mocy deklaracji watykańskiej Fiducia Supplicans z 2023 r.

„AUTONOMICZNE WYDARZENIE”

Zapytana, czy organizatorzy jubileuszu mimo wszystko wspierają wydarzenie, Palmucci powiedziała: „W rzeczywistości nie wspieramy każdego stowarzyszenia lub podmiotu, który proponuje i odbywa pielgrzymkę. Nie chodzi o wspieranie czy nie. Nie udzielamy wsparcia nikomu; nie wyrażamy zgody; nie oceniamy wydarzenia. Tak więc każda diecezja, każde stowarzyszenie, każdy podmiot, który chce przejść przez Drzwi Święte, prosi nas o to, a my umieszczamy to w kalendarzu; ale jest to wydarzenie, które jest, powiedzmy, autonomiczne”.

Kontynuowała: „Ponieważ jako dykasteria zarządzamy wejściami do Drzwi Świętych, jeżeli stowarzyszenie przychodzi do nas i prosi o możliwość przejścia przez Drzwi Święte w tym dniu, to po prostu sprawdzamy, czy ten dzień jest wolny”. jeżeli jest wolny, powiedział, rejestrują grupę i liczbę pielgrzymów, aby „mogli przejść przez Drzwi Święte w tym dniu. To wszystko, co robimy”.

Palmucci powiedziała ponadto, iż biuro jubileuszowe tak naprawdę zarządza tylko „dużymi wydarzeniami jubileuszowymi”, których jest w sumie 36, i „to te, które są w [głównym] kalendarzu”. W odpowiedzi Register zapytał, czy są jakieś grupy, którym organizatorzy nie pozwoliliby przejść przez Drzwi Święte, ale rzeczniczka nie odpowiedziała.

FAŁSZYWE MIŁOSIERDZIE Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM

Scrosati powiedział, iż dzięki temu jubileuszowemu wydarzeniu „fałszywe miłosierdzie wkroczy triumfalnie do Bazyliki św. Piotra, z błogosławieństwem papieża, kardynałów i biskupów”.

Cytując Ewangelię Mateusza 24:15, zapytała: „Czyż to może być nowa 'obrzydliwość spustoszenia’ stojąca w miejscu świętym?”

Gazeta „The Register” zwróciła się do kardynała Gerharda Müllera oraz dwóch biskupów afrykańskich sprzeciwiających się takim wydarzeniom — arcybiskupa Andrew Nkea z Bamendy w Kamerunie i biskupa Emmanuela Badejo z Oyo w Nigerii — z prośbą o komentarz na temat planów. Do czasu oddania gazety do druku nie otrzymali jednak odpowiedzi.

słowa kluczowe: LGBT Jubilee Day, Rzym, Kościół katolicki, kontrowersje, wydarzenie,

Idź do oryginalnego materiału