Prokuratura Regionalna w Gdańsku zdecydowała o umorzeniu śledztwa w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez instytucje odpowiedzialne za pomoc społeczną oraz nadzór nad rodziną Kamilka.
Śledczy uzasadniali tę decyzję brakiem dowodów wskazujących na jednoznaczne zaniedbania lub naruszenie przepisów prawa przez konkretne osoby. Decyzja ta wywołała oburzenie zarówno wśród opinii publicznej, jak i ekspertów zajmujących się ochroną praw dzieci.
Stanowisko Rzecznika Praw Dziecka
Monika Horna-Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka, wyraziła swoje zaniepokojenie tą decyzją. Podczas konferencji prasowej przed Prokuraturą Krajową w Warszawie wskazała na konieczność dokładnego wyjaśnienia roli instytucji zaangażowanych w nadzór nad rodziną Kamilka.
RPD może alarmować, wnioskować, prosić. Wiemy, iż pełnomocnicy, którzy reprezentują Fabiana (brata Kamila M. – PAP) i zmarłego Kamila będą składać zażalenie. My w tej sprawie jako Biuro RPD złożymy stosowną opinię Rzecznika Praw Dziecka, która będzie popierać zażalenia wnoszone przez pełnomocników – powiedziała Horna-Cieślak.
Podkreśliła, iż Biuro Rzecznika Praw Dziecka będzie monitorować rozwój wydarzeń.
Krytyka decyzji i reakcje społeczne
Decyzja o umorzeniu śledztwa spotkała się z ostrą krytyką ze strony polityków, organizacji pozarządowych i obywateli. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne komentarze, w których internauci wyrażali oburzenie wobec braku odpowiedzialności instytucji państwowych.
Wielu komentatorów wskazywało, iż tragedii Kamilka można było uniknąć, gdyby odpowiednie służby zareagowały na wcześniejsze sygnały o nieprawidłowościach w jego rodzinie.
Dalsze kroki prawne i analiza decyzji
Prokuratura Krajowa zapowiedziała, iż decyzja o umorzeniu śledztwa zostanie poddana weryfikacji przez Departament Postępowania Przygotowawczego.
Decyzja Prokuratury Regionalnej w Gdańsku o umorzeniu śledztwa dotyczącego podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez pracowników instytucji publicznych i pomocowych w sprawie rodziny Kamila M. zostanie przeanalizowana przez Departament Postępowania Przygotowawczego PK. – czytamy w mediach społecznościowych.
To daje nadzieję na ewentualne wznowienie postępowania, jeżeli zostaną wykazane błędy w dotychczasowej analizie dowodów.
opoka.org.pl, jk/Stacja7
Źródło
atom