Rozpoczynamy Triduum Paschalne

1 dzień temu

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy dziś (17 kwietnia) Triduum Paschalne – najważniejszy czas w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Zakończy go radosna Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Zapraszamy na transmisje do Radia eM Kielce.

Jak mówi ks. Mateusz Szostak, triduum to nie tylko czas wspominania wydarzeń zbawczych, ale również uczestniczenia w nich.

– Od samego początku chrześcijanie bardzo głęboko wierzyli, iż to wszystko dzieje się teraz i w tej chwili są uczestnikami wydarzenia, które miało miejsce w historii, bo są przenoszeni Bożą mocą w tę rzeczywistość. To rodziło się z wiary w zmartwychwstanie i w obecność Chrystusa wśród uczniów – podkreśla w Radiu eM Kielce.

Triduum rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej, odprawiana wieczorem.

– W Wielki Czwartek widzimy Jezusa ustanawiającego Eucharystię, gromadzącego uczniów przy stole Pańskim, który mówi: „Bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie". Dzień, w którym Jezus wydał siebie na ofiarę. Ta ofiara już w tym momencie w pełni się rozpoczyna. Symbolicznie jest to przedstawiane także przez obrzęd obmycia nóg. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy i tam oczekujemy już na Wielki Piątek – dodaje nasz rozmówca.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. Wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej.

– Przeżywamy dzień wielkiego dramatu, wielkiego bólu. Kapłan kładzie się na ziemi pokutując, prosząc o przebłaganie za grzechy, wyrażając też wielki ból całego tego krzyżowego wydarzenia. Odczytywana jest Męka Pańska, zapowiedzi tej męki i komentarz do nich. Śpiewamy specjalną Modlitwę Wiernych za cały Kościół i w jego potrzebach. Adorowany jest również krzyż – dodaje.

W Wielką Sobotę również nie odprawia się Mszy Świętej. Wierni udają się do kościołów, aby czuwać przy Grobie Pańskim oraz aby poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.

– Tradycja święcenia pokarmów jest bardzo mocno związana z liturgią przedsoborową. Przed 1955 rokiem Wigilia Paschalna była celebrowana rano i dopiero po niej święcono pokarmy, w atmosferze wielkanocnej euforii i przy śpiewie „Alleluja”. w tej chwili jesteśmy nieco rozerwani między zakorzenioną już tradycją, a adekwatnym liturgicznym wyrazem – wyjaśnia ks. Mateusz Szostak.

Tego dnia wieczorem odprawiana jest wspomniana Wigilia Paschalna. Należy ona już jednak do niedzielnej Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. To najbogatsza liturgicznie celebra w roku. Poświęcany jest paschał, błogosławi się wodę i odnawia przyrzeczenia chrzcielne.

Transmisji liturgii Triduum Paschalnego z bazyliki katedralnej wysłuchacie w Radiu eM Kielce.

Wielki Czwartek – 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim

Wielki Piątek – 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego

Wielka Sobota – 20.00 – Wigilia Paschalna (należy już do Niedzieli Zmartwychwstania) z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowski

Niedziela Zmartwychwstania – 11.00 – Msza Święta z bazyliki katedralnej

  • diecezja kielecka
  • Triduum Paschalne
    Idź do oryginalnego materiału