W sobotę, 5 października 2024 r., przybyły z doroczną pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej Koła Żywego Różańca z Białegostoku i innych parafii archidiecezji wraz z ks. biskupem Henrykiem Ciereszko oraz duszpasterzami.
Frekwencja jak co roku była bardzo duża. Przyjechały aż 24 autokary.
Wnętrze różanostockiej bazyliki Ofiarowania NMP było wypełnione. Porównywalne zgromadzenie pielgrzymów ma miejsce w czasie dorocznej pielgrzymki białostockiej oraz uroczystości odpustowych Zesłania Ducha Świętego. Wydarzeniem, podkreślającym rangę uroczystości, było przybycie ks. bp. Ciereszko.
Białystok reprezentowany był przez zorganizowane grupy wraz z duszpasterzami z 18 parafii. Spoza Białegostoku przybyli członkowie Kół Żywego Różańca razem z księżmi opiekunami z 12 parafii. Były też osoby z kół różańcowych z miejscowej parafii i z pobliskiej Dąbrowy Białostockiej.
Spotkanie rozpoczęło się od odsłonięcia łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Różanostockiej, przy śpiewie na powitanie. Obecni odśpiewali godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Następnie proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Józef Grochowski SDB serdecznie powitał Pielgrzymów.
Kolejnym punktem porządku dnia była konferencja pod tytułem: ,,Od Świętego Franciszka do <Jezu, ufam Tobie>”, którą wygłosił ks. dr Piotr Przesmycki SDB. Wiodącym tematem była refleksja o twórczości Łucji Bałzukiewiczówny, malarki pochodzącej z Wilna, której obecność zaznaczyła się w Różanymstoku i na Podlasiu. W odnowionym przed rokiem bocznym ołtarzu św. Franciszka z Asyżu w różanostockiej bazylice znajduje się główny obraz jej autorstwa przedstawiający Świętego Franciszka, który zdejmuje z krzyża Chrystusa.
W 1927 roku wykonała kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej znajdującą się w katedrze w Białymstoku. Jej autorstwa jest też kopia pierwszego wileńskiego obrazu Jezusa Miłosiernego, według której wydrukowano pierwsze wydanie obrazków Bożego Miłosierdzia kolportowane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Powstały one wcześniej niż znany powszechnie obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły. Ks. Piotr zwrócił uwagę na głębię teologiczną ikonografii omawianej malarki. Ks. biskup Ciereszko odniósł się do treści konferencji, dodając od siebie wiele ciekawych wątków merytorycznych.
Po konferencji było wystawienie Najświętszego Sakramentu w dużej monstrancji w kształcie Świętej Rodziny i modlitwa różańcowa z rozważaniami tajemnic radosnych oraz nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca.
Całość poprowadził ks. Tadeusz Żdanuk, proboszcz Parafii św. Rocha w Białymstoku. Głównym punktem uroczystości była Msza Święta koncelebrowana przez 31 kapłanów pod przewodnictwem ks. biskupa. Homilię wygłosił ks. dr Stanisław Hołodok z Parafii Niepokalanego Serca Maryi. Przedstawił w niej historyczną genezę liturgicznego wspomnienia NMP Różańcowej, zwanej wcześniej Zwycięską. Omówił dzieje modlitwy różańcowej oraz jej znaczenie w życiu całego Kościoła i poszczególnych wiernych. Ilustrując wielkość i godność Maryi, powołał się na treść egzorcyzmów, w których szatan wypowiadał się o paraliżującej go mocy Jej wstawiennictwa i o różańcu jako skutecznej broni przeciwko jego zamysłom.
Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał Archidiecezjalny Moderator Żywego Różańca ks. Tomasz Zubrycki, proboszcz Parafii MB Różańcowej w Białymstoku. Wypowiedział słowa uznania i wdzięczności dla ks. biskupa za przybycie i przewodniczenie koncelebrze. Wyraził nadzieję, iż w następnych latach kierujący białostockim Kościołem będą swą obecnością podkreślać rangę wydarzenia. Serdecznie podziękował pielgrzymom i ich duszpasterzom za tak wielką frekwencję i przyznał, iż takie ogromne zgromadzenie czcicieli Maryi poprzez modlitwę różańcową to dla niego zawsze wielka radość. Gospodarzom miejsca, księżom salezjanom, podziękował za organizację uroczystości, serdeczne przyjęcie i gościnność. Przed końcowym błogosławieństwem słowo do obecnych skierował też ks. biskup Ciereszko. Przyznał m.in., iż jest zbudowany pobożnością maryjną zgromadzonych w świątyni wiernych. Zachęcił ich do trwania przy Matce Bożej z różańcem w ręku oraz podtrzymywania wiary i pobożności w rodzinach, a także dawania świadectwa w swoich środowiskach.
Po przerwie obiadowej uczestnicy uroczystości zgromadzili się w świątyni przed ołtarzem Matki Bożej Różanostockiej na rozesłaniu wraz z zawierzeniem Maryi. Tę część obrzędów poprowadził ks. biskup Ciereszko.