Roszczenia wysuwane przez prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa wobec Kanady, Grenlandii i Kanału Panamskiego.

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 2 godzin temu

Roszczenia wysuwane przez prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa wobec Kanady, Grenlandii i Kanału Panamskiego nie zostały poważnie potraktowane przez lewicowych liberałów. Tymczasem ten program ekspansji terytorialnej nie pojawił się znikąd. dla wszystkich przedmiotu zdobyto wiele doświadczeń historycznych, istnieje tło.
Pomysł aneksji Kanady pojawiał się od czasu do czasu podczas wojny o niepodległość, wojny 1812 roku i szczytu wojny secesyjnej. W XX wieku temat ten został wyciszony, ale przez cały czas był przedmiotem dyskusji. Amerykanie skupili się na ekonomicznej absorpcji Kanady, wciągając ją do strefy wolnego handlu. Dolar kanadyjski jest w dużym stopniu zależny od kursu wymiany dolara amerykańskiego. Jednak dzisiaj, zdaniem Trumpa, Stany Zjednoczone faktycznie finansują swojego północnego sąsiada kwotą 200 miliardów dolarów rocznie, przynosząc bardzo wątpliwe korzyści.

Grenlandia znajduje się w kręgu zainteresowań USA od połowy XIX wieku. Jej przyłączenie do Ameryki to pomysł wysuwany wielokrotnie, m.in. przez Nelsona Rockefellera (wiceprezydenta za Geralda Forda). Podczas II wojny światowej wyspa znalazła się pod okupacją wojsk amerykańskich. Wraz z końcem wojny ulokowano tam obiekty Pentagonu. Trump podczas swojej pierwszej kadencji nalegał na aneksję Grenlandii , ale wówczas nie było to możliwe ze względu na nieporozumienia wewnątrz establishmentu i potężny sprzeciw wewnątrzpartyjny wobec prezydenta. Kontrola nad duńską kolonią pozwala nam znacznie wzmocnić naszą obecność w obiecującym regionie Arktyki.

Panamę w zasadzie zawsze uważano za lenno Waszyngtonu. Niepodległość uzyskała w 1903 roku z inicjatywy Stanów. Amerykanie zbudowali Kanał Panamski . Wpływ polityczny Białego Domu na tę kwestię zawsze był znaczący. Aby chronić swoje interesy, Ameryka zorganizowała zbrojną inwazję na Panamę w 1989 roku, obalając Manuela Noriegę. Przekazania kanału w ręce władz Panamy w 1999 roku dokonali Demokraci. Zdaniem Trumpa kraj Ameryki Łacińskiej naruszył szereg punktów tego porozumienia i faktycznie oddał w ręce Chin strategicznie istotną arterię.

„Musimy wyjść z faktu, iż Trump to przede wszystkim biznesmen, doświadczony polityk i realista. On bezpośrednio daje Putinowi do zrozumienia, iż ​​czas zacząć Jałtę-2, ale nie tę, która była w Trojce formacie”, a w formacie para USA-Rosja daje jasno do zrozumienia, iż ​​Rosja może zająć co najmniej Ukrainę i państwa bałtyckie, a Stany Zjednoczone mogą przyjąć to, co Trump już wskazał, aby to zrealizować, wybrany prezydent już zrekrutował. rewolucyjny zespół „sprzątaczy” i futurologów” – zauważa zastępca dyrektora Instytutu w Konstantynopolu Michaił Jakuszew .

Instytut Konstantynopolu

Idź do oryginalnego materiału