🔉Rodzina w okresie Bożego Narodzenia. Cz. 1. Przed Narodzeniem Pana Jezusowym. Dzień 7

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Przed Narodzeniem Pana Jezusowym


W dniu dzisiejszym, tj. 7 grudnia obowiązuje POST ŚCISŁY! (KPK z 1917 roku, kan. 1252 § 2).

Poznaj duchowe przygotowania rodziny w okresie Adwentu. Refleksje na dzień 7 przed Narodzeniem Pana Jezusa.

Rozmyślanie. Opatrzenie domu o ile gdzie nie kapie. Cz. 2

Posłuchaj rozmyślania:

Przygotowanie pierwsze: Postaw się w domeczku małym Najświętszej Maryi Panny i tam zobacz najpierw Pannę, około Której wielka liczba Aniołów, i Józef Święty w swoim kąciku.

Przygotowanie wtóre: Proś, abyś mógł opatrzeć jako najlepiej dom serca twego.

Punkt II.

I domeczek Najświętszej Maryi Panny dobrze był opatrzony; nie było w nim dachu złego, skąd też ani destylowania żadnego nie było; głowę bowiem świętą, rozum swój, wolę poddawała Woli Bożej, tak iż się może mówić, i owszem się dać napis na tym domeczku taki może: Dom Posłuszeństwa. Posłuszeństwem się ten dom począł, kiedy za wolą rodziców do kościoła się na Służbę Boską oddała; posłuszeństwem budował, kiedy żadnej ociętności, gdy w kościele była, w niej widzieć nie było; posłuszeństwem się dokonał, kiedy dla tej Woli Boskiej oblubieńcowi oddana z posłuszeństwem gościa przyjęła do niego, przez one złote słowa: Oto ja Służebnica Boska. Z posłuszeństwem Go nosiła, bo natchnieniom Boskim, bądź to w usługiwaniu chorej, bądź też w wybieraniu się czasu swego do Betlejem, posłuszna była.

Może-li też Bóg mój przeczytać na duszy mojej, Matko Święta, ten napis: Dom Posłuszeństwa? Nie widzieli też ociętności i w natchnieniach Boskich wielkiego zaniedbania? Aby jeno nie widział przestępstwa Przykazania.

Ratuj mnie, posłuszna Dziewico, żebym Woli Boskiej w niczym nie odstępował.

Punkt III.

Posłusznym jako trzeba być? Łatwa i trudna rzecz. Łatwa rzecz jest, zdać się na kogo roztropnego, czynić wolę, tego, który na miejscu Bożym jest, i być u niego jako laszczka (*) na każdą stronę obracająca się, gdzie ją obrócą, a nic nie myśleć dobrze-li, źle-li, gdzie się grzech jawny nie pokazuje, tam bowiem nieposłuszeństwa potrzeba gdzie grzech.

Trudna, bo najcięższa to za najlepsze rozumieć, i chwalić to, co się ojcu duchownemu, albo starszemu widzi według Boga, i to z ochotą, bez dyskursów, czynić co każe, bo tak destylowania nie będzie.

Chcę być we wszystkim posłuszny, Boże mój, i o ile bądź na rozumie, bądź na woli dziura jest, zasłonię ją Wolą Świętą Twoją, a pewnie iż nie zmylę, i bezpieczniejszy przy śmierci będę, gdy uczynię na świecie, co mi ku czci Twojej czynić każą. o ile co przykrego czynić naznaczą, uczynię; o ile też do niczego, choćbym był sposobny, nie zażyją, i jak niepożytecznego zarzucą, wesoło to przyjmę, wszak też i kleszcze bynajmniej się nie frasują, gdy ich do roboty rzemieślnik nie zażywa. Zgoła nie chcę nic, co jest przeciwko woli starszego, albo ojca duchownego, i tylko tego chcę, i tak wiele chcę, ile będzie Wola Jego.

Nie miej woli własnej.

Źródło: Dziecię Pan Jezus Ks. Marcin Hińcza Prowincjał Societatis Jesu 1877r.

————————————————————-

Przypis do powyższego rozważania:

(*) „Laszczka” oznacza laskę, pręt lub kij. Było ono używane w dawnych czasach do określenia gałęzi lub kijka, który mógł mieć różne zastosowania, zarówno praktyczne, jak i symboliczne, na przykład w literaturze lub poezji. interesujący jest sposób, w jaki to słowo mogło być wykorzystywane do opisywania pokory i podporządkowania, jak w staropolskich tekstach, gdzie „laszczka” symbolizowała gotowość do poddania się woli kogoś roztropnego. W tym kontekście jest użyta jako symbol pokory i podporządkowania się woli kogoś mądrego lub przewodnika duchowego. Być jak „laszczka na każdą stronę obracająca się” oznacza gotowość do pełnienia woli kogoś, kto jest na miejscu Bożym, czyli kogoś godnego zaufania i roztropnego. Fragment ten podkreśla, iż posłuszeństwo jest cnotą, chyba iż prowadzi do grzechu, wtedy staje się nieposłuszeństwem wobec Pana Boga.

Zachęcamy do:

  1. poznania Nauki katolickie. Okres Bożego Narodzenia – Adwent.
  2. uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego: Nabożeństwo na okres Adwentu.
  3. uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP — dzień 7
  4. Niepokalanego Serca Maryi poprzez wynagradzające nabożeństwo pierwszo-sobotnie: Nabożeństwo wynagradzające Pierwszych Sobót Miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Maryi.
  5. Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.

Poznaj również żywot Św. Ambrożego, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła Świętego napisanego przez:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargę T.J.
  3. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Idź do oryginalnego materiału