Uzasadnione obawy przed nielegalną imigracją nie usprawiedliwiają budowania w społeczeństwie atmosfery zagrożenia – piszą w liście otwartym rektorzy katowickich uczelni.
W sobotę w kilku miastach Polski odbyły się antyimigranckie marsze. Dziś głos zabrali rektorzy katowickich uczelni. Publikujemy ich list otwarty w całości:
My, niżej podpisani rektorzy katowickich uczelni, wyrażamy głębokie zaniepokojenie manifestacjami wrogości wobec uchodźców. Uzasadnione obawy przed nielegalną imigracją nie usprawiedliwiają budowania w społeczeństwie atmosfery zagrożenia i niechęci w stosunku do każdego człowieka, który wyróżnia się kolorem skóry, językiem lub obyczajem kulturowym.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu
Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.
Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram
Niedawne wystąpienia przeciw imigrantom, które miały miejsce w wielu miastach Polski, w tym liczne w Katowicach, dotykają w szczególny sposób społeczności akademickich. Uczelnie wyższe są z natury otwarte i gościnne dla wszystkich, kto wstępuje do nich w poszukiwaniu wiedzy.
Chcemy przyciągać najlepszych uczonych i studentów z Polski i ze świata, aby przyczyniali się do rozwoju naszych uczelni, a co za tym idzie, regionu i Polski.
Przyzwolenie na mowę nienawiści wobec uchodźców może mieć ten groźny skutek, iż odbierze poczucie bezpieczeństwa każdemu, kto legalnie, a często na nasze zaproszenie, przybył studiować lub pracować w naszych uczelniach, zakładach i firmach. Polska, a Śląsk zwłaszcza, przez wieki słynęły z gościnności dla przybyszów z innych krajów. Wnieśli oni ogromny wkład w polską kulturę, naukę i gospodarkę.
Mamy również w pamięci wielowiekowe doświadczenia polskich emigrantów politycznych i ekonomicznych, przyjmowanych w wielu krajach Europy i świata: tysiące powstańców tworzących Wielką Emigrację w XIX w.; kolejne pokolenia chłopów emigrujących „za chlebem” do Ameryki Północnej i Południowej; przesiedlenia i emigracje po II wojnie światowej – w tym półtora miliona Ślązaków, którzy przenieśli się do Niemiec; milion emigrantów „stanu wojennego”; ponad 2 miliony Polaków wyjeżdżających do Anglii od 2004 r.
Wszyscy oni szukali schronienia lub mieli nadzieję na lepszy los poza granicami Polski. W imię pamięci o naszych rodakach-imigrantach winniśmy udzielić w Polsce gościny tym, którzy przybywają do nas legalnie i naprawdę potrzebują pomocy.
Apelujemy do władz, aby zdecydowanie przeciwstawiały się aktom nienawiści wobec uchodźców, a społeczność – zwłaszcza naszych miast akademickich – zachęcamy do okazania solidarności, wsparcia lub zwykłej sympatii każdemu, kto, zgodnie z prawem, wybrał nasz kraj, region, miasto na miejsce nauki, pracy i lepszego życia.
prof. dr hab. Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej
prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
prof. dr hab. inż. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Przeczytaj też: Kard. Ryś powołuje diecezjalną komisję dot. zjawiska wykorzystania seksualne