Raport nt. franciszkowego zakazu Mszy świętej. Franciszek kłamał o biskupach. Czy papież Leon XIV przywróci porządek?

3 dni temu

Dziennikarka Diane Montagna opublikowała raport, z którego wynika, iż większość biskupów – wbrew ówczesnym zapewnieniom Franciszka – była przeciwna zakazowi Mszy świętych w trydenckim rycie, który ogłoszono w motu prioprio „Traditionis Custodes” (TC).

– Większość biskupów, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz watykański dotyczący ograniczenia mszy łacińskiej, stwierdziła, iż ​​cofnięcie decyzji papieża Benedykta XVI o uwolnieniu tradycyjnego obrządku „spowodowałoby więcej szkody niż pożytku” – podał portal lifesitenews.com.

Redakcja powołała się na raport opublikowany 1 lipca przez dziennikarkę Diane Montagna. Franciszek miał nie tylko zignorować opinie biskupów z konsultacji na ten temat. Skłamał twierdząc, iż biskupi ocenili, iż wdrożenie „Summorum Pontificum” (SP) przez papieża Benedykta XVI jest rzekomo „kluczowym źródłem” podziałów w Kościele.

Msza święta w rycie trydenckim w Kościele została uregulowana dzięki motu prioprio SP papieża Benedykta XVI. SP wydano 7 lipca 2007 roku.

Benedykt XVI zarządził, iż w każdym kościele, jeżeli kapłan potrafi odprawiać Mszę świętą w rycie trydenckim, może być ona odprawiana. Co ważne, liturgii nie mógł zakazać choćby administrator świątyni, np. ksiądz proboszcz.

Tymczasem TC było próbą zakazu odprawiania Mszy świętych trydenckich, wbrew stanowisku Kościoła sprzed znacznie dłuższego czasu. Franciszek zostawił wyjątki odnośnie obiektów nie będących świątyniami, np. kaplice oraz przywileje w wybranych zgromadzeniach czy zakonach.

Realnie utrudniło to wiernym dostęp do Mszy świętej. Księża nie mogli też oficjalnie „reklamować”, iż w danej parafii jest możliwość uczestniczenia w Mszy świętej wszechczasów.

– Większość biskupów, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz, stwierdziła, iż ​​wprowadzenie zmian legislacyjnych do „Summorum Pontificum” przyniosłoby więcej szkody niż pożytku – napisano w opublikowanym raporcie.

Tymczasem Franciszek przekonywał inaczej. Zastanawiające jest, iż biskupi nie protestowali.

– Okazja zaoferowana przez […] Benedykta XVI, mająca na celu odzyskanie jedności ciała kościelnego o zróżnicowanej wrażliwości liturgicznej, została wykorzystana do poszerzenia luk, wzmocnienia rozbieżności i zachęcania do nieporozumień, które szkodzą Kościołowi, blokują jego drogę i narażają go na niebezpieczeństwo podziału – twierdził Franciszek w liście opublikowanym do TC.

Raport wskazuje, iż owszem, biskupi dostrzegali podziały. Dotyczyły one jednak mniejszości biskupów, najczęściej o modernistycznym nastawieniu.

– Większość biskupów, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz i którzy hojnie i inteligentnie wdrożyli „Summorum Pontificum”, ostatecznie wyraża zadowolenie z niego – stwierdzono w raporcie.

– W miejscach, w których duchowieństwo ściśle współpracowało z biskupem, (podziały) zostały całkowicie uspokojone – podkreślono.

lifesitenews.com / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. unsplash.com

Post Raport nt. franciszkowego zakazu Mszy świętej. Franciszek kłamał o biskupach. Czy papież Leon XIV przywróci porządek? pojawił się poraz pierwszy w Kontrrewolucja.net.

Idź do oryginalnego materiału