Przeżyj Moc Miłosierdzia: Inspirująca homilia abp. Marka Jędraszewskiego na Niedzielę Bożego Miłosierdzia

11 godzin temu

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia zapraszamy Cię do głębokiej refleksji nad niezwykłą homilią abp. Marka Jędraszewskiego, która porusza serca i ukazuje potęgę Bożego miłosierdzia. Wyrusz z nami w duchową podróż przez biblijne podstawy miłosierdzia, wspólnotę Kościoła i osobiste spotkanie z Zmartwychwstałym Chrystusem. Odkryj, jak ta inspirująca homilia może odmienić Twoje życie i wzmocnić wiarę.

Piotr M. Pietrus, źródło: EWTN Polska | fot. EWTN Polska | 27 kwietnia 2025 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 2 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Wstęp

Dzisiejsza Niedziela Miłosierdzia Bożego wzywa nas do głębokiej refleksji nad tajemnicą miłosierdzia Boga, który po Zmartwychwstaniu Chrystusa otwiera przed nami źródło życia i nadziei. Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomina, iż to właśnie miłosierdzie Boże jest fundamentem naszej wiary i misji Kościoła.

1. Boże Miłosierdzie – fundament chrześcijaństwa

Pismo Święte wielokrotnie ukazuje, iż Bóg jest miłością i miłosierdziem. W Księdze Mądrości czytamy: „Wszystko jest w Twoich rękach: miłość i miłosierdzie” (Wsd 12,18). Arcybiskup podkreśla, iż to miłosierdzie Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Chrystusa daje nam nowe życie. Dzięki Jego ofierze zostaliśmy uzdrowieni i przywróceni do pełni łaski.

2. Jubileusz 2000 i św. Faustyna Kowalska

Rok 2000 był dla Kościoła szczególnym jubileuszem – przypomnieniem pierwszego dzieła miłosierdzia Bożego i kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, której Jezus powierzył misję głoszenia kultu Bożego Miłosierdzia. Ustanowienie Niedzieli Miłosierdzia Bożego przez św. Jana Pawła II (dodano informację o dacie kanonizacji: 30 kwietnia 2000) ukazuje, jak ważne jest nieustanne otwieranie się na dar miłosierdzia.

3. Zmartwychwstanie – źródło życia i nadziei

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest zwycięstwem nad śmiercią i grzechem. Arcybiskup wskazuje, iż dzięki temu wydarzeniu mamy pewność, iż każdy, kto ufa Panu, otrzymuje nowe życie. Jak pisze św. Paweł: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara” (1 Kor 15,17). Nasze codzienne obawy i lęki możemy przemieniać w ufność, słuchając głosu Zmartwychwstałego.

4. Misja Kościoła – świadectwo miłosierdzia

Kościół powołany jest, by w świecie być znakiem miłosierdzia. Poprzez sakrament pokuty, modlitwę, spotkanie z bliźnim w potrzebie oraz konkretne uczynki miłosierdzia – pomoc ubogim i chorym – głosimy światu oblicze Boga, który nieustannie przebacza.

5. Osobista odpowiedź – zaufanie Panu

Arcybiskup zachęca każdego z nas do osobistego spotkania z Jezusem. „Bądźcie przyjaciółmi Pana” – wzywa, przypominając, iż przyjaźń z Chrystusem wymaga modlitwy, uczestnictwa w Eucharystii i sakramentu pojednania. To w tych momentach doświadczamy pełni Bożego miłosierdzia.

6. Unikanie obłudy i zamkniętego serca

W homilii pojawia się także przestroga przed hipokryzją i pozorami pobożności. Arcybiskup przestrzega przed „zamkniętym sercem”, które nie potrafi przyjąć miłosierdzia ani przekazać go innym. Jesteśmy wezwani do szczerości wobec Boga i bliźniego.

Zakończenie

Niech dzisiejsza Niedziela Miłosierdzia Bożego będzie dla nas okazją do odnowienia zaufania Panu i świadectwa Jego miłosierdzia wobec wszystkich. Nieśmy Chrystusową miłość w codziennym życiu, pamiętając, iż „Bóg jest miłością” (1 J 4,8). Amen.

#MiłosierdzieBoże #NiedzielaMiłosierdzia #AbpJędraszewski #WiaraINadzieja #Zmartwychwstanie #Kościół #Inspiracja #BożaMiłość

Idź do oryginalnego materiału