Przez te grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia. Niewielu o tym wie, choć Kościół stawia sprawę jasno

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl


Czy ksiądz może nie dać rozgrzeszenia? Okazuje się, iż tak, a Kościół określa choćby dokładnie, o jakie grzechy chodzi. W niektórych przypadkach konieczne będzie także zwrócenie się bezpośrednio do Watykanu. Co więcej, sam przebieg spowiedzi ma tu duże znaczenie, i to we wszystkich przypadkach.
Spowiedź święta to bardzo istotny sakrament w Kościele katolickim. Niektórzy wierni zapominają jednak, iż samo wyrecytowanie formułki w konfesjonale i wymienienie listy grzechów nie jest gwarancją na to, iż ksiądz udzieli nam rozgrzeszenia. Wiąże się to nie tylko z konkretnymi czynami, ale także naszą postawą i podejściem do spowiedzi.
REKLAMA


Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca


Kiedy nie można udzielić rozgrzeszenia? Grzechy przeciw Duchowi Świętemu to istotny wyjątek
Wbrew przekonaniu niektórych osób, większość grzechów nie skreśla naszych szans na otrzymanie rozgrzeszenia, ponieważ kluczowa jest tu podejście spowiadającego się, wyrażenie żalu oraz chęć poprawy. Istnieje jednak od tego pewien wyjątek, o którym mówi Mk 3,28-29:


Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, ale winien jest grzechu wiecznego.


Jak podaje portal Polonia Christina, występki przeciwko Duchowi Świętemu według katechizmu katolickiego obejmują sześć grzechów:


Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego
Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej
Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej
Zazdrościć lub nie życzyć bliźniemu łaski Bożej
Mieć zatwardziałe serce na zbawienne natchnienia
Umyślnie zaniedbywać pokutę aż do śmierci


Surowa postawa Kościoła z nimi związana wynika z faktu, iż sprowadzają one na duszę stan zatwardziałości, przez co przyjęcie Bożego przebaczenia staje się niemożliwe. Problemy przy spowiedzi mogą pojawić się jednak też w przypadku konkretnych czynów, przy czym tym razem są to grzechy, które raczej utrudniają otrzymanie rozgrzeszenia, a niekoniecznie całkiem to uniemożliwiają. O czym dokładnie mowa?


Za jakie grzechy ksiądz może nie dać rozgrzeszenia? W tych przypadkach sprawa musi trafić do Watykanu
Jak wyjaśnia portal dobraspowiedź.pl, istnieje lista grzechów, które wiążą się z nałożeniem kar kościelnych i w takich sytuacjach rozgrzeszenie jest możliwe wyłącznie po "interwencji" Stolicy Apostolskiej. Obejmuje to:


Znieważenie postaci konsekrowanych
Przymus fizyczny lub zabójstwo papieża
Rozgrzeszenie wspólnika przeciw szóstemu przykazaniu
Święcenie na biskupa bez papieskiego mandatu
Bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi
Usiłowanie wyświęcenia kobiety
Naruszenie tajemnicy spowiedzi
Publiczne rozpowszechnianie spowiedzi


Niegdyś na liście byłą też aborcja, ale papież Franciszek zmienił to w Roku Miłosierdzia trwającym od 8 grudnia 2015 roku do 20 listopada 2016 roku. Umożliwił tym samym wszystkim kapłanom rozgrzeszanie tego grzechu. Na koniec warto przypomnieć, iż ksiądz może odmówić udzielenia rozgrzeszenia przy każdym grzechu, jeżeli nie wyrażamy żalu za jego popełnienie, nie uznajemy swojej winy lub nie postanawiamy poprawy i zadośćuczynienia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału