Przewodniczący KEP: Jako wierzący wszyscy jesteśmy misjonarzami

5 godzin temu
Zdjęcie: jako


Jako wierzący wszyscy jesteśmy misjonarzami, bo jesteśmy włączeni w Jezusa Chrystusa przez chrzest. Chrzest predysponuje nas do tego, byśmy byli misjonarzami – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym, która odbyła się w Sekretariacie KEP 16 października br. Niedzielę Misyjną będziemy obchodzić 20 października.

„Na tyle będziemy działać misyjnie, na ile będziemy mieć świadomość misyjną. A z nią jest różnie. My, jako wierzący, wszyscy jesteśmy misjonarzami, bo jesteśmy włączeni w Jezusa Chrystusa przez chrzest. Chrzest predysponuje nas do tego, byśmy byli misjonarzami. Dlatego świadomość misyjna jest niezwykle ważna” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Odnosząc się do adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium papieża Franciszka, abp Wojda zwrócił uwagę na to, iż człowiek nie pełni misji, ale „jest misją w świecie”. „Misja ma swój Kościół, tzn. misja Jezusa Chrystusa ma swój Kościół, który powinien żyć tą misją” – dodał.

„Na tyle będę misjonarzem, na ile przeżyję miłość Jezusa Chrystusa – mówi papież. A my jesteśmy częścią tej misji. jeżeli jestem tego świadomy to otwierają się perspektywy na moją działalność” – zauważył przewodniczący KEP.

Abp Wojda ocenił, iż naturalną przestrzenią dla nas wszystkich jest wspólnota parafialna, w której każdy może coś zrobić, dzielić się z innymi tym, co jest jego największym darem, czyli misyjnością. „Każda parafia zaczyna od spotkania z Jezusem Chrystusem w sakramentach, w Eucharystii, i to co przeżywa w tych momentach, z tym idzie do drugiego człowieka. W ten sposób zaczyna się moja świadomość misyjna. Świadomość bycia w misji dyktuje nam to, co mogę zrobić na rzecz misji. Ważne jest, aby umisyjniać księży proboszczów i kapłanów” – przyznał.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, nawiązał do tegorocznego orędzia papieża Franciszka. Przyznał, iż Ojciec Święty zwraca w nim uwagę na trzy momenty: „Idźcie” to nawiązanie do testamentu Jezusa Chrystusa: Idźcie na cały świat. „To zaproszenie jest skierowane do każdego ochrzczonego. To +idźcie i zapraszajcie+ musi trwać nieustannie” – podkreślił.

Według ks. Będzińskiego, drugim elementem, na który Papież zwraca uwagę w orędziu, to uczta, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem. „Eucharystia zapowiada spotkanie z Chrystusem twarzą w twarz” – zaznaczył. Trzecim element to: „Zapraszajcie wszystkich na ucztę”, czyli nikogo nie wykluczajcie. „Nie ma loży VIP, nie ma ludzi wyłączonych, nie ma ludzi, do których nie opłaca się iść. Z przesłaniem Ewangelii idziemy na cały świat” – podkreślił.

Ks. Będziński ocenił, iż Niedziela Misyjna jest dobrym momentem, by zapraszać innych na ucztę. „Ma ona spowodować w nas swoisty rachunek sumienia, jak ja podejmuję dzieło ewangelizacyjne, jak ja angażuję się w dzieło Ewangelii” – zwrócił uwagę.

„W perspektywie orędzia na 98. Światowy Dzień Misyjny warto się zapytać sobie: Czy ludzie patrząc na mnie widzą Boga zapraszającego? Czy ja jako ochrzczony jestem żywym zaproszeniem do spotkania z Jezusem?” – zachęcił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, przedstawił dane dotyczące Powszechnego Funduszu Solidarności. Podkreślił, iż głównym źródłem zasilania funduszu jest Niedziela Misyjna.

„Każda duchowość w Kościele nie jest sentymentalizmem, ale konsekwencją Wcielenia Chrystusa. Kościoły starsze, solidnie zakorzenione w wierze, wspierają młode Kościoły. Ofiarność na misje to jedna z form chrześcijańskiej jałmużny” – podkreślił ks. Tomaszewski.

PDRW za rok 2023 przekazało do dyspozycji Dykasterii ds. Ewangelizacji 1 209 684,20 USD. Na tę sumę składają się ofiary z Niedzieli Misyjnej (1 029 107,07 USD), Żywego Różańca, Dar serca dla misji – ofiary indywidualne i inne.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w roku 2024 sfinansowały projekty na kwotę 1 209 684,20 USA, z czego 911 961,97 USD przeznaczono na projekty o różnym charakterze.

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, przekazywane za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, za pomocą którego mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.

Realizowane projekty mogą mieć charakter: pomocy zwyczajnej, obejmującej m.in. działania o charakterze administracyjnym; pomocy dla katechistów, dotyczącej formacji oraz prowadzonej przez nich działalności wspierania misjonarzy; pomocy nadzwyczajnej, dotyczącej budowy świątyń czy budynków na użytek działalności parafialnej oraz misyjnej.

Agata Stolarska, wolontariuszka misyjna działająca we wspólnocie „Przymierze miłosierdzia”, zauważyła, iż musiała uświadomić sobie, jakie są motywacje wyjazdu na misje. Dodała, iż wyjeżdżając na misje, idzie głosić Ewangelię ubogim duchowo i materialnie.

Nawiązując do swojej posługi misyjnej w Brazylii, Agata Stolarska opowiedziała o ewangelizacji ulicznej w Rio de Janeiro. „Wychodziliśmy do osób bezdomnych, uzależnionych, dzieci żyjących na ulicy, do pacjentów w szpitalach i poprawczakach. Wyjazd na wolontariat misyjny jest czasem, w którym dużo się otrzymuje” – podkreśliła.

Niedziela Misyjna, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą Ojca Świętego – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku będzie obchodzony po raz 98. Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się regularnie od pontyfikatu Pawła VI.

Źródło: PDM/ BP KEP

Idź do oryginalnego materiału