W piątek, 12 czerwca 2026 r., w Instytucie Teologicznym w Przemyślu już po raz siódmy odbył się kościelny egzamin licencjacki. W tym roku z wynikiem bardzo dobrym zdało go sześciu kapłanów archidiecezji przemyskiej: ks. Mariusz Fal, ks. Adam Jakielaszek, ks. Krzysztof Kawulka, ks. Sebastian Pilszak, ks. Dominik Świetlak i ks. Sebastian Turek. W egzaminie wziął udział abp Adam Szal.
Księża zdawali egzamin licencjacki przed komisją w składzie:
– ks. dr hab. Witold Ostafiński, prof. UPJPII (Dziekan Wydziału Teologicznego UPJP2 w Krakowie);
– ks. dr hab. Wacław Siwak (Dyrektor Instytutu Teologicznego w Przemyślu i Kierownik Studiów Licencjackich);
– ks. dr hab. Waldemar Janiga (Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Przemyskiej Kurii Metropolitarnej).
Od kilku lat duchowni archidiecezji przemyskiej mają możliwość poszerzania swojej wiedzy w Instytucie Teologicznym w Przemyślu, uczestnicząc w studiach trzeciego stopnia – licencjacko-doktoranckich, które prowadzą do uzyskania licencjatu kanonicznego ze specjalizacją w teologii pastoralnej. Program ten został uruchomiony w roku akademickim 2017/18 przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Są to studia podyplomowe trwające sześć semestrów. Są one specyfiką wydziałów teologicznych, a ich ukończenie jest niezbędnym warunkiem przystąpienia do studiów doktoranckich z teologii.








![Patrzą przez okno i czekają. „Najbardziej boli, gdy nikt nie przychodzi” [REPORTAŻ]](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2026/06/IMG_20260520_132149.jpg)









