Przemilczana rewolucja

2 godzin temu
Zdjęcie: Watykan, zdjęcie ilustracyjne Źródło: Pixabay / Atilla Yurttaş


Już 2 października rozpoczyna się finał Synodu o Synodalności – według papieża i czołowych kardynałów Kurii Rzymskiej najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim od czasów Soboru Watykańskiego II


Większość katolików na świecie w ogóle nie wie, iż w Kościele szykuje się kolejna rewolucja, która przekształci życie ich wspólnoty. Powszechna niewiedza ułatwia działania tym, którzy dążą do zmian. Synod o Synodalności nie jest przedmiotem debaty niemal nigdzie na świecie. Powód jest prosty: największe centrowe kościelne tytuły muszą ograniczać się do powtarzania oficjalnej narracji, a ta jest po prostu niezrozumiała. Od momentu ogłoszenia Synodu o Synodalności ponad trzy lata temu Stolica Apostolska nie zdefiniowała choćby tak podstawowego pojęcia, jak sama synodalność. Konserwatyści już dawno stracili zainteresowanie całym przedsięwzięciem, uznając, iż wszystko i tak jest z góry przesądzone: autorytarny papież Bergoglio razem ze swoim otoczeniem zrobi, co będzie chciał, niezależnie od synodu.


Zgromadzeniem, które rozpocznie się 2 października, interesują się tylko progresiści, ale z dobrych powodów wolą za wiele nie mówić. Wiedzą, iż trzeba uważać na słowa – kiedy przeprowadza się odgórną rewolucję, tylko ostrożność może zagwarantować sukces.
Idź do oryginalnego materiału