Prymas Polski reaguje po śmierci papieża Franciszka. „To był pontyfikat Kościoła, który ma wyjść do człowieka”

news.5v.pl 7 godzin temu

W czasie poniedziałkowego briefingu prasowego metropolita gnieźnieński zwrócił uwagę, iż papież zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, a więc podczas okresu uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

— Tyle razy przekazywał nam prawdę o Chrystusie zmartwychwstałym, tyle razy prowadził nas do tej prawdy swoim życiem i nauczaniem, a teraz w szczególny sposób stał się jej świadkiem — świadkiem Chrystusa Zmartwychwstałego — powiedział prymas Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Papież nie żyje. „Uczył, iż bliskość z Bogiem mobilizuje każdego”

Abp Wojciech Polak podkreślił, iż Franciszek jest „świadkiem wiary, nadziei i głębokiej miłości”, a jego posługiwanie Kościołowi było pełne miłości do Chrystusa i Kościoła.

— Papież był świadkiem miłości, zwłaszcza tej, która szuka człowieka na peryferiach, człowieka skrzywdzonego, zagubionego, tego, do którego Kościół musi wychodzić, dla którego musi być szpitalem polowym, który leczy jego rany, który przyjmuje jego cierpienia i który pokazuje, iż tylko w Chrystusie mają one sens. Uczył, iż bliskość z Bogiem mobilizuje każdego z nas ochrzczonych, niezależnie od tego, kim jesteśmy i co czynimy w życiu, do takiej bliskości, troski i obecności przy drugim człowieku — powiedział prymas Polski.

Jak dodał, będzie pamiętał ten pontyfikat „jako pontyfikat nadziei i pontyfikat Kościoła, który ma wyjść do człowieka”. — Papież apelował do wiernych, aby „powstać z kanapy”, by iść głosić Chrystusa, by nie zamykać się w sobie, nie przelęknąć się tego, co jest na świecie, ale być wobec niego otwartym na Ewangelię — przypomniał hierarcha.

Wyznał, iż za każdym razem, kiedy spotykał się z Franciszkiem, odczuwał „jego wielką ojcowską troskę i dobroć”.

Papież Franciszek miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat. „O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi” — poinformował kard. Kevin Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

Watykańskie biuro prasowe podało, iż przeniesienie ciała papieża Franciszka do bazyliki Świętego Piotra i hołd wszystkich wiernych odbędą się prawdopodobnie w środę rano.

Od początku lutego papież Franciszek miał coraz większe kłopoty z oddechem i głosem, nie mógł odczytywać tekstów swoich wystąpień. Leczenie w warunkach domowych w Watykanie nie przyniosło rezultatów. W związku z tym Ojciec Święty został przyjęty w piątek 14 lutego na specjalny oddział w Poliklinice Gemelli w Rzymie. Cztery dni później Watykan ujawnił, iż lekarze zdiagnozowali u niego obustronne zapalenie płuc. Papież pokonał chorobę i wyszedł ze szpitala 23 marca.

Idź do oryginalnego materiału