Powodzianie mają odpuszczone. Duchowni zwolnili ich z jednego obowiązku katolika

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


Trudna sytuacja w południowej części Polski sprawiła, iż dwóch duchownych postanowiło udzielić dyspensy osobom poszkodowanym przez powódź i tym, którzy im pomagają. To oznacza, iż wierni nie mieli obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej, która odbywała się 22 września 2024 roku. Co dalej? Biskupi proszą o modlitwę i zbierają pieniądze.
Choć woda zaczęła odpuszczać, teraz przyszedł czas na wielkie sprzątanie po powodziach, które wyrządziły liczne szkody. W związku z tym biskup świdnicki oraz ordynariusz opolski postanowili udzielić dyspensy zarówno poszkodowanym, jak i tym, którzy niosą im pomoc. Zaapelowano również o modlitwę i "pomoc w organizowaniu wsparcia poszkodowanym".

REKLAMA







Zobacz wideo Duda reaguje na zarzuty o brak obecności na terenach powodziowych. "Nie było to potrzebne"



Polska - powodzie. Poszkodowani nie muszą uczestniczyć w niedzielnym nabożeństwie
Biskup świdnicki Marek Mendyk wydał oficjalne oświadczenie, z którego wynika, iż w związku z zaistniałą sytuacją udziela "poszkodowanym przez powódź i osobom niosącym im pomoc, dla ich dobra duchowego, dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego i uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę 22 września". Oznacza to, iż takie osoby nie musiały pojawiać się w kościele oraz stosować się do "obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa i pokutnego charakteru piątku 20 września". Duchowny poprosił również pozostałych o modlitwę oraz wsparcie dla powodzian. Podobny komunikat wydał ordynariusz opolski - biskup Andrzej Czaja. On także zwolnił ludzi, których w jakikolwiek sposób dotknęła powódź, z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej.


Caritas powódź: Kościół chce pomóc poszkodowanym. Są zwolnienia oraz zbiórki
Jak informuje serwis Polsat News, w pomoc włączyła się również Konferencja Episkopatu Polski. Zgodnie z decyzją organizacji w niedzielę 22 września 2024 roku we wszystkich parafiach miały zostać przeprowadzone specjalne zbiórki pieniędzy. Uzyskane środki, za pośrednictwem Carits Polska, trafią do osób poszkodowanych przez powódź. Warto pamiętać, iż tego typu zbiórki organizowane są na terenie całego kraju. Potrzebne są zarówno pieniądze, jak i konkretne przedmioty, które mają pomóc w sprzątaniu i osuszaniu budynków. Powodzian można wesprzeć także online, przekazując datki dzięki przelewów. Najpierw należy jednak sprawdzić wiarygodność organizatorów akcji, ponieważ powstało wiele zbiórek, których autorami są oszuści chcący skorzystać na krzywdzie innych. Trzeba zatem uważać również na fałszywe sms'y, maile oraz nieprawdziwe informacje dotyczące wydarzeń na południu Polski.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału